Сабақ М. Мағауин «Бір атаның балалары»



Дата23.08.2017
өлшемі183,52 Kb.
#24982
түріСабақ

САБАҚ

М.Мағауин «Бір атаның балалары»



Мектеп: №46 орта мектеп

Күні: 18.04.2017

Мұғалімнің есімі: Торғаева Ғалия Құрмансейтқызы

СЫНЫП: 6«А» сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа

негізделген

оқу мақсаты

М.Мағауиннің «Бір атаның балалары»хикаятының мазмұнын ашу,шығарманны талдау,негізгі идеясын табу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: М. Мағауиннің өмір жолы мен шығармаларымен танысады, шығарма мазмұнымен танысады .

Оқушылардың басым бөлігі: Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды. Шығарманы талдай алады, кейіпкерге мінездеме бере алады

Кейбір оқушылар:

Негізгі идеясын таба алады, кейіпкерлер туралы мәлімет біледі, жан-жақты талдай алады



Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Хикаяттың мазмұнымен танысады

Кейіпкерге мінездеме береді

Негізгі идеясын ашады



Негізгі сөздер мен тіркестер:

ата, соғыс,жетімдер, теңеу, идея






Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Ұлы Отан Соғысы туралы не білетіндерін ортаға салу.









Жазылым бойынша ұсыныстар:

Шығарманы талдау үшін топтық жұмыс жасау, постер қорғау



Алдыңғы оқу



Тест жұмысы арқылы өткен тақырып бойынша оқушының білімін тексеру.







Жоспар:

Жоспарлан-

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар




Басы

1 минут
2 минут



Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу


2. Қима қағаздар арқылы 4 топқа бөлу.

Достық, Татулық, Ынтымақ, Бірлік. «Өзін-өзі бағалау» парағын тарату


қима қағаздар





5 минут


Алдыңғы оқу

Жеке жұмыс

«Ыстық орындық» әдісі арқылы Ә.Кекілбаевтың Шыңырау әңгімесі бойынша хикаятқа негіз болған Ақ отты нар аңызы туралы жұмыс жасау;

Оқушының білімін тексеру;

Дұрыс жауабын интерактивті тақтадан көрсету;

Оқушы өзін-өзі бағалайды


Интерактивті тақта


2 минут




«Ет тартқыш» әдісі

Сабақ мақсатын оқушылармен бірге талдау





«Ет тартқыш» әдісі жапсырмалар



Ортасы

5 минут


Топпен жұмыс(ауызша)

Мәтін мазмұнымен танысу

1 топ – «Бастау» бөлімі

2 топ – «Зигфрид Ахметұлы» бөлімінің басынан бастап, «…Көкем айтқан»…сөйлеміне дейін

3 топ – осы әңгімеден «…Ауыл балаларымен кездесу…»деген сөйлемнен бастап, аяғына дейін.

4 топ – мәтін түгел беріледі. Әрбір топтан бір оқушыдан шығып, өздеріне берілген бөліктің мазмұнын айтып береді. «Толықтыру» тобындағылар әрбір топтан кейін сөз алады.

Сөздік жұмысы: Сыр сандық. 


интерактивті тақта





15 минут



Топтық жұмыс

1-топ. Композициялық құрылымына талдау

2-топ. Венн диаграммасы

3-топ. Кейіпкерлерге мінездеме беру

4-топ. Әдебиет теориясы

постер



10 минут

Топтық жұмыс

1-топ ст.«Екі жақты түсіндірме күнделігі»

2-топ Қазақ халқы қандай халық?

3-топ Үзіндіні мәнерлеп оқу

4-топ Шығарманың «Бір атаның балалары» деп аталуын түсіндіру





Аяқталуы

2 минут


Топтық жұмысты бағалау



1 минут


«Кері байланыс» күнделігі

  1. Мен сабақты _________ түсіндім, оны _____________орындай аламын.




  1. Мен сабақты ___________ түсінбедім. Маған ең қиыны ___________болды.



Кері байланыс парағы

1 минут

Сабаққа қойған оқу мақсатын талдау


Ет тартқыш

Жапсырма


1 минут

Үйге тапсырма беру

  1. М.Мағауиннің өмірі мен шығармашылығын оқу;

  2. Зигфрид туралы мәлімет іздеу




Презентация

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабіле-

ті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру

ді қалай жоспарлайсыз?

Шығарманы жан-жақты талдатамын, шығарманың түйінді идеясын тапқызамын, негізгі кейіпкердің жақсы қасиетін тапқызу.




Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«Кері байланыс»күнделігі

  1. Мен сабақты _________ түсіндім, оны _____________орындай аламын.




  1. Мен сабақты ____________түсінбедім.




  1. Маған ең қиыны ___________ болды.


Пәнаралық байланыс:
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Топтық, жұптық, жеке жұмыстардағы өзара әлеуметтік әрекеттестік, бірлескен оқу.





Кері байланыс

арқылы.





Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1:
2:







САБАҚ

Шығармадағы ораздар жүйесі 2-сағат



Мектеп: №46 орта мектеп


Күні: 20.04.2017

Мұғалімнің есімі: Торғаева Ғалия Құрмансейтқызы

СЫНЫП: 6«А» сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа

негізделген

оқу мақсаты


М.Мағауиннің «Бір атаның балалары» хикаятының негізгі идеясын ашқыза отырып, шығармадағы образдар жүйесін талдау

Сабақ

мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Мұхтар Мағауиннің өмір жолын және шығармаларын біледі, шығарма мазмұнын біледі



Оқушылардың басым бөлігі:

Шығарма мазмұнын біледі, өз ойын жеткізе алады, кейіпкер бейнесін аша алады



Кейбір оқушылар:

Шығарманың негізгі идеясын таба алады, шығарманы жан-жақты талдай алады



Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Кейіпкерге мінездеме береді, салыстырады, шығарманы талдайды, кейіпкерге баға береді



Негізгі сөздер мен тіркестер:

кейіпкер, адамгершілік, соғыс, балалар үйі, бір атаның балалары,екі жарты -бір бүтін.

Шығарма мазмұнын ашады, кейіпкер бейнесін ашады, негізгі идеясын табады, өмірмен байланыстырады





Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

-Шығарма неліктен «Бір атаның балалары » деп аталды?









Жазылым бойынша ұсыныстар:

Кейіпкерге баға береді, салыстырады, постер қорғайды



Алдыңғы оқу



Мұхтар Мағауин «Бір атаның балалары»







Жоспар:


Жоспарлан-

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар




Басы

1минут


2 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

2.Оқушыларды топқа бөлу.

Қима қағаздар арқылы 4 топқа бөлу.

«Өзін-өзі бағалау» парағын тарату


қима қағаздар




3 минут


Алдыңғы оқу

Жеке жұмыс

Әңгіме желісі бойынша сұрақтар

«Миға шабуыл»



-М.Мағауин кім?

-М.Мағауиннің шығармасы қалай аталады?

-Басты кейіпкер кім?

-Шығармада қай кездегі оқиға бейнеленген? -Шығарма кімнің сөзімен басталады, оның сөзінен нені байқауға болады? - Шуылдасып, таласып тұрған балалар неге тына қалды? -Ахмет ақсақал мен Дәуренбек арасындағы түсініспеушілік неден туындады? - Ахмет ақсақалдың отбасына Зигфридтің бауыр басып кетуіне кімдер ықпал етті?



Интерактивті тақта


2 минут



«Ет тартқыш» әдісі

Сабақ мақсатын оқушылармен бірге талдау, жапсырмаларды тақтаға ілу



«Ет тартқыш» әдісі жапсырмалар



Ортасы

4 минут


Жеке жұмыс (ауызша)

-Әй,өңшең қара сирақ !.. дегенді қалай түсінесің?

-Строй деген сөздің мағынасы қандай?

-Жетім деген не?

-Соғыс дегенді қалай түсінесің?



Үлгермеуші оқушыларға қима қағаз тарату



15 минут




Топтық жұмыс

1-топ «Үш жақты түсіндірме күнделігі»

2-топ Концептуалды кесте

3-топ Композициялық құрылымы

4-топ Кейіпкерге мінездеме

постер



15минут

Топтық жұмыс

1-топ «Қос жазба күнделігі»

2-топ Кейіпкерге баға

3-топ Зекең басындағы қиыншылық себебі

4-топ Кез-келген жерін сахналайды





Аяқталуы

1минут


Топтық жұмысты бағалау




1 минут


Сабаққа қойған оқу мақсатын талдау



Ет тартқыш

Жапсырма


1 минут

«Кері байланыс» парағы



«Кері байланыс» парағы

1 минут

Үйге тапсырма беру 1.«Біз – бейбіт елдің ұландарымыз» деген тақырыпқа шығарма жазып келу.

2.Тақырыпқа байланысты мақал- мәтелдер



Презентация

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабіле-

ті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру

ді қалай жоспарлайсыз?

Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеттерін жан-жақты талдатамын, шығарманың түйінді идеясын тапқызамын.



Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«Кері байланыс»күнделігі

  1. Мен сабақты _________ түсіндім, оны _____________орындай аламын.




  1. Мен сабақты ____________түсінбедім.




  1. Маған ең қиыны ___________ болды.


Пәнаралық байланыс:
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Топтық, жұптық, жеке жұмыстардағы өзара әлеуметтік әрекеттестік, бірлескен оқу.





Кері байланыс

арқылы.






Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1:
2:








САБАҚ

Әңгіме негізіндегі шындық,тарихи деректілік 3-сағат



Мектеп: №46 орта мектеп


Күні: 25.04.2017

Мұғалімнің есімі: Торғаева Ғалия Құрмансейтқызы

СЫНЫП: 6«А» сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа

негізделген

оқу мақсаты


Оқушылар шығарма кейіпкерлерін жан -жақты талдап, олардың арақатынасын анықтайды. Әр оқушы кейіпкерлерге сын тұрғысынан баға беріп, зерттеу жүргізеді, өз ой – пікірін білдіре алады. Шағын топта бірлесе ынтымақпен жұмыс атқарады, біріге қорытынды жасайды.

Сабақ

мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Шығарманың мазмұнын біледі, кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне баға бере біледі



Оқушылардың басым бөлігі: Шығарманың желісі бойынша өз ойын жеткізе алады, кейіпкер бейнесін аша алады

Кейбір оқушылар:

Шығарманың негізгі идеясын таба алады, шығарманы жан-жақты талдай алады



Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Кейіпкерге мінездеме береді, салыстырады, шығарманы талдайды, кейіпкерге баға береді ,бүгінгі өмірмен байланыстырады.



Негізгі сөздер мен тіркестер:

Тарих,боздақ,құрбан, соғыс,қаралы қағаз, балалар үйі, бір атаның балалары.

Шығарма негізіндегі шындықты, тарихи деректілікті ашу арқылы бүгінгі өмірмен байланыстырады





Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Шығарма негізіндегі шындықты, тарихи деректілікті табу;Шығармаға арқау болған тақырыпты бүгінгі өмірмен байланыстыру.









Жазылым бойынша ұсыныстар:

Шығарманы бүгінгі өмірмен байланыстырады,салыстырады, постер қорғайды



Алдыңғы оқу



1.Шығарма оқыту «Біз – бейбіт елдің ұландарымыз!»

2.Тақырыпқа байланысты мақал- мәтелдер









Жоспар:


Жоспарлан-

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар




Басы

1минут


2 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу

2.Оқушыларды топқа бөлу.

Қима қағаздар арқылы 4 топқа бөлу.

«Өзін-өзі бағалау» парағын тарату


қима қағаздар



3 минут


Алдыңғы оқу

Жеке жұмыс

Әңгіме желісі бойынша сұрақтар «Ғажайып тоғыздық»

1. – Ал, ағайын, тегіс жиналсаң, сөзіме құлақ сал.(Кімнің сөзі?)

2. Қара галифе шалбар, әскери гимнастеркалы жігіт кім?

3. Ауылға неше жетім бала келді?

4. Ахмет ақсақал Сейітбек қожаны не үшін шақырды? 5. Кеште айтылған әндер.

6. «Жауды аяған жаралы» дегенді білмеуші ме едің? – деп Дәуренбек кімге айтты?

7. Зигфрид қай дыбыстарды дұрыс айта алмайды? 8.Ертай мен Нартай неге ажырағысы келмеді?

9. Зигфридтің мінезі қандай?



Интерактивті тақта


2 минут



«Ет тартқыш» әдісі

Сабақ мақсатын оқушылармен бірге талдау, жапсырмаларды тақтаға ілу



«Ет тартқыш» әдісі жапсырмалар



Ортасы

4 минут


Жеке жұмыс (ауызша)

-Зигфрид Вольфганг Вагнер неліктен Зекен Ахметұлы Бегімбетов атанды?

-Ахметтің балаларының есімдері?

-Соғыстан аяғынан айырылып қайтқан кім?

-Зигфридтің қай дыбысқа тілі келмейтін?

Үлгермеуші оқушыларға қима қағаз тарату



15 минут




Топтық жұмыс РАФТ стратегиясы Р-роль-оқушы А-аудитория-сынып Ф-форма-хат жазу Т-тақырып-арнау хат

1 – топ Зигфридтің Ахметке алғыс арнауы

2 – топ Зигфридтің Дәуренбекке түсініспеушілік хаты

3 – топ Зигфридтің соғысқа қарсылық жолдауы

4-топқа Зигфридке хат


постер



15минут

Топтық жұмыс «Алты қалпақ»әдісі

Ақ шляпа – ақпараттар, фактілер

Қызыл шляпа – ішкі сезім

Қара шляпа – логикалық негативті ойлау

Сары шляпа – логикалық  позитивті ойлау

Жасыл шляпа – шығармашылық ойлау

Көк шляпа – ойлау процесін басқару





Аяқталуы

1минут


Топтық жұмысты бағалау




1 минут


Сабаққа қойған оқу мақсатын талдау



Ет тартқыш

Жапсырма


1 минут

«Кері байланыс» парағы



«Кері байланыс» парағы

1 минут

Үйге тапсырма беру

1. «Ерлікке мың тағзым!» (эссе)

2.Қосымша. Д.Исабеков «Ата үміті»


Презентация

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабіле-

ті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру

ді қалай жоспарлайсыз?

Шығарманы бүгінгі өмірмен байланыстыртамын, жан-жақты талдатамын, Дарынды оқушылардың мәтін жазуына бағыт-бағдар беремін.




Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«Кері байланыс»күнделігі

  1. Мен сабақты _________ түсіндім, оны _____________орындай аламын.




  1. Мен сабақты ____________түсінбедім.




  1. Маған ең қиыны ___________ болды.


Пәнаралық байланыс:
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Топтық, жұптық, жеке жұмыстардағы өзара әлеуметтік әрекеттестік, бірлескен оқу.





Кері байланыс

арқылы.






Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1:
2:







Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет