ПӘН МҰҒАЛІМІ
|
Кауканова Айнур Жанболатқызы
|
ПӘНІ
|
География
|
КЛАСЫ
|
6 «ә»
|
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ
|
Көлдер, жер асты сулары және мұздықтар
|
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ
|
Оқушылар көлдер, жер асты сулары жжәне мұздықтардың таралуы туралы мәлімет алады
|
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ
|
Оқушылар картадан көлдер ,жер асты сулары,мұздықтар оқып үйреніп, географиялық карталардан өз бетінше анықтай алады.
|
ТҮЙІНДІ ИДЕЯ
|
Су – тіршілік көзі
|
Сабақ кезеңдері / уақыты
|
Сабақтағы іс-әрекет
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе (сабақ басталмас бұрын оқушылар алдын-ала нені білетіндігін анықтау жұмыстары)
|
1.Психологиялық тренинг
Бүгінгі сабақ жақсы өту үшін қандай үлес қосу керек?
|
Үш шапалақ
|
|
2.Үй тапсырмасын тексеру
Зымыран сұрақтар
- Дүние жүзілік мұхит деген не?
- Мұхиттық ағыстар деген не?
- Олардың түрлері қандай?
-Мұит бөліктеріне не жатады?
-Мұхит суының ең басты қасиеттері?
- Цунами дегеніміз не?
-Бұл теңізде балдырлар өте көп, сондықтан соның атымен атап кетті
- Африка мен Мадагаскарды бөліп тұратын бұғаз?
-Гибралтар қандай суларды жалғастырып жатыр?
|
|
Кеспе қағаздар
|
Жаңа материалдың таныстырылымы (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуі үшін қолданылатын жұмыс түрлері)
|
1.Видеоролик көрсету
Сонымен біздің бүгінгі сабақтың тақырыбы анықталды
1.Топ болып көл тақырыбын ашу
Жер бетіндегі суға толған табиғи ойыстарды көл деп атайды.
Д.жүзіндегі ең терең көл-Байкал көлі, ең ірілері – Каспий, Арал, Балқаш
Көл қазаншұңқырларының пайда болуы.
Ағынды және ағынсыз көлдер
Көлдердің шаруашылыққа маңызы
Көлдер
|
Келіп құятын өзендер
|
Ағып шығатын өзендер
|
Каспий
|
|
|
Байкал
|
|
|
Арал
|
|
|
2.Жер асты сулары
Жер қыртысының жоғарғы бөлігіндегі сулар жер асты суы деп аталады.
Жер асты сулары
|
Екі жұлдыз бір тілек
|
Плакат, фламастерлер, маркерлер
|
Жаңа материалды қолдану (сабақта қолданылатын нақты мысалдар, проблемалар, жобалар және т.б. )
|
Грунт артезиан
3.Мұздықтар және олардың маңызы
Бір жерге жинақталған мұз – мұздық құрайды
Мұздықтар
Жабынды тау
|
|
|
Қорытынды (оқушылардың оқып-үйрену нәтижесін анықтау үшін бағалау тәсілдерін (кері байланыс) қолдану)
|
Рефлексия: Ашық микрофон
Үйге тапсырма: Мазмұны, Картаға көлдерді түсіру
|
|
микрофон
|