Сабақ Тақырыбы: «Саяси билік қызметтері мен міндеттері»



Дата18.03.2017
өлшемі56,58 Kb.
#11830
түріСабақ
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі

Оңтүстік Қазақстан облысы білім,жастар саясаты және тілдерді дамыту

басқармасы

Гуманитарлық- педагогикалық колледжі

«БЕКІТЕМІН»

Колледж әдіскері

________А.Қ.Мамбетова

«___» «________» 2015ж.

Ашық сабақ
Тақырыбы: «Саяси билік қызметтері мен міндеттері»

Тобы:ҚТӘ-141

Оқытушы: Р.О.Ошақбай

Ақсукент – 2015ж.




Пәні: Саясаттану және әлеуметтану негіздері

Өткізілетін күні: 26.11.2015ж.

Оқытушы: Ошақбай Р.О.

Сабақтың тақырыбы: Саяси биліктің қызметтері мен міндеттері.

Сабақтың мақсаты:Саясаттану пән бойынша білімділік дағдысын қалыптастыру

А) білімділік- саясаттану және әлеуметтану туралы алған білімдері мен біліктерін еске түсіру

Ә) тәрбиелік- Еліне жеріне жеген сүйіспеншілікті бойларынан көрсете білуге тәрбиелеу.

Б) дамытушылық- ұлтымыздың ұлылық сипатын, өрісі кең өнегелі лебіз-ғибратты ойларын тану,Қазақстан Республикамыздың саяси жаңалығын,әлеуметтік-экономикалық жағдайын байқауға дағдыландыру, іскерлік қабілеттерін дамыту.



Көрнекілік: интерактивті тақта, Power Polnt бағдарламасында жасалған презентациялар,компьютер,жаттығулар жинағы,құмсағат,доп.

Сабақтың әдісі: Канбан технологиясы, «Брейн - ринг» ойыны, сыни тұрғыдн ойлау, жеке, жұппен, топпен жұмыс

Сабақтың типі: Топтық ізденіс сабағы

Сабақтың түрі: іскерлік ойын сабақ

Пәнаралық байланыс: тарих, геогрифия,қоғамтану,мәдениеттану.
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ.Өткен сабақ бойынша білімін тексеру

ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Логикалық сұрақтар:

1.Ата-аналар билігі.

2.Мемлекеттік билік.

3.Экономикалық билік.

4.Әлеуметтік билік.

5.Құқықтық билік.

6.Әскери билік.

7.Рухани билік.

8.Биліктің типтері.

9.Билік формалары.

10.Билік атрибуттары.

11.Билік жүргізу құралдары.




Билік типтері

1.Интегралды

2.Өзара әрекет билігі

3.Харизмативтік билік



Билік – әлеуметтік феномен


Билік атрибуттары:

1.Экстенсивті

2.Аумақтық билік.

3.Интенсивті.








Билік формалары:

1.Үстемдік.

2.Басқару

3.Басшылық

4.Ұйымдастыру.

5Бақылау


Билік жүргізу құралдары:

1.Күштеу арқылы.

2.Құқық арқылы

3.Салт-дәстүр арқылы.

4.Бедел арқылы.

5.Қысым жасау арқылы.





2-деңгей:

1.Мемлекет

2.Ел

3.Аймақ

3-деңгей:

1.Штат

2.Республика

3.Әкімшілік
Мәтінмен жұмыс.

1-тапсырма.

№1 жұмыс тобына 1 мәтін

№2 жұмыс тобына 2 мәтін

№3 жұмыс тобына 3 мәтін

Жұмыс тобындағы әрбір оқушы Қазақстанның саяси партияларымен танысады. Жеке оқиды, әр топ саяси парития туралы мәліметтерді бір-біріне айтады.

2-тапсырма.Келес топ студенттері өздеріне берілген тапсырмаларды оқып түсінік берді

1 мәтін

1.Саяси билік ұғымы мен мәні,белгілері.

2.Саяси билік теориясы негізгі қызметтері.

3.Саясаттану функциялары.

4.Саясаттану ғылымының қалыптасу кезеңі.

2 мәтін

1 Саясаттану пәні мен міндеттері:

2.Саясаттану ғылымының пайда болуы мен дамуы .

3.Саяси биліктің негізгі қызметтері.

Саяси биліктің өзіндік қыметтері болады.Олар:

1.Қоғамның саяси жүйесін қалыптастыру.

2.Оның саяси жүйесін қалыптастыру

3.Әр түрлі деңгейдегі қоғам мен мемлекеттің істерін басқару

4.Үкімет органдары,саяси емес процестерге басшылық жасау.

5.Саяси және басқа қатынастарды бақылау

6.Қоғамдық тәртіп пен тұрақтылықты қолдау.

7.Дау-дамай,шиеленістерді ашып,оларға шек қою және дер кезінде шешу.

8.Қоғамдық келісімге ,мәмілеге келу, т.с.с

«Брейн - ринг» оқыта үйрету ойыны.

Ойынның жүру барысы:

Білімгерлерге нөмірленген жетондар үлестіріледі.Сілтеме бойынша алты адамнан үстел маңына топтасып отырады.Алты бөлікке бөлінген жаймалардың әр бөлігіне үш деңгейлік тапсырмалар жазылған қима қағаздар қойылады.Үстіңгі сұрақтарға дайындықсыз жауап беру талап етіледі. Екінші сұраққа - 2-3 минут, ал үшінші сұраққа 7-10 минут уақыт беріледі.Жүргізуші 1-6 ға дейін сандар жазылған қима қағаздарды жайманың үстіне тастағанда қандай сан оңынан түссе, сол санға сәйкес жетоны бар білімгердің жауап беруі талап етіледі.Толық жауапқа – көк түсті, жақсы жауапқа – қызыл түсті, орташа жауап бергендерге – сары түсті, қосымша жауапқа жартылай фишкалар беріледі.Тапсырмалардың орындалуы ұпаймен есептеліп, білімдері бағаланады.



5.Топ мүшелері әрқайсысы партияларға қосымша материалдарын пайдаланып өз бетінше саяси баяндама құру.

6.Семантикалық кестені толтырыңыз.

7. Әр топтан бір студент шығып Елбасы Н.Ә.Назарбаев 2050 бағдарламасын

Құрметті отандастар

Біздің табысымыз ата-аналарымыздың табысы

Туған туыстарымыздың табысы-Отбасымыздың табысы.Отбасымыздың табысы Отанымыздың табысы.деп

Сабақты қорыту.

Сонымен,«Саяси билік» мемлекттік биліктін бірден-бір бастауы–халық.Республикада мемлекеттік билік біртұтас ,ол Конституция мен заңдар негізінде заң шығарушы,атқарушы әрі тепе-теңдік жүйесін пайдалану арқылы, өзара іс-қимыл жасау принципіне сәйкес жүзеге асырылады.Билік саяси және мемлекеттік болып екіге бөлінеді .Саяси билік таптық ,топтық және жеке адамның саясатта тұжырымдалған өз еркін жүргізу мүмкіндігін білдіреді.



Саяси билік- Саясаттың негізгі мәселесі билік болғандықтан саясатта билік теориясы үлкен орын алады. Билік саясаттың ,саяси институттар мен барлық саяси әлемнің мәнін түсініп –білуге көмектеседі.

Алғашқы кезде Саяси Шығыстың көрнекті ойшылдары Ибн-Халдун (1332-1406) адамның басқа жан-жануарлардан ерекшелігі-ол билік үшін күреседі деген екен.Алғашқа филосф ,қоғам қайраткері Бертран Рассель (1872-1970) Физикада басты ұғым энергия ,болса қоғамдық ғылымдарда негізгі ұғым билік болып табылады.


Топты бағалау .

Үйге тапсырма:

  • 1.Биліктің қызметтері,жіктелуі.

  • 2.Қоғамның әлеуметтік саласындағы билік.

  • 3.Биліктің легитимділігі.

Оқытушы: Р.О. Ошақбай.

ПБ төрайымы: Ұ.О. Абзелова

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет