Сабақтың аты «Қазақстанның ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениеті»



Дата04.05.2017
өлшемі108,04 Kb.
#15522
түріСабақ
САБАҚ ЖОСПАРЫ №

Пән аты: Қазақстан тарихы тарихы

Сыныбы: 8

Сабақтың аты

«Қазақстанның ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениеті»

Қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінің негізгі бағыттары

Сілтеме

8сынып Қазақстан тарихы оқулығы, Авторы;Ж.Қасымбаев ,А.Қайыпбаева, З.Қабылдинов «Атамұра»2012ж.

Жалпы мақсаты

**Мәтінмен жұмыс жасай отырып жаңа тақырыпты өздіктерінен оқып үйрену, тақырыпты ашу. Қазіргі өмірмен байланыстыру.

** Өз бетінше қорытынды жасауға дағдыландыру және өз ойын еркін айту дағыларын дамыту.

**Жұппен жұмыста өзара сыйластыққа, басқалар пікірін бағалауға үйрену



Күтілетін нәтиже

Жұппен жұмыс жасау дағдылары дамиды, басқалар пікірін тыңдай білуге үйренеді, интербелсенді және қалыптастырушы бағалау тәсілдері арқылы тақырыпты өздіктерінен оқып үйреніп, өз ойын ашық айтып, дәлелдеуге дағдыланады.



Негізгі идеялар

Қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінің негізгі бағыттары, көрнекті өкілдері (Махамбет Өтемісұлы, Шернияз Жарылғасұлы, Шөже Қаржаубайұлы, Сүйінбай Аронұлы, Нысанбай Жаманқұлұлы);

туралы негізгі идеяларды оқып, меңгереді. Олардың шығармаларының мазмұнын айқындап,маңызын ашады.Оны жұппен талқылау арқылы тақырыптың негізгі идеясын ашуды үйреніп практикада қолданады.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Тапсырмалар

Блум таксономиясы.«Сұхбаттасатын жұп»-жұптық жұмыс, «Сұрақты қағып ал»жеке жұмыс, «Т» кестесі, «Бағдаршам» арқылы және критериалдық бағалау, кері байланыс:



КӨРНЕКІЛІКТЕР (РЕСУРСТАР):

САБАҚТЫҢ ТҮРІ:

Қазақстан тарихы оқулығы, карта, кесте-плакат, жұмыс дәптері

Жаңа білім беру



КЕЗЕҢДЕР

МҰҒАЛІМ ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ІС-ӘРЕКЕТІ

Ұйымдастыру

Міндеттерін бөлісу.

Қалыптастырушы бағалаудың критерилері мен балдық жүйесін белгілейді,тақтаға жазады.

Бағалау парағы арқылы міндетті оқушы өз жұбын бағалап отырады.



Білу. Білім көлемін зерделеу

«А»

Проблеманы айқындау:

Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық



Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақты қағып ал»

Қазақстандағы ғылыми-зерттеу жұмыстары

Қазақстандағы ғылыми-зерттеу жұмыстары, географиялық зерттеулер, Қазақстанның тарихи және этнографиялық зерттелуі, жер аударылған басқа ұлт өкілдерінің Қазақстанды зерттеудегі рөлі

туралы тақырыпқа байланысты сұрақтар беру.

Оқулық -280бетте.

-Оқушылар бағалауға қатысып, пікірлерін айтады.

Жауабы толық,нақты:

Ұйқасы дұрыс

Ережеге сай мазмұнын толық аша алды. 3-балл

Түсіну

«В»

Проблеманы шешу:

Жаңа тақырыпты менгеру.



3ұпай

Мазмұнын түсінді:

Деңгейлік сұрақтар қоюды меңгерді:

Сұрақты мазмұнды құра алды:

Жаңа сабақ тақырыбы : Қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінің негізгі бағыттары

Сабақ мақсаты мен мазмұнына қысқаша тоқталу

Табыс критериін белгілеу

Сабақ жоспары: «топтастыру» тақтаға жазу

Қазақстандағы ғылыми-зерттеу жұмыстары, географиялық зерттеулер, Қазақстанның тарихи және этнографиялық зерттелуі, жер аударылған басқа ұлт өкілдерінің Қазақстанды зерттеудегі рөлі;



1.Тақырыпты жұптасып оқу.

Тақырып: Қазақстандағы ғылыми-зерттеу жұмыстары

«Өз ара сұрақ» әдісі . Жұппен жұмыс жасаудың бір тәсілі. «Ұғыну» сатысында қолданылады. Берілген түр коммуникативті дағдылардың дамуына әсер етеді.

-Дәптермен жұмыс (тақырып жазу)

екі оқушы әрбір азат жолдан кейін тоқтай отырып мәтінді оқиды, содан кейін бір-біріне оқығанының мазмұны бойынша әртүрлі деңгейдегі сұрақтар қояды.

Қолдану:

«С»

Тақырыптың басты идясын

табу, жаңа тақырыпты қорытындылау.

Негізгі мәселені таба алды:

Ойын жинақтады: Тапсырманы ережеге сай орындады:

3ұпай

2.«Сұхбаттасатын жұп»

Тақырып: географиялық зерттеулер, Қазақстанның тарихи және этнографиялық зерттелуі

а\негізгі мәселені таба алуға бағыттайды.

ә\«Синквейн»құру. Шернияз. Шөже.Сүйінбай

Мысалы ?


1. (зат есім) 2. (сын есім)3.тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу. (етістік)4.- 4 сөзден тұратын бір сөйлем.5. тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз.
Мысалы:
1. Күй.
2. Әсерлі, құдіретті.
3. Мұңайтады, балқытады, тербентеді.
4. Күй – адам сезімінің көрінісі .
5. Өнер.

1.Тақырыпты оқып,талдап 3 мәселені айтып береді.

2.Берілген сөздерге жұппен бірігіп отырып, тақырыптан сөйлемдерді пайдаланып бес жолды өлең құрастырады.

Талдау

«Д»

«Т»кестесі

2 ұпай

Сұрағын шапшаң құрастыра алды:

Сұрақ мазмұнды:

Негізгі идеяларды енгізген:

Қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінің негізгі бағыттары, көрнекті өкілдері (Махамбет Өтемісұлы, Шернияз Жарылғасұлы, Шөже Қаржаубайұлы, Сүйінбай Аронұлы, Нысанбай Жаманқұлұлы);

туралы тақырыпқа байланысты «Талапкер»оқулығынан сұрақ құрастыру

Оқулық - 45 бетте.

Талапкер-2015ж 25 беттер.

Оқушылар өткен тақырыптармен байланыстыра отырып, сұрақтар құрастырады.

Келісемін, келіспеймін, ия,жоқ-жауаптарымен жұпта талдап,түсінеді.

Жинақтау

Мұғалім «БББ»әдісімен қорытындылауды ұсынады.

Мазмұнын жүйелі жеткізді:

Ойы ұшқыр:

Негізгі мәселені таба алды:

«БББ»3,5,7сөйлеммен ой қорытып бүгін тақырыптан не үйреніп шыққандарын айтып шығады.

Бағалау



  • Критериалды бағалауды ұйымдастырады

  • Бағалау шкаласын пайдаланады

18-«5», 13- 11 «4», 10- 5 - «3»

-Формативті,критериалды бағалауға қатысады,өзін өзі және басқаларды бағалауға қатысады

Кері байланыс

мұғалімдердің бүгінгі сабақта өз білімін қадағалау мен бағалауға көмектесетін әдіс.






  • Бүгінгі сабақта басың арқылы нені меңгердің?



    Бүгінгі сабақта қолың арқылы нені жасай алдың?




    Бүгінгі сабақта жүрегің арқылы нені сезіндің?


өз ойларын стикерге жазып қалдырады.

Үй тапсырмасы

Тақырыпты оқу Қазақ әдебиеті, қазақ әдебиетінің негізгі бағыттары





Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?




КР-й


Ойлау деңгей лері

Тапсырмалар

Дескриптор

Жетістік тердің ең жоғарғы деңгейі

А

Білу Білім көлемін зерделеу

«Сұрақты қағып ал»

Толық меңгерген

Жартылай меңгерген

Меңгермеген


3

Б

Түсіну

Проблеманы шешу:

«Өз ара сұрақ»

Жаңа тақырыпты менгеру.



Меңгерді:

Жартылай меңгерді:

Меңгермеді:


3

С

Қолдану, талдау

Ойының жүйелілігі




«Сұхбаттасатын жұп» 1.Негізгі мәселені тап 2. «Синквейн»құру. 3. «Т»кестесі


Орындады:

Жартылай орындады:

Орындамады:

Шапшаң


Саябыр

Баяу


3

3

Д

Жинақтау, бағалау

«БББ»әдісі

Түсінген Ойы жүйелі Жауап мазмұнды,идея ашылды

3










Барлығы;

3


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет