Оқушылар бұрыштардың түрлері бойынша берілген қағаздарды таңдау арқылы 4 топқа бөлінеді.
1-сүйір, 2-тік, 3-доғал, 4-жазыңқы.
Мақсатым: Оқушылардың бірлесіп, ынтымақтастықпен жұмыс жүргізуін, тақырыпты бірлесіп меңгеруін жолға қою. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.
Әр топ өз тобының топ басшысын сайлайды.Ол үлгерімі жақсы оқушы болу керек.Топ басшысы топқа таратылған бақылау парағына топ мүшелерінің аты-жөнін және топ мүшелерінің қасына берілген тапсырмаларды дұрыс орындауына қарай +,- таңбаларын қойып отырады.
Оқушы-
ның аты- жөні
Үй тапсырмасы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Ойлан,
жұптас,
бөліс
Жасырын сөздер
Бал
Үй тапсырмасын тексеру
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы ұйымдастырамын.
Мақсаты: Өзара бағалау, өзін-өзі бағалауды жолға қою
Нәтижесінде: Өзара тексеру арқылы білімдерін нақтылау
Үй тапсырмасын интербелсенді тақтада дұрыс жауаптарын көрсету арқылы оқушылар жұпта дескриптор бойынша дәптерлеріне +, - таңбаларын қою арқылы бағалайды. Соңында топ басшысы басқа оқушылардың нәтижесін бақылау парағына шарты белгісімен қойып отырады.
Өткенді қайталау «Миға шабуыл» әдісі
Мақсаты: Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру, тиянақтау.
Нәтиже: Оқушыларға сұрақ қою арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді.Айтылым дағдылары қалыптасады.
Бұрыш дегеніміз не?
Бұрыштың градустық өлшемі дегеніміз не?
Бұрыштың элементтерін ата?
Бұрыштың өлшеу құралы?
Бұрышты қалай белгілейміз?
Бұрыштың градустық өлшемі дегеніміз не?
Сабақта «Мадақтау» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін.
Мысалы, «Жарайсың!», «Сен жетістіктерге жетудесің!», «Тамаша!».
Мақсатым : оқушылардың дұрыс пайым жасау дағдысын қалыптастыру
Нәтижесінде: Оқушылар тақырыптың мазмұнын ашады.
ҰШБТРЫҢЫ ІРҮРЛЕТ
«БҰРЫШТЫҢ ТҮРЛЕРІ» деген сөзді өздері құрастырып жазады. Ендеше бүгінгі жаңа тақырыбымыз: «Бұрыштың түрлері»
Жаңа сабаққа ой қозғауарқылы сілтеме жасаймын.
Ой қозғау «7 W неліктен»
Мақсаты: сұрақ қою және талқылау, қорытынды жасау
Нәтижесінде: оқушылардың логикалық ойлау қабілеттері, теориялық білімі дамиды
Суреттер: Не байқадыңдар?
Нәтижесінде. Сыни ойлау және проблеманы шешу дағдылары қалыптасады.
Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады.
Оқушылар бұрыштың түрлеріне анықтама қорытып шығарады.
-Тік бұрыш 900-қа тең.
-Сүйір бұрыш 00-900 аралығы.
-Доғал бұрыш 900-1800 аралығы.
-Жазыңқы бұрыш 1800-қа тең.
-Толық бұрыш 3600-қа тең.
Шыққан анықтамаларды дәптерге жазады.
Бағалау критерийі
Дескриптор
Бұрыштардың түрлерін ажыратады
-сүйір бұрышты тұжырымдайды
-тік бұрыштың шамасын анықтайды
-доғал бұрыштың анықтамасын тұжырымдайды
-жазыңқы бұрышты ажыратады
-толық бұрыш туралы мағлұмат алады
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін
Мақсаты: Оқушылардың өзін –өзі бағалауы жүзеге асады;
Белгі беру арқылы барлық оқушының тақырыпты меңгергенін бағамдау
Нәтижесінде уақыт үнемделеді; практикалық жұмыс жасауда әр оқушының жеке ерекшелігі ескеріледі.
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС «Деректердің графикалық тәсілі» (тoптық жұмыc)
Мaқcaты: бірін-бірі оқыту арқылы нәтижеге жетуге, бағдар беру
Нәтижесінде бірлесіп шешім қабылдайды, жауапкерішілікке дағдыланады.
Тапсырма. Cуреттегi бaрлық бұрыштaрды жaзыңыз.
Ocы бұрыштaрдың iшiнен cүйiр бұрышты, тік бұрышты, дoғaл бұрышты, жaзыңқы бұрышты көрcетiңiз.
қолданып отырамын.
3.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша жұптарға деңгейлік тапсырмалар беремін.
1-Тапсырма
І АОВ бұрышы- жазыңқы бұрыш. < AOC=. СОВ бұрышы неше градус? СОВ бұрышы қандай бұрыш?
ІІ Градустық өлшемі жазыңқы бұрыштың 25%-іне, 50%-іне, 75%-іне тең бұрыштарды салып, оларды белгілеңдер. Градустық өлшемдерімен жазыңдар.
ІІІ Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңдар.
NOK бұрышы 120-қа тең. Оның ішінен OD сәулесі
жүргізілген. NOD бұрышы DOK бұрышынан 3 есе үлкен. DOKбұрышы неше градус?
Бaғaлaу критерийлерi
Деcкриптoр
Бұрыштың түрлерін ажыратады
Бұрыштың түрлерін табады
Пайыз арқылы бұрыштың градусын өлшейді
Теңдеу құру арқылы есеп шығарады
Мақсаты: Бірлесіп шешім қабылдау, бір-біріне қолдау көрсету.
Нәтижесінде:Оқушылардың айтылым, оқылым, тыңдалым, жазылым дағдылары қалыптасады. Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету», деңгейлік тапсырмаларды орындау барысында «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.
Нәтижесінде: логикалық ойлау қабілеті қалыптасады
Cағаттық тіл мен минуттық тіл неше градус жасайтынын айту керек. Бағалау критерийі орындалу үшін «Ширату жаттығуларын» алып отырмын.
Бағалау критерийі
Дескриптор
Бұрыштардың түрлерін ажыратады
-сүйір бұрышты анықтайды
- тік бұрышты анықтайды
-доғал бұрышты анықтайды
- жазыңқы бұрышты анықтайды
Қалыптастырушы бағалау «Жарайсың», «Сен жетісікке жетудесің»
Сабақтың соңы
5 минут
«Жасырын сөздер» ойыны
Мақсат:идеяларды қорытындылау және кері байланыс жасау
Нәтижесі: Идеялар талқыланады, жинақталады, шығармашылық қабілеттер дамиды.
Бұл әдіс бойынша қорапшаға бұрыштың түрлері жазылған кеспе қағаздар салынады.Әр топтан бір оқушы сөйлемей ыммен немесе қимылмен көрсетеді.Қалған топ мүшелері жауабын табады,жауабында сүйір, тік ,
доғал ,жазыңқы ,толық бұрыш екені айтылады.
Оқушылар бұрыш түрлерінің анықтамасын
айтады.
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау жүргіземін
Мақсаты: оқушылардың сенімділігін, уәжін арттыру. Сигналдар беру арқылы уақытты үнемдеймін.
Бақылау парағы
Оқушы-
ның аты- жөні
Үй тапсырмасы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Ойлан,
жұптас,
бөліс
Жасырын сөздер
Балл
«15» балл-«20» балл өте жақсы
«8» балл-«14» балл жақсы
«3»балл-«7» балл дайындық қажет
Оқушыларға бақылау парағы арқылы кері байланыс беремін. Оқушының нені жақсарту керектігін түсіндіремін
Рефлексия: «Ойды аяқта» Мақсаты: Оқушылардың сабақ бойынша өзін өзі саралауын жолға қою
Нәтижесі: Оқушылардың білімдері сараланып, келесі сабақты жоспарлауды ұйымдастыруға көмегін тигізеді.
Үйге тапсырма. Бұрыш түрлерінің сызбалары бойынша қоршаған өмірмен байланыстыра отырып, мысал келтіру.
Нәтижесінде оқушылардың ізденісін, шығармашылығын дамытады.
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
Қорыта айтқанда оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, деңгейлері әр түрлі оқушыларға арналған тапсырма болғандықтан саралаудың «тапсырма» әдісін пайдаландым.
Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді , сондықтан саралаудың «қарқын» тәсілін пайдаландым. Оқушыларды ойланту және бірқатар жауаптар алу үшін саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілін қолданып, жаңа сабаққа дайындық жүргіздім. Оқушылар үнемі бағаланып отырады, сондықтан саралаудың «бағалау» тәсілін қолдандым.
Екі« жұлдыз-бір тілек» әдісі. Оқушылар бағалау парақшалары арқылы бірін-бірі және өзін-өзі бағалайды. Әрбір оқушыны назардан тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады. Оқушылардың сабақтағы тапсырмаларды орындау белсенділігі мен берілген дескрипторлар бойынша «Жарайсың», «Сен жетістіктерге жетудесің» «Тамаша» т.с.с сөздермен қолдау көрсетемін.
Екі« жұлдыз-бір тілек» әдісі. Оқушылар бағалау парақшалары арқылы бірін-бірі және өзін-өзі бағалайды. Әрбір оқушыны назардан тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады. Оқушылардың сабақтағы тапсырмаларды орындау белсенділігі мен берілген дескрипторлар бойынша «Жарайсың», «Сен жетістіктерге жетудесің» «Тамаша» т.с.с сөздермен қолдау көрсетемін.
Осы сабақта сызғыш қолдануда және жаттығуларын орындауда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болдыма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма және неліктен?
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланамыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?