Сабақ:№ 7
|
Мектеп:Маралды орта мектебі
|
Күні: 26.09.2016
|
Мұғалімнің есімі:Құрмет Д.Қ.
|
Сынып:8
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспапағандар саны:0
|
Сабақ тақырыбы
|
Жылу мөлшері. Жылу мөлшерінің өлшем бірліктері.Заттың меншікті жылусыйымдылығы. Денені қыздыруға немесе суығанда бөлінетін жылу мөлшері.
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Жылу мөлшері. Жылу мөлшерінің өлшем бірліктері.Заттың меншікті
жылусыйымдылығының формуласын ережесін біледі.Денені қыздыруға немесе суығанда бөлінетін жылу мөлшері туралы түсінік қалыптастырады.
|
Сабақ мақсаттары /табыс критерийлері/
|
Барлық оқушылар: 10 /А,Ә,Б/
|
Жылу мөлшері. Жылу мөлшерінің өлшем бірліктері.Заттың меншікті жылусыйымдылығын ажыратады,. Денені қыздыруға немесе суығанда бөлінетін жылу мөлшері мысалдар келтіре алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:А,Ә
|
Жылу мөлшері. Жылу мөлшерінің өлшем бірліктері.Заттың меншікті жылусыйымдылығын ажыратады,. Денені қыздыруға немесе суығанда бөлінетін жылу мөлшері мысалдар келтіре алады, есеғптер шығарады.
|
Кейбір оқушылар:А
|
Жылу мөлшері. Жылу мөлшерінің өлшем бірліктері.Заттың меншікті жылусыйымдылығын ажыратады,. Денені қыздыруға немесе суығанда бөлінетін жылу мөлшері мысалдар келтіре алады., есептер шығарады, көмек көрсетеді.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Өз ойларын толық, нақты жеткізе алады.
|
|
|
Алдыңғы оқу
|
« » стратегиясы арқылы өткен тақырыптарды тексеремін.
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушылардың әрекеті
|
1-кезең: Қызығушылықты ояту:
Үй тапсырмасын тексеру барысында,оқушылардың ойлау, есте сақтау, еркін сөйлеу қабілеттерін дамыту.
|
1.Амандасу. Сыныпты түгендеу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа назарларын аудару.
2. Оқушылардың үйге берілген тапсырмаларды қалай меңгергендерін тексеру:
1 ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (4 минут)
Дененің ішкі энергиясы дегеніміз не?
Оны өзгерту тәсілдері қандай?
Дененің ішкі энергиясы температураға қалай байланысты?
Жылу алмасу дегеніміз не?
Химиялық реакция дегеніміз не? Химиялық реакциялар кезінде ішкі энергия қалай өзгереді ме?
ІІІ. Талқылау үшін сұрақтар беріледі (3 минут)
(тәжірибе көрсету).
|
1.Амандасады. Сынып сабаққа әзірленеді. Жинақталады. Сабаққа назарларын аударады.
2. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. жауап аламын 5мин. орындайды
5мин.
|
Карточка
Даптер
Слайд
Проектор, интербелсенді тақта, қалам, дәптер
|
|
|
2-кезең: Мағынаны ажырату:
- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;
- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады
|
Жаңа сабақ
Жылу мөлшері мына шамаларға тәуелді: (тәжірибелер көрсетіледі).
Дене температурасына;
Дене массасына;
Дене жасалған зат тегіне.
; өлшем бірлігі
Белгілі заттың масса бірлігінің температурасын 10С-қа өзгертуге қажет жылу мөлшерін көрсететін физикалық шаманы меншікті жылу сыйымдылық деп атайды.
; өлшем бірлігі
|
1.Оқушылар жұппенпен тиянақты, жинақы отырып мәлімет алады.
2. Оқушылар әр бұрышына суреттер салып жапсырады, жапсырған соң бір бұрышынан бастап жауап бьереді.
|
3-кезең:
Ой-толғаныс:
анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді
синтез, бір-бірімен ой бөліседі
|
Сұрақтар беріледі
Ой толғаныс.
Мысалдар келтіріп бұрыштар стратегиясымен ангіме құрастырады Жылу өткізгіштік тақыорыбына
Есептер шығару.
В.И.Лукашик. Есептер жинағы: №792, №795, №796, №798.
|
Сұрақтарға жауаптар береді. Ойларн ашып толық жазады.
2.Қорытынды шығару мақсатында сұрақтар қойлады.
Рефлексия
ББҰ кестесін толтырады.
|
Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)
|
§.. оқу, мазмұндау. Қосымша материалдар қарау.
|
Қосымша ақпарат
|
Видио
|
Саралау - сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік. Құндылықтармен байланыс.
|
АКТ пайдалану арқылы іске асады. Қабілеті жоғары оқушылар жылдам жауап беріп, көмек көртете біледі.
|
|
|
Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі қолданылған стратегиялар өте тиімді пайдаланылды.
|
Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Бүгінгі сабақтың сәтті жақтары мыналар болды:
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|