Сабақтың тақырыбы: Қола дәуірі Қазақстан территориясында Сабақтың мақсаты: а) білімдік: оқушыларға мультимедиялық оқулықтар арқылы қола дәуіріне жалпы сипаттама, осы кезеңнің ерекшеліктері, археологиялық ескерткіштері арқылы нақты түсінік беру ә) тәрбиелік: Ерте ғасырдағы Қазақстан тарихын оқытуда қола дәуіріндегі Қазақстан мәдениетін, тұрмыс - тіршілігін оқушыларға жеткізе отырып, отан сүйгіштік, патриотты сезімдерін ояту б) дамытушылық: оқушыларды өз бетінше жұмыс жасай білуге, өз ойын ашық жеткізе білуге үйрету. Сабақтың әдісі: интерактивті Сабақтың түрі: аралас Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, мультимедиалық оқулықтар, фото, суреттер, тест тапсырмалары, тірек схемалары
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі А) оқушылардың зейінін сабаққа дайындау. Ә) оқушыларды топқа бөлу.
II. Үй тапсырмасын сұрау 1 - тапсырма. « Миға шабуыл» Сұрақтар: Алғашқы адамдардың тұңғыш пайдаланған металы? « Энеолит» қандай мағынаны білдіреді? Энелит дәуірі ескерткіштерінің бірін ата? Ботай мәдениеті қай жылдары ашылды? Егіншілік пен мал өсіру қалай пайда болды? Мыстытас ғасырының ескерткіштері қай облыстардан табылды?
2 - тапсырма. Сөздікпен жұмыс Мына сөздердің мағынасын түсіндір: Патриархат Матриархат Мыстытас Мәдени қабат Еңбек бөлінісі
3 - тапсырма. Дәуірдің мыстытас деп аталуы ерекшелігін теріп айта келіп, хронологиялық кесте бойынша келесі тақырып қола дәуірі екенін өздері табады да, жаңа тақырыптың жоспарын құрады.
III. Жаңа сабақ жоспары: 1. Қола дәуіріне сипаттама 2. Қоладан жасалған еңбек құралдары 3. Қола дәуіріндегі ескерткіштер 4. Қола дәуірінің ерекшеліктері 5. Қазақстандағы қола дәуірі Жаңа сабақ бойынша тапсымалар: 1 - Қола дәуіріне сипаттама.( Оқушылар оқулықпен жұмыстанып дәуірге сипаттама жасайды) 1. Алғаш рет адамдар түсті металдар мен алтынды пайдалануды үйренді 2. Мал шаруашылығы жақсы дамыды 3. Кетпенді егіншілік дамыды. Қоланың пайда болуы: Мыс - Қалайы 2 - Қоладан жасалған еңбек құралдарының суреттерімен жұмыс. (Оқушылар өздеріне берілген суреттерге қарап, мәтін құрау және әңгімелейді)