Сабақ тақырыбы «Менің атым Қожа» хикаяты, "Түбінде адам болатын бала"



Дата15.01.2020
өлшемі58,69 Kb.
#55898
түріСабақ
Байланысты:
Ашық сабақ соңғысы (Восстановлен)


Қазақ тілі пәні

3-бөлім: Адамгершілік - асыл қасиет


Сабақ тақырыбы

«Менің атым Қожа» хикаяты, "Түбінде адам болатын бала"

Күні: 21.02.19.

Мұғалімнің аты-жөні: Сналбекова Ж.Ж.

Сынып: 5-сынып

Қатысқандар:5

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Т.Ж.3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

5.А.И.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу.

5. Б/С4 оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу .


Сабақ мақсаттары

(Бағалау критерийі)

Барлық оқушылар орындай алады: Шағын үзінділермен жұмыс жасай алады.Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты суреттеулерді анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.

Кейбір оқушылар орындай алады:.Талдау негізінде кейіпкерді анықтап,образын сипаттайды.Суреттеулердің бейнелеу түрін ажыратады.

Сыни хабарлама жазады.




Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Шығармадағы басты кейіпкер Қожаның іс-әрекеттері арқылы жағымды және жағымсыз іс-әрекеттер ажырата алады.Қоғамдық ортада жеке тұлға ретінде өз көзқарастарын қалыптастыра алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мақтаншақтық,кызығушылық,бұзықтық,адамгершілік,уәдеге беріктік,т.б.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Кикілжің,үлкенді тыңдайды, көмек, дос,ашық мінез,мақтаншақ, мақсат қою,бармағын тістеді ,адам болуға бет бұрды,т.б.

Талқылауға арналған сұрақтар:Сәйбек қарттың әңгімесі Қожаға қалай әсер етті?Неліктен?Қожа біз ойлағандай бұзық бала ма?

Құндылықтарға баулу

Балаларды шыншылдыққа,әдептілікке,отансүйгіштікке,еңбекқорлыққа тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, музыка

Ресурстар:

https:www.yotube.com/watch? «Менің атым Қожа» фильмінен үзінді, суреттер, үлестірме материалдар.

Алдыңғы білім

« Ағаттықтың азабы»




Сабақтың басы

5 мин

1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Мен саған сенемін...» тренинг өткізу.

2-әрекет «Ой қозғау» әдісі бойынша сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау.

1.-Қожа Қандай бала?

2.- Неліктен оны" түбі адам болатын бала" деп айтты?

3.- Оған кімдер сенім артты?



Бір-біріне деген сенім қалыптасады.

5 мин

Үйге берілген тапсырма : «Түбінде адам болатын бала»

3-әрекет.Ұжымдық жұмыс. «Ашық микрофон» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді.

- Қожа анасымен қайда келді?

-Сәйек қарт кім?

-Сәйбек қарттың әңгімесі Қожаға қалай әсер етті?Неліктен?

- Қожаны не үшін жиналысқа салды?

-Қожа қандай уәде берді?

- Неліктен оны" түбі адам болатын бала" деп айтты?

- Оған кімдер сенім артты?

-Сізге әңгіме несімен ұнады?

-Қай кейіпкердің әрекеті сіздерге әсер етті?

-Әңгімедегі таңқалдырған оқиға?


қ/б

«мадақтаулар»





Сабақтың ортасы

5 мин.


Бағалау критерийі:Әр топ өздеріне бөлінген үзінділерін оқып,тілдік ерекшеліктеріне талдау жасайды.Олардың сөз саптауындағы ерекшелікті анықтау үшін тілдік бейнелеу құралдарына сүйенеді.

4-әрекет.Жұптық жұмыс: «Талдау» әдісі

1-жұп:

Сәйбек қарт: - Бұл кім?
Қожа: - Мен ғой, ата. Мен Қожамын.
Сәйбек қарт: - Мұнда неғып отырсың?
Қожа: - Педсоветке келдім.
Сәйбек қарт: - Онда сенің не шаруаң бар?
Қожа: - Мен жөнінде мәселе қарап жатыр.
Сәйбек қарт: - Мәселе. Қандай мәселе? Сені мұғалім етеміз дей ме?
Қожа: - Директор етеміз дейді.
Сәйбек қарт: - Онда тіпті жақсы. Жалақың көп болады.
2-жұп:
Ахметов: - Қадыров, сені біз мұнда не үшін шақырып отырмыз, білесің бе?
Қожа: - Білемін
Ахметов: - Не үшін шақырып отырмыз?
Қожа: - Тәртіпсіздігім үшін шақырып отырсыздар.
Ахметов: Сені мектеп өмірі тойдырды ма? Бұдан былай оқығың келмей ме?
Қожа: - Жоқ, оқығым келеді.
3-жұп:

Анасы: - Ал, Қожатай, ақылың бар баласың. Бәрін өзің түсінуің керек. Егер сен тағы бір шу шығаратын болсаң, онда маған өкпелеме… Әкеңнен қалған мал – мүлікке ие бол, мен бұл үйден кетемін.
Қожа: - Жоқ, маматай, кетпеші, жаным, мама! Ендігәрі тәртіпсіздік істесем, оңбай, көгермей кетейін.
Анасы: - Мен үшін сенің адам болғаныңнан артық ешқандай бақыт жоқ.
Дескриптор:

- үзіндіні мұқият оқиды;

- тілдік ерекшеліктеріне талдау жасайды;



қ/б «Медаль және миссия»










5мин

Бағалау критерийі:Топтық әрекетте кейіпкердің берілген портреті мен іс-әрекеті арқылы оның қай кейіпкер екенін анықтап,образын сипаттап жазады.

5-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан,бөліс» әдісі

Кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті

Бұл кім?

Кейіпкердің образын өз сөзіңмен суреттеп сипаттаңыз

“Мынау, міне, мұрным. Әжем кейде атымды атамай “тампыш неме” дейді. Оның айтқаны рас екен ғой. Екі танауыма екі саусағым еркін сыйып кетерлік, қосауыз мылтықтың аузындай үңірейіп тұр. Екі шекемнің шығыңқылығы болмаса, басым қарбыз тәрізді доп-домалақ, тап-тақыр. Сол жақ құлағымның астына таман бір түйір қалым бар. Бәтшағырдың бітпейтін жерге бітуін қарашы. Одан да бетімнің ұшына таман болсашы. Сонда әдемірек көрінер ме едім. Ал бойымды біреулер орта бойлы дейді. Әжем болса, әкең тәрізді сұңғақ боласың”-







Біреуді біреуге атыстырып,от тастап жүретін қу,сабақ үстінде сыбырлап-сыпсыңдағыш.







Галифе шалбар киген жіңішке аяқтары сидиып, шашы қақ жарыла желбіреп, қаздиып тұр.







Сығылысып есіктен енді кіре берсем, бойы менің бойымдай ғана, тықылдаған бейтаныс көк көз келіншек алдымды тосқауылдап жібермейді.








Дескриптор:

- үзінділердің қай кейіпкерге қатысты екенін анықтайды;

- кейіпкерлердің образын өз сөзімен сипаттайды.


қ/б «Үш шапалақ»


5 мин

2минут

6-әрекет.Жұптық жұмыс: өздеріне тиісті кейіпкерлердің бойынан салыстыра суреттеу мен қарама-қарсы суреттеуді анықтайды.

1-топ.Қожа мен Жантас (графикалық органайзер «Сүзгі»)

2-топ.Оспанов пен Майқанова( сөздер мен сөз тіркестерін тізбектеу

Дескриптор:

-Кейіпкерлердің арасындағы суреттеулерге шығармадан 3 дәлел табады;

- дәлелдер бойынша салыстыра және қарама-қарсы суреттеулер екенін анықтайды.


7-әрекет Ширату жаттығулары

«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі. Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? 
Өтілген мәтін бойынша мысалдар келтіріледі. Мысалдарды оқу кезінде оқушылар ол келтірілген мысалдың өтілген мәтінде бар, жоғын анықтайды. 

1. Біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап – сыпсыңдағыш Жантас.


2. Біз екеуміз таныс шығармыз деймін? деген директор.
3. Келесі сабақта қайсың бақа ұстап әкелесіңдер? деген С.Майқанова
4. «Шыбыным,әйтеуір ешкімге тимей,ұрынбай жайыңа жүр.Сенің тентектігіңді менен басқа ешкім де көтермейді.Біреудің ала жібін аттаушы болма» деген әжесі.

5.  Мен үшін сенің адам болғаныңнан артық ешқандай да бақыт жоқ, - деген анасы Миллат.



6.Қадыров түбінде адам болатын бала,-дейді Ахметов.

7.-Оты бар –деп қостады Майқанова.

қ/б стикермен бағалау




Сабақтың соңы

10мин

Керібайланыс

8-әрекет «Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсету, алған әсерлеріне сүйене отырып, кейіпкерлерге сыни мінездеме береді.

«ПОПС» формуласы.

тапсырма Әңгіме мазмұнына сүйене отырып, кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы бір образды анықтаңыз.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, Қожа түбінде адам болатын бала.

Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...

Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын..

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен.... деген шешімге келдім..

Бағалау критерийі:Фильм үзіндісін көріп,алған әсерлеріне сүйене отырып, кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы бір образды анықтайды.

Дескриптор:

-берілген пікірге қатысты өз пікірін анықтайды;

-ойын дәлелдеу мақсатында шығармадан дәлелдер келтіреді;

-дәлелдер арқылы өз шешімін айтады;



9-әрекет Қорытындылау .

Абайдың 17-қарасөзі

қ/б бір-бірін бағалайды

«Екі жұлдыз, бір тілек»


Рефлексия

3минут

Рефлексия.

"Менің түйгенім" сауалнамасы

Сабақта маған ұнаған тапсырма............................

Сабақтан үйренгенім..............................................

Сабақта маған қиындық келтірген..........................

Сабақтан алған әсерім..............................................






Үйге тапсырма

"Мен сенің түбінде адам болатыныңа сенгенмін,Қожа!"тақырыбына эссе жазып келу



Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс - денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Әрбір оқушымен кері байланыс орнатып,келешектегі мақсаттарды айқындау арқылы оқушыларға қолдау көрсете аламын деп ойлаймын. Ол үшін оқу үдерісінде ой салып, ынталандыратын материал ұсынып, оқушыларды бір-бірімен сұхбаттасуға жетелелеп, өз бетінше ойлануға бағыттау арқылы оқушылармен жеке жұмыс жүргіземін деп жоспарлаймын.

Қабілетті оқушыға тапсырманы түрлендіру барысында жанрларды түрлендіру, оқу үдерісінде түрлі жағдаяттар, рөльдік ойындар, монолог пен диалогке, әңгімелесуге жағдай жасау және түрлі үнтаспаларды, бейнероликтерді, пәнаралық байланыс сабақтастығын кеңінен қолдануға тырысамын.



Оқушы білімін тексеріп бағалау үшін әр сабақтың соңында кері байланыс орнату.

Оқушының жазбаша жұмыстары.

Оқушының рефлексиясы.

Фотоуреттер немесе бейне дәлелдемелер яғни оқушының салған суреттері мен қатысқан көрсетілімдерін негізге ала отырып оқушының оқу жетістіктерін бағалауды жоспарлаймын.



Қазақ тілі, өзін-өзі тану, тарих.

АКТ-ны қолдану оқушылардың жұмыс істеу кезінде, бос уақытында және күнделікті қарым-қатынаста технологияларды біліктілікпен және шығармашылықпен пайдаланудың бастапқы дағдылары арқылы қалыптасады. Оқушылар сабақ барысында көркем шығарманың идеясын толықтай түсіну үшін медиаматериалдарды қолданады. АКТ қолдана отырып таныстырылымдар дайындайды, бірлесе отырып пікірлерін дәлелдейді.




2- тапсырма
Шығармадан алған әсеріңді білдіретін сөздер мен сөз тіркестердің тізбегін жасаңыз.


Майқанова












Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі










2- тапсырма Графикалық органайзер
Шығармадан алған әсеріңді білдіретін сөздер мен сөз тіркестердің тізбегін жасаңыз.


Оспанов












Биология пәні мұғалімі










2-тапсырма. Қос диаграмма әдісін пайдалана отырып кейіпкерлерді салыстырып айту.


Қожа

Жантас


Дескриптор:

- Әңгіменің мазмұнын біледі.

- Екі кейіпкердің бес негізгі қасиеті мен ортақ үш қасиетіне салыстыру жасай алады.


6-тапсырма. Графикалық органайзерлерді пайдалана отырып, ақпаратты сүзу.

Шығарма мазмұны бойынша Жантастың бойындағы қасиеттерді анықтаңыз. Жаман қасиеттері құбырға ағып кетіп, жақсы қасиеттері сүзгіде қалады.





«ПОПС» формуласы.

тапсырма Әңгіме мазмұнына сүйене отырып, кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы бір образды анықтаңыз.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, Қожа түбінде адам болатын бала.
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін.............................................

...............................................................................................................................



Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын.. ................

....................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен........................................................................... .........................................................................................................................................................деген шешімге келдім..

«ПОПС» формуласы.

тапсырма Әңгіме мазмұнына сүйене отырып, кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы бір образды анықтаңыз.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, Жантас ..............................................................
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін.............................................

...............................................................................................................................



Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын.. ................

....................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен........................................................................... .............................. ............................................................................деген шешімге келдім..

«ПОПС» формуласы.

тапсырма Әңгіме мазмұнына сүйене отырып, кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы бір образды анықтаңыз.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, Жанар ..............................................................
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін.............................................

...............................................................................................................................



Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын.. ................

....................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен........................................................................... .............................. ............................................................................деген шешімге келдім..

«ПОПС» формуласы.

тапсырма Әңгіме мазмұнына сүйене отырып, кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы бір образды анықтаңыз.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, Сабира Майқанова талапшыл ұстаз.
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін.............................................

...............................................................................................................................



Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын.. ................

....................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен «Ұстаз-бала жанының бағбаны» деген шешімге келдім..

«ПОПС» формуласы.

тапсырма Әңгіме мазмұнына сүйене отырып, кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы бір образды анықтаңыз.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, Миллат ана мейірімді, кең пейілді адам.
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін.............................................

...............................................................................................................................



Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын.. ................

....................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен........................................................................... .............................. ............................................................................деген шешімге келдім..


5-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан,бөліс» әдісі

Кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті

Бұл кім?

Кейіпкердің образын өз сөзіңмен суреттеп сипаттаңыз

“Мынау, міне, мұрным. Әжем кейде атымды атамай “тампыш неме” дейді. Оның айтқаны рас екен ғой. Екі танауыма екі саусағым еркін сыйып кетерлік, қосауыз мылтықтың аузындай үңірейіп тұр. Екі шекемнің шығыңқылығы болмаса, басым қарбыз тәрізді доп-домалақ, тап-тақыр...Ал бойымды біреулер орта бойлы дейді. Әжем болса, әкең тәрізді сұңғақ боласың”-







Біреуді біреуге атыстырып,от тастап жүретін қу,сабақ үстінде сыбырлап-сыпсыңдағыш.







Галифе шалбар киген жіңішке аяқтары сидиып, шашы қақ жарыла желбіреп, қаздиып тұр.







Сығылысып есіктен енді кіре берсем, бойы менің бойымдай ғана, тықылдаған бейтаныс көк көз келіншек алдымды тосқауылдап жібермейді.








Дескриптор:

- үзінділердің қай кейіпкерге қатысты екенін анықтайды;


-кейіпкерлердің образын өз сөзімен сипаттайды.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет