Күні: сыныбы: 5ә
Пәні: математика
|
Тексерілді :
|
Сабақтың тақырыбы
|
1. Ондық бөлшектер .Ондық бөлшектерге амалдар қолдану/қайталау/.
|
Сілтеме
|
5-сынып математика оқулығы
|
Сабақтың мақсаты:
(SMART, орта мерзімді жоспардан алынады)
|
Танымдық:Өтілген материалды талдау,ережелерді еске түсіру арқылы тақырыптың идеялық мәнін аша білуге,күрделі есептерді оңай тәсілмен шеше алатындай танымдық,логикалық қабілеттерін жетілдіруге жағдай жасау.Өзара қарым-қатынастарын шынайы дамытуға ықпал ету.
Эмоциялық:оқушылардың зейінін тұрақтандыруға,есте сақтау қабілеттерін дамытуға ықпал ету.
Әлеуметтік:өзара әрекеттесу арқылы оқушыларды жүйелі сөйлеу білуге,ойларын еркін жеткізе білуге жағдай жасау.
Анықтама,ережелерге сүйене отырып, есептерді шығару, үйрену.топпен,жұппен жұмыс жасау барысында шығармашылық қабілеттері артып, ынтымақтастық атмосферасын құруы.өз ойларын еркін жеткізе білуге үйренуі.бір-бірінің пікірлерін тыңдап, ой бөлісуі.ойлау жылдамдығы артып, мағынаны ажырата білуі.Теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысының қалыптасуы. Сын тұрғысынан ойлауды дамыту, оқушының танымдық белсенділігін, сабаққа қызығушылығын арттыруға, шығармашылығын қалыптас- тыруға мүмкіндік алуы. Өз ойын анық жеткізу, ынтымақтастыққа, ұжымдық ауыз-біршілікке жұмыс істеуі.
|
Күтілетін нәтиже:
( орта мерзімді жоспардан алынады)
|
Ондық бөлшектер мен жай бөлшектерді қосу,азайту,көбейту,бөлуамалдарын қолданып есептер шығара алады,әдістерін біледі, тез есептеуге дағдыланады. Жүйелі ойлауға үйренеді.білім алуға ынталанады.Оқушылар бір-бірінен үйренеді,басқа оқушылардың ойын құрметтейді.Әңгімелесу ,ой елегінен өткізу арқылы іс-әрекеттерін тереңдетеді. берілген тапсырмаларды орындау арқылы және қосымша есептерді шығару арқылы оқушылардың ойлану қабілеттері артады. Сұрақтар қою арқылы өз ойларын тұжырымдай алатын болады.Жүйелі ойлауға үйренеді.білім алуға ынталанады. Оқушылар бір-бірінен үйренеді,басқа оқушылардың ойын құрметтейді.Әңгімелесу ,ой елегінен өткізу арқылы іс-әрекеттерін тереңдетеді. Оқулықта берілген есептерді шешу арқылы және қосымша есептерді шығару арқылы оқушылардың ойлану қабілеттері артады. Сұрақтар қою арқылы өз ойларын тұжырымдай алатын болады.
|
Табыс критерийлері
|
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): Анықтама ,ережелерді білмейді.Тапсырмаларды жеткіліксіз деңгейде орындайды,қателер жібереді.
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): Анықтама,ережелерді біледі.Тапсырмаларды орташа деңгейде орындайды,қателері бар.
Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): Анықтама,ережелерді біледі ,қолдана алады.Тапсырмаларды қатесіз орындайды. жоғары деңгейде жауап береді
|
Пән аралық байланыс
|
Қазақ тілі,әдебиет,орыс тілі,ағылшын,биология
|
Блум таксаномиясы
|
7 модуль
|
ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Білу
|
Диалог
|
топтастыру
3мин Топтастыру әдісі3мин
|
Ұйымдастыру.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу. 3мин
Жұмбақ: - Нәрселерді санауға
Керек сан өзі негізгі
Басы бар да, шеті жоқ
Таң қалдырады ол бізді.
Сан ол сызықпенен бөлінген
Үсті алым,асты бөлім деп аталып,
Әсем түрде керілген
Математиканы ұқпас адамға
Құбыжық боп көрінген
Дұрыс,бұрыс ,аралас деп
Түрлері оның берілген
Бүтін, бөлшек бөліктерден
Үтір айырып тұрады,
Осы санның кім біледі
Аты қандай болады?
|
Жұмбақтың шешімі бойынша топқа бөлінеді.
1-топ.Натурал сандар
2-топ.Жай бөлшек сан
3-топ.Ондық бөлшек
Ынтымақтастық атмосферасын құрады.
Үй тапсырмасы тексеріледі.№1542 жауаптары
1)0,05
2)0,25
№1533 24х21=504 23х20=460 504-460=44
Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, білімің мен еңбегің екі жақтап » ( Абай )
|
Түсіну
|
Сыни ойлау
|
Интернет, оқыту нұсқауы стратегиясы/5мин/
|
графикалық диктант
1.Ондық бөлшектің жазылуындағы бөлшек бөлігінің сандары ондық таңбалар деп аталады./ия/
2.Ондық бөлшектердің соңына нөлдер тіркеп жазса,бөлшек өзгереді. /Жоқ/
3.Бірліктен кіші разрядтары бар ондық жүйеде жазылған сан ондық бөлшек деп аталады. /ия/
4.алымы үлкен бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады /ия/
5.3,2 бөлшегі координаталық сәуледе 2мен 3сандарының арасында орналасқан/жоқ/
4.Кез-келген о ндық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруға болады/ия/
5.Егер ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса,онда оған қажетті нөлді тіркеп жазу керек./ия/
6.ондық бөлшектерді үтіріне назар аудармай көбейтеді/ия/
|
1.Ондық бөлшектің жазылуындағы бөлшек бөлігінің сандары ондық таңбалар деп аталады.
2.Ондық бөлшектердің соңына нөлдер тіркеп жазса,бөлшек өзгереді.
Бірліктен кіші разрядтары бар ондық жүйеде жазылған сан ондық бөлшек деп аталады.
алымы үлкен бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады
3,2 бөлшегі координаталық сәуледе 2мен 3сандарының арасында орналасқан
Кез-келген ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруға болады
Егер ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса,онда оған қажетті нөлді тіркеп жазу керек.
ондық бөлшектерді үтіріне назар аудармай көбейтеді/ия/
/ия,жоқ арқылы сұрақтарға жауап береді/
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыптарды пысықтап шығады
|
Қолдану
|
Диалог
|
15 мин/Оқулық
|
Деңгейлік тапсырмалар орындалады.
1)теңдеудің түбірін тап
2)мәтін есеп
3)Өрнектің мәнін тап
Егін өнімі=,=-----------------
|
А)
В)Алма егілген үш бақтың әрқайсысының ауданы 12 га.Бірінші бақтан 1029,6 ц ,екінші бақтан-918ц,ал үшінші бақтан 1166,4 ц алма жиналды.Алма бақтарынан алынған орташа өнім неше центнер?
алған білімдерін қолданады. есептер шығарады. Оқушылар жұптарының есептерін тексереді де бақылау парағына баға қояды
|
Сергіту сәті
|
|
5мин
|
Ойымды жалғастыр ойыны
Жеті жұрттың тілін біл...............................
Білекті бірді жығар.......................................
Досыңды үш күн сынама.................................
Отыз тістен шыққан сөз......................
Білекті бірді жығар................
Екі жақсы қас болмас...............................
Жүз сомың болғанша..........................
Бес нәрседен қашық бол...................
|
Оқушылар мақалды жалғастырып,кездескен сандарды үш тілде айтады./қазақша,орысша,ағылшынша/
.
|
Талдау
|
АКТ-ны қолдану
|
Түртіп алу стратегиясы/2 мин/
|
ашық сұрақтар /2 мин/
0,25=
2,75=
0,5=
2,2=
|
топтық тапсырма алады. Алдымен жұпта талқылайды да бірлесе отырып, есептерді шешеді.
Бөлшектерді қысқартып,ондық бөлшекке айналдыру керек.
|
жинақтау
|
АКТ-ны қолдану
у
|
|
Сәйкестендіру тесті 3мин
10мин
1.Постер қорғау «Қайсы құстың ұясы екен?»
№1
|
№2
|
№3
|
№4
|
№5
|
2,99
|
2,3
|
3
|
22,82
|
0,8
|
қарлығаш
|
сұқсыр
|
құрқылтай
|
шүрілдек
|
Бізтұмсық шөже
|
Кестеге жауаптарын белгілеп, қайсы құстың ұясы екендігін анықтайды,құстар туралы мәлімет береді.
|
(1.4) .(2.5).(3.1).(4.2).(5.3)
болғаннан кейін дұрыс жауаптар кестесімен сәйкестендіріп өз-өздерін тексереді,қысқаратын бөлшектерді қысқартады.
|
|
Елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың “Қазақстан-2030 жылы барысқа апаратын-бүгінгі мектеп партасында отырған оқушылар” деген сөзін әрқашан жадымызда ұстап, Елбасының сенімін ақтауда дәл бүгінгідей өз білімімізбен биіктерден көріне берейік.
Үй тапсырмасын беру. Оқулықтан №1535,1536
|
Сұрақтарға жауап беруі
Ережені білуі
Есепті қатесіз шешу
Шешу жолы айқын көрсетілген
Түсінгенін айта алуы
Өз-өзін бағалайды, оқушының өздігінен ізденуі, бір-бірін бағалайды, сыни көзбен байқайды, өз-өзін салыстыра біледі. Өз деңгейін анықтайды.
|
бағалау
|
бағалау
|
|
Ондық бөлшекті натурал санға бөлуді өмірмен байланыстырып мысал келтір. Мысалы: жарты алманы ағайынды 4 баланың бөліп жеуі.
ондық бөлшектерге амалдар қолдануды білу қажетпа?
|
|
|
Оқыту үшін
|
рефлексия
|
Кері байланыс 5мин
Жеке өзім үшін...
А) Тақырыпты түсіндім
ә) Есеп шығарып үйрендім
б) Бүкіл өткенді қайталадым
Сізге сабақ уақытында есеп шығару үшін не кедергі болды?
а) Білімім
ә) Уақыт
б) Ештеңе
Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді?
а) Сыныптасым
ә) Мұғалім
б) Ешкім
в) Оқулық
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін бағдаршам әдісі
бойынша көрсетеді.
Қызыл– Тарау бойынша
әлі жұмыс жасау керек
Сары – Сабақ ұнады және
өз мүмкіндігімше қатыстым
Жасыл – Сабақ өте жақсы ұнады және
бар мүмкіндігімді пайдаландым
|
Дд
д
|