Сабақ 4- сабақ
|
Сабақ өтілетін күн:
Орны: 6-кабинет
|
Барлық оқушы саны:
Қатысқаны:
|
Сілтеме
|
Оқу жоспары, оқулық, күнтізбелік жоспар.
|
Сабақ тақырыбы
|
Электрондық пошта.
|
Жалпы мақсаттар
|
Электрондық поштаны ашу және қолдану туралы оқушылар жан-жақты мағлұмат алады.
1. Ақпарат алмасудың жолдары қарастырылады оны дамытады;
2. Электрондық поштаның пайдасы мен зияны жөнінде түсінік қалыптасады.
3. Топ ішінде өзгелердің пікірін тыңдап, ортақ шешімге келудің жолдарын үйренеді.
|
Түйінді идеялар
|
Электрондық поштаны ашу және қолдану туралы түсіну.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Топтық, жұптық, жеке жұмыс, алты қалпақ, семантикалық кесте, инсерт.
|
Көрнекіліктер
|
Оқулық, интерактивті тақта, флипчарт, компьютер, компютерлік бағдарламалар, А4 қағазы - постер, әр түрлі стикер, жазу дәптері, әр түрлі маркерлер.
1. Құралдар: интерактивті тақта, компьютер, маркер, А1 форматты қағаз.
2. Көрнекіліктер: слайд көрсетілімдері.
|
Дереккөздер
|
Оқулықпен жұмыс, электрондық оқулық.
|
Оқыту нәтижелері
|
Электронды поштаны өз еркімен ашып, қолдана алады;
Электрондық поштада ақпарат алмасады;
Алты қалпақ арқылы оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін жүйелейді.
Эссе жазады.
|
Сабақ барысы
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақ кезеңдері:
1-кезең.
Қызығушылықты ояту:
- ұйымдастыру;
|
|
Сергіту сәті
Көрші портретін салу.
Топқа бөліну. Тағам түрлері, гүлдің атаулары, кітаптардың атаулары жазылған карточкаларды тарату.
|
Оқушылар дөңгелене тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік санды айтатын адам сол санның орнына «Жаңылыспаймын» деп айтады. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады.
Тағам түрлері, гүлдің атаулары, кітаптардың атаулары жазылған карточкадан өз жұбын табу арқылы бөлінеді.
|
- үй тапсырмасын тексеру;
|
2 мин
|
“Жаңа ғасыр тапқырлары”деген тақырыптағы рефераттарын тексеру.
|
Оқушылар реферат жұмысын топ алдында қорғайды.
|
Сабақтың барысы
|
уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
2-кезең. Мағынаны ажырату:
|
3мин.
|
Мағынаны ажырату. Жаңа сабақты меңгерту.
Қалай ойлайсыздар, ертеректе адамдар бір-бірімен не арқылы байланыскан?
|
Сабақ мақсатын анықтайды.
|
19-минут
|
Пошта арқылы жіберілген хат қалай және қанша күнде тиісті жеріне барады деп ойлайсыздар?
Техниканың дамыған заманында бірер секунд ішінде қалай хат
алмасуға болады деп ойлайсыздар?
Сонымен балалар бүгінгі өтілетін сабақтың
тақырыбы:
«Электронды пошта дегеніміз не?»
Электрондық пошта жайында не білетіндеріңіз туралы ойлаңыздар.
Талқылап алу үшін өзіңізге жұп таңдап алыңыз. Сонан соң
жұбыңызбен электрондық пошта туралы не білетініңіз немесе не білемін
деп ойлайтыныңыз туралы ой бөлісіп, оны топта талқылаңыздар.
Келесі жұмыс түрі, сыныптағы оқушылардың барлығы жаңа
тақырыпты оқып болғанда жасалады. Жұбыңызбен оқығандарыңыз
туралы ой бөлісіп, Сіз қандай ақпаратқа тап болдыңыз? Сізде қандай
сұрақтар туындады? Нені білетін болып шықтыңыз? Не нәрсені
білмейтін болып шықтыңыз? деген сұрақтарға жауап беріп,
топтарыңызда талқылаңыздар.
Ойлаудың 6 қалпақ әдісі.
Бұл әдіс кез-келген тарихи материалды зерттеу кезінде қолданылады. Оқушыларды 6 қалпақ түсіне сай 6 топқа бөліп, төмендегі тапсырмалар беріледі:
1. Ақ қалпақ (тақырып бойынша тарихи оқиғаларды, фактілерді, жаңа мәліметтерді санамалау, негізгі фактілерді келтіру).
2. Қызыл қалпақ (тақырып бойынша жекелей бағамдау, көңіл күй, сезім, әсерді білдіру. Эссе түрінде).
3. Қара қалпақ (тақырып бойынша теріс салдарды және проблемаларды қарастыру).
4. Сары қалпақ (тақырып бойынша барлық оң атаулыны жинақтау).
5. Жасыл қалпақ (Тақырып бойынша зерттелген нәтижелерін шығармашылық түрде ұсыну. Қойылым, өлең, тақпақ, сурет, ертегі т.б.)
6. Көк қалпақ (оқу материалы ыңғайымен жалпы рефлексті ойларды, идеяларды, тұжырымдарды қалыптастыру).
Осылайша оқушылар үшін тарихи материалдарды жан-жақты талдау, бағалау, жинақтау жұмысы жүргізіледі.
|
Оқушылар өз ойларын айтады.
Дарынды оқушы өзі дайындап әкелген слайд бойынша сөйлейді, тақырып мазмұнын ашады.
|
|
|
|
3-кезең. Ой- толғаныс:
- анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;
синтез, бір-бірімен ой бөліседі;
- сабақ қорытындысы.
|
3 мин
|
Әр топтың оқушылары теория жүзінде алған білімдерін практикамын ұштастыра білді.
1-топ: Электрондық поштаның
қызметі мен қазіргі кездегі қолданысының маңызды екендігін атап айтып, электрондық поштада еркін жұмыс жасай алатындықтарын
көрсете білді.
2-топ: Электрондық поштаны іске қосуды және
онымен жұмыс жасауды жақсы меңгергендерін көрсетті.
3-топ: Интернетте өздерінің жеке тегін пошталарын ашуды, онымен жұмыс жасай
алатындықтарын интерактивті тақтада көрсете білді.
|
Кестені әрбір сала бойынша жіктеп толтырады.
1-топ: Электрондық поштаның
қызметі мен қазіргі кездегі қолданысының маңызды екендігін атап айтып, электрондық поштада еркін жұмыс жасай алатындықтарын көрсете білді.
2-топ: Электрондық поштаны іске қосуды және онымен жұмыс жасауды жақсы меңгергендерін көрсетті.
3-топ: Интернетте өздерінің жеке тегін пошталарын ашуды, онымен жұмыс жасай
алатындықтарын интерактивті тақтада көрсете білді.
|
Бекіту
|
|
Электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындап бүгінгі алған білімн тексердім.
|
|
Келесі оқуға арналған тапсырмалар.
|
2-минут
|
Үйренуге берілетін тапсырма
«Хат алмасудың бір тәсілі – электрондық
пошта» тақырыбында ой толғаныс
жазып келу.
|
Оқушы алдыңа мақсат қойып, өз бетінше ізденеді, шығармашылықпен жұмыс жасайды.
|
Бағалау
|
(4 –минут)
|
Сіздер менің орнымда болсаныздар сыныптастарыңызды
қалай бағалар едіңіздер?
Әр топтың көшбасшылары топтық жұмыс кезіндегі іс-
әрекеттерді талдау, бағалау сәті.
«Семантикалық кестені» толтыру
арқылы топты бағалау.
|
Оқушылар «Семантикалық кестені» толтыру
арқылы топты бағалайды.
|
|
3-минут)
|
Кері әсер парағы
(Бүгінгі сабақтан алған
әсеріңіз немесе не
үйрендіңіз?
|
Сабақ барысында
сізге не ұнады/ұнамады?
|
Сабақ мазмұны
бойынша немесе кез
келген сұрағыңыз.
|
|
|
|
|
(Бүгінгі сабақтан алған
әсеріңіз немесе не
үйрендіңіз?
|
Сабақ барысында
сізге не ұнады/ұнамады?
|
Сабақ мазмұны
бойынша немесе кез
келген сұрағыңыз.
|
|
|
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
|
Рефлексия
|
|
Сабақ бойынша рефлексия жүргізу:
|
Стикерге:
рефлексия жасайды: Не үйрендім? Не ұнады? Не ұнамады? Ұсыныс.
|
|