Қалдыкөзова Күләш Онгарқызы,
№7 Төле би атындағы жалпы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі.
ОҚО, Сарыағаш ауданы
Сабақтың тақырыбы: М.О. Әуезов “Абай жолы” романы
Сабақтың тақырыбы:
|
М.О. Әуезов “Абай жолы” романы
қайталау сабағы
|
Сабақтың мақсаты:
|
1. М. Әуезовтың шығармалары мен өмірі туралы мәлімет беру. Романдағы
кейіпкерлер тағдыры туралы түсінік беру, оқушылардың ойлау қабілеттерін арттырып, пікір айтуға дағдыландыру.
2. Оқушылардың ой еркіндігін, пікірін саралай білуге, тиянақты сөйлей білуге дағдыландыру, өз бетімен ізденуге жетелеу.
3. Жазушының шығармаларын оқытып, жалпы тіршілік атауының тұтастығын түсіндіріп, әдебиетке деген сүйіспеншілігін оятып, егеменді еліміздің жас ұрпақтарын жан-жақты жетілген адам атына лайықты азамат болып қалыптасуға тәрбиелеу.
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
|
Баяндау, сұрақ-жауап, іздендіру, талдау, Сын тұрғысынан ойлау, постер қорғау.
|
Күтілетін нәтиже:
|
- «Абай жолы» роман –эпопеясын талдайды, құрылымын жинақтайды. Шығарма бойынша алдын – ала тапсырмалар беру арқылы талдай білу дағдыларын дамытады.
- Имандылық , адамгершілік , тәрбие негіздері қаланады.
|
Пайдаланған ресурстар
|
Тірек – сызбалар, кесте, даналық сөздер, бүктеме, плакат, маркер, смайликтер, слайд, интерактивті тақта
|
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою, топқа бөлу.
ІІ.Сабақ барысы.: СТО-дың 3 фазасы.
1. Қызығушылығын ояту
2. Мағынаны тану
3. Ой толғаныс.
III.Үйге тапсырма беру.
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
1. Қызығушылығын ояту:
Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөлемін
Үй тапсырмасы
«Ой қозғау»
Поэзия минуты
Оқушы жауаптарын тексеремін
|
Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады
«атомдар молекулалар» тренингі
1-топ
Абай поэзиясы
2-топ
1 том 1942 жылы 1949 ж. Мемлекет сыйлығы берілді.
2 том 1947 жылы
3 том 1952 жылы 1959 ж. Лениндік сыйлыққа ие
4 том 1956 жылы болды
|
2. Мағынаны тану:
«Ой-қозғау»
Оқулықпен жұмыс жасайтын топтық тапсырмалар беріледі. Деңгейлік сұрақтар
Постермен жұмыс
Слайдпен жұмыс
«Проблемалық полемика»
Ой толғаныс:
|
Абай өмір сүрген қоғамдағы ерекшеліктер романда кімдер арқылы суреттеледі?
Абайдың өз ортасына көз- қарасының өзгеру себебі неде?
Өз халқын қараңғылықтан шығарудағы тапқан жолы қайсы?
Абайдың халықтығы, ағартушылығы қай іс- әрекеттен көрінеді?
Құнанбай образын жасаудағы жазушының шеберлігі
Эпопеяның шежірелік сипатын қалай пайымдайсыңдар?
Романдағы ірі ру басшыларының арасындағы тартыстар: жер дауы, жесір дауы, рулық салт- санаға байланысты оқиғалардың тарихи шындық негізі қалай сипатталған?
Романдағы халық өкілдері қалай суреттелген?
Эпопеяның көркемдік ерекшеліктері
Бұл романның әлем әдебиетіндегі алатын орны қандай?
№
|
Тақырыбы
|
Кейіпкерлерге сипаттама
|
1
|
“Шыңға шыққан жас шынар”
|
Абай
|
2
|
“Адамның емес, ата ұлдары”
|
Құнанбай, Оразбай, Тәкежан (дәулетті адамдар)
|
3
|
“Аталының қорлығын қосқандар”, халық өкілдері
|
Дәркембай (кедей)
|
4
|
Романдағы әйелдер бейнесі
|
Зере, Ұлжан, Тоғжан, Әйгерім, Ділдә
|
5
|
“Өмірге көзімді ашқан”
|
Пушкин, Толстой, Михаэлс
|
Кейіпкерлердің бейнесін ашу
Топтасып постер жасап, қорғайды.
№
|
Сұрақтар
|
Дұрыс
|
Дұрыс емес
|
1
|
“Абай жолы” романындағы негізгі кейіпкер - Абай
|
+
|
|
2
|
Ұлжан - қатыгез, зұлым, қара ниет адам
|
|
+
|
3
|
Роман Абайдың жиырма жасар кезінен басталады
|
|
+
|
4
|
Құнанбай Тобықты руынан шыққан ақылды, мейірімді адам
|
|
9
|
5
|
Абайдың орыс жан досы - Толстой
|
|
+
|
6
|
“Желсіз түнде жарық ай, сәулесі суда дірілдеп” халық-мұңы
|
+
|
|
|
Сабақты бекіту:
Бос торкөздерді топ арасында толтыруды тапсырамын.
Абайдың өсу жолы
Құнанбайдың құлдырау жолы
|
Оқушылар слайдта берілген тапсырманы топтасып салыстыру арқылы толтырады және қорытынды жасайды.
| |
Кімді оқыдым, танысқан шығармын, берген тәрбиесі, менің көзқарасым
|
Бағалау:
|
Әр топ бірін-бірі формативті бағалайды.
Критериалды бағалау арқылы топбасшы парақшаларынан суммативті баға шығарамын.
|
Үйге тапсырма
|
Шығармашылық жұмыс
«Эссе» жазу « Абай жолы» романының әлем әдебиетіндегі орны
|
Достарыңызбен бөлісу: |