Сабақтың тақырыбы Көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу/ Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері



Дата28.11.2023
өлшемі116,9 Kb.
#193920
түріСабақ
Байланысты:
Ашық сабақ. Бекзат


Бөлім

Көбейту және бөлу/ Мәдени мұра

Педагогтің аты-жөні

Қайратқызы Бекзат

Күні

16.11.2023жыл

Сынып 4«Ғ»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Пәні

Математика 49-сабақ

Сабақтың тақырыбы

Көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу/ Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.2.10** көптаңбалы сандарды екітаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау
4.1.2.11** екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Оқушылар жазбаша көбейту және бөлуді толық меңгереді;
Көптаңбалы сандарды екітаңбалы сандарға көбейте алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5-минут

Психологиялық ахуал:
“Амандасу” әдісі. Оқушылар кабинетке кіргенде, мұғаліммен есікте ілінген амандасу түрлері арқылы көңіл-күйін көтеріп, амандасып, кабинетке кіреді.
Тақырып пен сабақ мақсатын таныстыру.
Бүгінгі сабағымыздың басты мақсаты: Көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлуді толық меңгеру.
Тізім бойынша топқа бөлу.(4топ)
1-тапсырма:
Мәтінді оқы.

Амандасу әдісін қолдану арқылы көңіл-күйлерін көтеріп, сабаққа деген ынталарын арттырады.

Тақырыппен және сабақ мақсатымен танысады, топтарға бөлінеді.

1-тапсырма: жауабы


Мадақтама сөздер (Жарайсың, жақсы, тамаша)

Оқулық 36-бет, жұмыс дәптері
Оқулық 36-бет, жұмыс дәптері



Сабақтың ортасы
15-минут
15-минут

Абай Құнанбаев - ұлы ағартушы, философ, ақын. Оның шығармашылығын мәдениеттің үш ұлы “көзі” нәрлендірген. Оның бірі -қазақтың ұлттық мәдениеті. Екіншісі - шығыс мәдениеті.
Есептеп, жауаптарын өсу ретімен орналастыр. Сонда сен Абайды тағы қандай мәдениеттің үшінші “көзі” шабыттандырғанын білесің.
С Р О Ы
99:11 96:24 63:21 96:16
2-тапсырма: Мұғалім бөлу амалын түсіндіріп өтеді.
3-тапсырма:
Есепте және тексер.
1-топ: 798:57
2-топ: 455:13
3-топ: 2548:26
4-топ: 4656:97

4-тапсырма:


Есептеп, тексеруді орында.
1-топ: 252:14 897:39

2-топ: 528:22 345:15


3-топ: 5808:66 8712:88


4-топ: 2720:32 3510:45


5-тапсырма:
Тиімді тәсілмен қалай есептеуге болатынын түсіндір. Өрнектің мәнін тап.
1-топ: 125*4+125*6
355+98*4*25+145

2-топ: 241*5+241*5


2199+25*9*4+101

3-топ: 314*3+314*7


810:(3*30)+250:(20+30)

4-топ: 421*2+421*6


960:(4*20)+340:(15+19)
6-тапсырма:
Есептерді шығар. Есептерде артық мәлімет бар ма?
А) Автобус таңертең сағат 10-да шығып, 300км жолды 6 сағатта жүріп өтті. Егер мәшиненің жылдамдығы автобустың жылдамдығына қарағанда 10км/сағ артық болса, ол осы уақытта қандай қашықтықты жүріп өтеді? (1-3топ)
Ә) Сал өзен ағысымен 3км/сағ жылдамдықпен жүзеді. Салда 3 адам отыр. Сал өзен бойымен 3000м жүзді. Ол үшін оған қанша уақыт қажет болды? (2-4топ)

7-тапсырма: Жеке жұмыс


Ұзындығы- 5м, ені 4м болатын еденге төсеу үшін қанша квадрат метр линолеум қажет? Ені 2м линолеум орамынан ұзындығы қандай бөлік кесіп алу керек?

8-тапсырма: Жеке жұмыс


Қабырғалары 4см болатын шаршы сыз. Оны екі сызықпен 4 бөлікке бөл. Тапсырманы бірнеше тәсілмен орында. Сенде қандай фигуралар пайда болады?

Мәтінді оқу арқылы ұлы Абай Құнанбаевпен танысатын болады. Берілген тапсырманы есептеп, шыққан сандарды өсу ретімен қою арқылы Абайды шабыттандырған мәдениеттің үшінші “көзін” білетін болады.
Ықтимал жауап:
99:11=9
96:24=4
63:21=3
96:16=6
3; 4; 6; 9= ОРЫС
Абайды шабыттарған мәдениеттің үшінші көзі- орыс мәдениеті.

3-тапсырма: жауабы


Көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға бөлу амалын орындайды және тексереді.
Ықтимал жауап:
1-топ: 798:57=14 14*57=798
2-топ: 455:13=35 35*13=455
3-топ: 2548:26=98 98*26=2548
4-топ: 4656:97=48 48*97=4656

4-тапсырма: жауабы


Бөлу амалдарын орындайды және тексереді.
Ықтимал жауап:
1-топ: 252:14=18 897:39=23
14*18=252 23*39=897

2-топ: 528:22=24 345:15=23


22*24=528 23*15=345

3-топ: 5808:66=88 8712:88=99


88*66=5808 99*88=8712

4-топ: 2720:32=85 3510:45=78


85*32=2720 78*45=3510
5-тапсырма: жауабы
Өздеріне ыңғайлы, тиімді тәсілмен берілген есептерді шығарады.
Ықтимал жауап:
1-топ: 125*4+125*6=500+750=1250
335+98*4*25+145=480+9800=10280

2-топ: 241*5+241*5=1205+1205=2410


2199+25*9*4+101=2300+900=3200

3-топ: 314*3+314*7=942+2198=3140


810:(3*30)+250:(20+30)=810:90+250:50=9+5=14

4-топ: 421*2+421*6=842+2526=3368


960:(4*20)+340:(15+19)=960:80+340:34=12+10=22

6-тапсырма: жауабы


Берілген есептерді шығарады. Есептердегі артық мәліметті табады. Қашықтық пен қажет еткен уақытты табады.
А) Берілгені: Шешуі:
Sа= 300км S=V*t
t= 6сағ Vа= Sа:t=300км:6сағ=50км/сағ
Sм=?км Vм=50км/сағ+10=60
Vм=Vа+10 S=60*6=360
Жауабы: 360км жүреді.

Ә) Берілгені: Шешуі:


S=3000м=3км t=S:V
V=3км/сағ t=3км:3км/сағ=1сағ
t= ?сағ Жауабы: 1сағ қажет.

7-тапсырма:жауабы


Ықтимал жауап:
Берілгені: Шешуі:
а1=5м S=5м*4м=20м2
в1=4м а2=S:в2=20м2:2м=10м
в2=2м Жауабы:20м2 линолеум қажет, 10м
S1=S2-?, a2-? кесіп алу керек.

8-тапсырма:жауабы


Ықтимал жауап:



Жарайсыңдар

Әр топқа 2ұпайдан беріледі.


Әр топқа 2ұпайдан беріледі

Әр топқа 2ұпайдан беріледі

Әр топқа 1ұпайдан беріледі

Әр топқа 1ұпайдан беріледі.


2ұпайдан беріледі.

Оқулық 36-бет, жұмыс дәптері


Оқулық 37-бет, жұмыс дәптері

Оқулық 37 бет, жұмыс дәптері

Оқулық 37 бет, жұмыс дәптері

Оқулық 37 бет, жұмыс дәптері



Сабақтың соңы/Кері байланыс
10-минут

“Сиқырлы қорапша” әдіс-тәсілі
Жерге табан іздеріне жазылған тапсырмалар қойылады. Оқушылар сол тапсырманы орындау арқылы “Сиқырлы қораптағы” өздерінің сыйларын алатын болады.
Тапсырма:
3мыңд.7жүзд.1онд.2бірл.
5мыңд.5жүзд.9онд.7бірл.
2мыңд.1жүзд.9онд.9бірл.
8мыңд.1жүзд.3бірл.
7мыңд.8жүзд.1онд.2бірл.
4мыңд.6жүзд.5онд.6бірл.
6мыңд.3жүзд.4онд.8бірл.
Үй жұмысы: 38 бет №9,10,11

Табан ізіндегі тапсырмаларды орындайды.

Ықтимал жауап:



  1. 3712

  2. 5597

  3. 2199

  4. 8103

  5. 7812

  6. 4656

  7. 6348

Үй жұмысын күнделікке жазып алады.



Тәтті сыйлықтар



Қорап, табан іздері

Оқулық 38-бет, күнделік




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет