Сабақ тақырыбы: Проценттерге күрделі есептер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Процент табуға араналаған формулаларды қолданып есептер шығарады.
Процентке берілген есептерді шығара біледі.
Процент анықтамасын біледі (барлығы)
Процент табуға берілген формуланы қолданып есептер шығара алады(көпшілігі)
Жай проценттік өсім формуласын қолдана алады(кейбіреуі)
Сабақ барысы
Есептер шығару
№ 662-есеп
Заттың бағасы бірінші ретте 10%-ке қымбаттап ,екінші ретте соңғы бағасы 20%-ке арзандап , 660 тг болды. Заттың алғашқы бағасы неше теңге болған?
Шешуі:
Х - заттың алғашқы бағасы
Х+0,1Х=1,1Х (бірінші ретте 10%-ке қымбаттағандағы бағасы)
1,1Х - 1,1Х•0,2=660 (екінші ретте соңғы бағасы 20%-ке арзандағандағы бағасы)
Соңғы теңдеуден Х –ті табамыз:
0,88Х=660 ; Х=660:0,88 ; Х=750
Жауабы: Заттың алғашқы бағасы 750 теңге болған.
№ 667-есеп
Кітапханадағы 25 000 кітаптың 40% -і оқулықтар.Олардың 12%-і математика оқулықтары. Кітапханада математика оқулықтары нешеу?
Шешуі:
25 000•0,4=10 000 (оқулықтар саны)
10 000•0,12=1 200 (математика оқулықтарының саны)
Жауабы: Кітапханада математика оқулықтарының саны 1 200.
№ 669-есеп
Катер бірінші сағатта 18 км / сағ жылдамдықпен жүзіп ,екінші сағатта жылдамдығын 15%-ке кемітті,үшінші сағатта соңғы жылдамдығын 20%-ке арттырды . Катердің үшінші сағаттағы жылдамдығын табыңдар.
Шешуі:
18-18•0,15=18•0,85=15,3 (екінші сағаттағы жылдамдығы)
15,3+15,3•0,2=15,3•1,2=18,36 (үшінші сағаттағы жылдамдығы)
Жауабы: Катердің үшінші сағаттағы жылдамдығы 18,36 км / сағ.
№ 673-есеп
Картоптың 20%-і крахмал,ал сұлының 60%-і крахмал. 2 кг сұлыдан алынатын крахмалды неше килограмм картоптан алуға болады?
Шешуі:
Х- картоптың салмағы,
2•0,6=Х•0,2
1,2=Х•0,2 ; Х=1,2:0,2 ; Х=6
Жауабы: 6 килограмм картоптан алуға болады.
№ 674-есеп
Сұр қарлығаштың жылдамдығы 44 м / с .Қараторғайдың жылдамдығы сұр қарлығаштың жылдамдығының 45%-індей, ал қарғаның жылдамдығы қараторғайдың жылдамдығының 75%-індей. Қарғаның жылдамдығы қандай?
Шешуі:
44•0,45•0,75=14,85
Жауабы: Қарғаның жылдамдығы 14,85 м/с
№ 675-есеп
Массасы 2 кг қорытпаның 40%-і мыс.Осы қорытпаға 500 г мысты қосып қорытқанда,ондағы мыс неше процент болады?
Шешуі:
2•0,4=0,8 (мыс)
0,8+0,5=1,3 (қорытпаның массасы)
1,3•0,4=0,52
0,52•100%=52 %
Жауабы: 52%-і мыс.
№ 7-есеп
Банкке жылына 10%-тік күрделі өсіммен 700 000 тг салынды.Банкке салынған осы ақша 2 жылдан соң неше теңге болады?
Шешуі:
100%+10%=110%=1,1
700 000•1,21=847 000
Жауабы: 847 000 болады .
№ 8-есеп
Бағасы 4 000 теңгелік зат үш рет арзандатылды.Бірінші ретте 10%–ке арзандады. Заттың арзандатылған бағасы екінші ретте 10%–ке арзандап, содан соң үшінші ретте тағы да 10%–ке арзандады.Заттың соңғы бағасын табыңдар.
Шешуі:
4 000-4 000•0,1=3600 (бірінші ретте)
3600-3600•0,1=3240 (екінші ретте)
3240-3240•0,1=2916 (үшінші ретте)
Жауабы: Заттың соңғы бағасы 2916 тг .
№ 9-есеп
Қаладағы жолаушылар таситын көлік саны бірінші жылы 10%–ке, екінші жылы бірінші жылға қарағанда 20%–ке, үшінші жылы екінші жылға қарағанда
25%–ке өсіп ,19 800-ге жетті .Алғашқыда қалада жолаушылар таситын неше көлік болды?
Шешуі:
Х+0,1Х=1,1Х
1,1Х+0,2•1,1Х=1,32Х
1,32Х+0,25•1,32Х=1,65Х
1,65Х=19 800
Х=19 800:1,65
Х=12 000
Жауабы: Алғашқыда қалада жолаушылар таситын 12 000 көлік болды.
№ 10-есеп
Бірінші сыныптағы 160 оқушы бастауыш сынып оқушыларының 25%–індей.Бастауыш сынып оқушылары мектептегі барлық оқушылардың 40%–ін құрайды. Мектепте барлығы неше оқушы оқиды?
Шешуі:
160:0,25=640 (бастауыш сынып оқушыларының саны)
640:0,4=1600 (барлық оқушылардың саны)
Жауабы: Мектепте барлығы 1 600 оқушы оқиды.
Пән: математика Мектеп: Тарғап ауылындағы орта мектеп МДШО КММ
Сынып: 6 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Проценттерге күрделі есептер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарлама
сына сілтеме) Процент табуға араналаған формулаларды қолданып есептер шығарады.
Процентке берілген есептерді шығара біледі.
Процент анықтамасын біледі (барлығы)
Процент табуға берілген формуланы қолданып есептер шығара алады(көпшілігі)
Жай проценттік өсім формуласын қолдана алады(кейбіреуі)
Же Жетістік
криттерийлері Жаңа тақырып маңыздылығын бағалайды.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Тілдік мақсаттар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: процент ,
Құндылықтарды дамыту Сынып ұжымын қалыптастыру.
АКТ қолдану дағдылары слайд
Бастапқы білім Рационал сандарға амалдар қолдану
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурс
Сабақтың басы Оқушылар бір-біріне жымиып қарап, жақсы көңіл күй сыйлайды.
Топқа бөлу
Қызығушылықты ояту
Берілген санның процентін табу. Проценті бойынша саны табу.
Бөлінді бойынша бірінші сан екінші санның неше
процентін құрайтынын табу.
Дескриптор :
Анықтамаларды айтады
Бірдей,әр түрлі сандарды ажыратады.
Дәптер
А3формат
Интерактивті тақта, , ақ қағаздар (А2),
слайд, оқулық
Сабақтың ортасы Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтап алу
Мағананы тану:
(формуланы қолдана отырып мысаларды шешеді )
b= a • 0,01p
a=b : 0,01p
Р%= в: а • 100%
Жай проценттік өсім формуласы
Sn = S(1+ Pn /100)
Егер банкке салынған ақшаның өсіммен есептелген мәнін табуға пайдалансақ :
S- банкке салынған ақша
P- өсім(процентпен)
n– ай (жыл) саны
Sn -өсіммен есептелген соңғы ақша
№659
Көліктұрақтағы жеңіл машиналар жүк машиналарынан :1,15есе;1,2есе;1,34есе артық .Көліктұрақтағы жеңіл машиналар жүк машиналарынан неше процент артық?
Шешуі
№661
Тік төртбұрыштың ұзындығы 10%-ке,енін 20%-ке ұзартқанда ,оның ауданы неше процентке өседі?
Шешуі а- тік төртбұрыштың ұзындығы;
в- тік төртбұрыштың ені.
1,1а•1,2в=1,32ав; 1,32•100%=132%
132%-100%=32%
Жауабы: 32%-ке№
№662
Заттың бағасы бірінші ретте 10%-ке қымбаттап ,екінші ретте соңғы бағасы 20%-ке арзандап , 660 тг болды. Заттың алғашқы бағасы неше теңге болған?
Шешуі:
х - заттың алғашқы бағасы
х+0,1х=1,1х (бірінші ретте 10%-ке қымбаттағандағы бағасы)
1,1х - 1,1х•0,2=660 (екінші ретте соңғы бағасы 20%-ке арзандағандағы бағасы)
Соңғы теңдеуден х –ті табамыз:
0,88х=660 ; х=660:0,88 ; х=750
Жауабы: Заттың алғашқы бағасы 750 теңге болған.
№663
Шешуі :
1)Бірінші дүкендегі велосипедтің бағасы екі рет арзандаған соң қанша болды?
0,9а•0,8=0,72а
2)Екінші дүкендегі велосипедтің бағасы арзандаған соң қанша болады? а-0,3а=0,7а
Екінші дүкендегі велосипедтің бағасы бірінші дүкендегіге қарағанда 2%-ке арзан.
0,72а-0,7=0,02а 0,02а•100%=2%
Жауабы: 2%-ке
Дескриптор:
бойынша қорытынды шығарады.
Сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
1.Рационал сандарды көбейтуде ауыстырымдылық қасиетін пайдаланады.
2.Рационал сандарды көбейтуде терімділік қасиетін пайдаланады.
Сабақтың соңы
Рефлексия Қазіргі кезде тек банк жүйесі емес, басқа да жүйелерде прценттік есептеулер қажет.мысалы өндірістік өнімін, оқушылардың оқу сапаларын, бағаның өсуі мен кемуін т.б
Бүгінгі сабақ ұнады ма ?
Кейінгі оқу Проценттерге күрделі есептер №667 Тәрбие.орг сайтынан Проценттерге күрделі есептер Математикадан ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес
Достарыңызбен бөлісу: |