2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу
2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
2.3.1.1 мұғаліім кмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:мұғалімнің көмегімен өлеңді мәнерлеп оқиды. Мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқиды. Өлеңдегі кейіпкерді нақты дәлелдермен суреттей алады.
Дамытушылық: сұрақтарға жауапты мәтіннен табу арылы тыңдалым және оқылым дағдыларын дамиды. Тәрбиелік: оқушылардың бойында еліміздің өткен тарихына деген қызығушылығын арттыру арқылы батыр ерліктерін дәріптеп, патриоттық сезімдерін ояту.
Сабақтың барысы:
Сабақкезеңі
Педагогтіңіс-әрекеті
Оқушыныңіс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
1. Қызығушылығын ояту
Мұғалім оқушылардың ойлана отырып, ребус шешімін табуға қолдау көрсетеді.
Ребустың шешуіне қарап, сабақ тақырыбын анықтауына бағыт береді. Бұл жерде оқушыларға өткен тақырыппен байланыстыра отыра, батыр адам мінезін сипаттауды үйрету. Балаларға батырдың кім екендігін айту.
«Батыр– әскери өнерді жақсымеңгерген, жау түсірер ерлігіменаты шыққан,қаһарманадамғаберілетін құрметті атақ.Батыратағы мирасқорлықжолымен берілмейді, оған әрбір адамжекебасыныңерлігімениеболады. Батырлардықазақхалқыежелденқұрметтұтқан». Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
(Ж)«Оқумен жазуғадаярлық»әдісі Оқушылар ребусты шешеді:
Абылай,Қабанбай. Шешуіндегі шыққан тұлғалар туралы мұғалімнен ақпарат алады.
Жетекші сұрақ:
– Қазақтың тағы қандай батырларынбілесің?Аттарын ата. Оқушылар сұраққа жауап береді.
Дескрипторы: оқушы өзі білетін қазақ батырлары туралы әңгімелейді;
алдыңғы сыныпта батырлар туралы оқыған білімін еске түсіреді.
Оқушылар оқулықтан Абылай хан
туралы мәліметтерді оқып, танысады. Қажетті деректерді жазып алады.
2. Мағынанытану
Оқушылардың тізбек бойынша оқуына мүмкіндік тудырады.
Ханның батырлығын білдіретін сөздерге белгі қойып оқу керектігін ескертеді. Белгі қойылған сөздер соңында жинақталады, топта талқылау жұмысы жүргізіледі. Сол сөздерге түсініктеме беріледі, сөздік қорларын байытады, осы сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастырады, басқа сөйлемдер арасында қолданып үйренеді.
(Т) «Мәнерлеп оқы» әдісіБалалар «Абылай» өлеңін тізбек бойынша оқиды.
Өлеңдегі Абылай ханның батырлығын білдіретін сөздерге белгі қойып оқиды.
Дескрипторы: өлеңді іштей оқып, қажетті ақпараттарды белгілейді.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
Оқулық
Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «үш жүздің барлық ұланы»,
«қолбасшы» сөздерінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.