Қазақстан тарихы
|
Мектеп: «Қос-Қорған» жалпы орта мектебі
|
Күні: 05.12.2018
|
Мұғалімнің аты-жөні: Басанов Аззамжан Тахиржанович
|
Сынып: 6ә
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
|
Сабақтың зерттеу сұрағы
|
Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың дамуына ықпал етті ме?
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа тақырыпты меңгеру
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
|
Сабақ мақсаты
|
Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы рөлінің маңызын анықтау
|
Бағалау критерийлері
|
Ұлы Жібек жолының бағыттарын анықтайды.
Ұлы Жібек жолының саяси картадағы бағыттарын белгілейді.
Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарға ықпалына баға береді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология:
Жібек, жібек құрты, Ұлы Жібек жолы, Қытай, сауда, керуен жолы, айырбас сауда, елшілік, көш, тауар, Батыс және Шығыс қақпа, Батыс Еуропа-Батыс Қытай, ;
Диалогқа және жазуға қажетті сөздер тізбегі:
Ұлы Жібек жолының пайда болуына әсер еткен себептер...
Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың күшеюіне әкелді, себебі...
Ұлы Жібек жолы арқылы .... дамыды.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Коммуникативті дағдылар, ұқыптылық, бір-біріне деген құрмет, функционалдық сауаттылық.
Жолдастарын тыңдай білу, ой пікірлерімен санасу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Оқылым, жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты, картамен жұмыс арқылы географиямен байланысты жүзеге асыру
|
АКТ қолдану
|
Интерактив тақатамен жұмыс, бейнебаян
|
Бастапқы білім
|
Қыпшақ хандығы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 мин
|
Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)
Үй жұмысын тексеру (сұрақтар қою, бақылау, өзін-өзі тексеру)
Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемаларды анықтау және оларды түзету.
Оқушылармен бірлесіп сабақтың оқу мақсатын және жаңа тақырыпты анықтайды.
Өткенді қайталау
Сұрақ-жауап
1.Қыпшақ хандығы қашан және қалай құрылды?
2. Қыпшақ хандығының құрылуында ерекше рөл ойнаған мемлекет.
3. Не үшін қазақ жерін «Дешті Қыпшақ» деп атаған?
4. Қыпшақ хандығы қандай бірлестіктерге бөлінді?
5. Қыпшақ хандығындағы оң қанат пен сол қанаттың орталықтарын ата.
6. Қыпшақ хандығы қашан және не себепті өмір сүруін тоқтатты?
7. Қыпшақтардың қазақ тарихындағы орны туралы айтып бер.
критерийлер
|
дескриптор
|
ұпай
|
Қыпшақ хандығының тарихы туралы білу
|
Толық біледі
|
3
|
Жартылай біледі
|
2
|
Білмейді
|
1
|
|
Интерактив тақта
|
7 мин
8 мин
4 мин
5 мин
4 мин
|
Жаңа тақырып бойынша бейнебаян көрсету
Б.з.б. 138 жылы Қытайдан император У-Дидің Батыстың беймәлім елдеріне жіберген елшілік керуені жолға шығады. Ол алғаш рет Қытайдан Орталық Азияға тік жол тартты. Сапар барысында сауда үшін қолайлы жолдар анықталды. Бұл жолда Ұлы Жібек жолның негізін қалады. Тарих ғылымында б.з.б. ІІ ғасырды Ұлы Жібек жолының тұрақты жұмыс істеуінің басталуы деп есептеу қабылданған. Жібек матасы сауданың басты түрі болған.
1-тапсырма:
Оқушылар «Адасқан сөздер» әдісі арқылы Ұлы Жібек жолы тарихы туралы негізгі ұғымдар мен сөздерді құрастырып, мағынасын түсіндіру
Формасы: топтық
Әдісі: проблемалық-ізденушілік
критерий
|
дескриптор
|
ұпай
|
Ұлы Жібек жолы тарихының негізгі ерекшеліктерін анықтап, түсіндіреді
|
Түсіндіре алды
|
2
|
Жартылай түсіндірді
|
1
|
Түсіндіре алмады
|
0
|
2-тапсырма:
Оқулықтан пайдаланып, Ұлы Жібек жолының бағыттарын анықтап, берілген кескін картаға соларды түсіру
Формасы: Топтық
критерий
|
дескриптор
|
ұпай
|
Бағыттарын дұрыс анықтап картаны дұрыс толтырады және жылдарды талдайды
|
Дұрыс толтырып, талдады
|
3
|
Жартылай толтырды, талдамады
|
2
|
Картаны қате толтырды
|
1
|
3-тапсырма:
«Түйінді ойлар пирамидасы» әдісі арқылы Ұлы Жібек жолының тарихы мен Қазақстан территориясында таралуы туралы
түйіндемелер жасайды
Формасы: жұптық
критерий
|
дескриптор
|
ұпай
|
Ұлы Жібек жолының тарихын дұрыс тұжырымдайды
|
Дұрыс тұжырымдады
|
2
|
Қателер жібереді
|
1
|
Тұжырымдай алмайды
|
0
|
4-тапсырма:
Оқулықтан пайдаланып, пәндерге қатысты терминдерді анықтап, берілген кестені толтыру
Формасы: жеке
Тарих
|
Математика
|
Әдебиет
|
География
|
Биология
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
критерий
|
дескриптор
|
ұпай
|
Тақырыпты үйреніп, терминдерді дұрыс жіктеу
|
Бірнеше термин анықтап, дұрыс жіктеу
|
3
|
Бірнеше термин табу, бірақ дұрыс жіктемеу
|
2
|
Терминдерді аз анықтау
|
1
|
|
Бейнебаян
Постерлер
Қиылған сөздер
Оқулық
Кескін карта
Оқулық
Пирамида
Оқулық
|
Сабақ соңы
4 мин
|
1.Рефлексия «Нысана»
Мақсаты: Оқушылардың өз тәртіптеріне рефлексия жасауды мобильдендіру (мотивация, әрекет тәсілдері, қарым-қатынас).
Рефлекция: Оқушылар түрлі түсті стикерлерге өздеріне сабақ барысында түсінікті болған, жаңадан білген, қызықты болған нәрселерді жазып, нысанаға жабыстырады.
2. Үй тапсырмасы.
Тақырып бойынша эссе жазып келу
|
стикерлер
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар:
Ұлы Жібек жолы туралы жалпылама білу, Қазақстандағы бағыттары туралы түсінігі болу
Оқушылардың көбісі:
Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалардың даму тарихын түсіндіре алу
Кейбір оқушылар
Ұлы Жібек жолының тарихындағы Қазақстанның алар орны мен нақты маңыздылығын білу
|
өзара тексеру.
өзін-өзі тексеру.
ауызша сұрақ
|
Іс-әрекеттердің ауысуы, барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын өзгерту
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Төменде қалдырылған орынды жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға жауап беріңіз
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|