16.11.2017 жылы
3 - сыныптағы ашық сабағының әдістемелік әзірлемесі 12-оқушы-
63%
8 оқушы- «5» пен «4»
Сабақтың тақырыбы: «Оқу құралдары»
Мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
1.Білімдік: Сөйлесім әрекеттері арқылы оқушылардың сөйлеу қабілетін жетілдіру. Ол әрекеттерді жүйелі түрде қолдану. Әр оқушының білім сапасын сабақ сайын тексеріп, арттырып отыру.
2.Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілетін , тіл байлығын арттыру қазақша еркін сөйлеу шеберліктерін жетілдіру.
Тәрбиелік: Өз заттарына ұқыпты, жауапкершілікпен қарауға баулу. Әр заттың қадір-қасиетін ұқтырып, қажеттілікке керек екенін жете түсіндіру.
Көрнелікті құралдар: суреттер, тапсырма-парақтар.
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу,сабаққа назар аудару.
–Сәлеметсіздер ме,балалар! Құрметті қонақтар!Қазақ тілі сабағымызды бастайық!
Ортаға сынып көшбасшысын шақырамыз, Айлин шыға ғой .
-Біз үлгілі оқушы боламыз ба? (Иә)
–Біз қазақша жақсы сөйлейміз бе(Иә) (1-2 минут)
Өткен тақырыпты «Қарама-қарсы» сұрақтар бойынша қайталап шығамыз Бір рет! Қол шапалақтайық!
Сұрақтар:
1.Сен неше жастасың?
2.Сен нешінші сыныпта оқисың?
3. Сенің сыныбың қандай?
4.Сыныпта не бар?
5.Сыныбың нешінші қабатта?
6. Сенің мектебің қандай?
7. Мектепте не бар?
8. Асхана нешінші қабатта?
9. Кітапхана нашінші қабатта?
10.Бүгін қай күн?
11. Қазір жылдың қай мезгілі?
12. Қазір қай ай?
(5- 6 минут)
1- кезеңді бекітеміз .Санаймыз неше (+)шықты, (8-ден ) кем болмау керек , сонда 63 пайызға шығамыз . 1 кезеңді үлкен немесе кіші белгісімен аяқтадық па ? 63 пайызға шықтық па?
2 .Екінші кезеңге көшеміз. Сабақ тақырыбын, мақсатын айтамын.
Бүгінгі сабақ тақырыбы «Оқу құралдары»
Сабақтың эпиграфы : «Кітап-білім бұлағы» Мағынасын орысша айтамын.
Бүгін сабақта осы тақырып бойынша жаңа сөздікпен танысып шығамыз, мәтінмен жұмыс істейміз және БиС технологиясы бойынша Ауызша сабақ -1 картасымен әр түрлі тапсырмаларды тез және жылдам орындауға үйренеміз. (2-3 минут
Балалар,тақтаға назар аударыңдар,жаңа сөздермен танысып шығамыз.Мұғалім тірек сөздерді оқиды ,мағынасын айтып береді.
- 7 сөз. : сызамын-черчю, ұштаймын-точю, өшіремін-стираю, қиямын-вырезаю, жапсырамын-клею, үшін-для, көмекші-помощник.
Осы сөздерді 30 секунд ішінде жаттап аласыңдар) .
Парақшаға осы тірек сөздерді 30секунд ішінде жазып бересіңдер.
Қол шапалақтайық! – бір рет!
Уақыт басталды! Уақыт бітті! (Тірек сөздерді ашамын)
Парақшаларыңды айырбастаңдар ,кім қанша сөз жазып алды?Санаңдар. Кім 7 сөз жазды қол көтеріңдер. 1-2 бала сөздерді оқып береді .Мұғалім матрицаға +қояды.
2-кезеңді бекітеміз: + неше шықты, санап шығайық ,егер 8 оқушы болса ,63 пайызға шығамыз! 2 кезеңді - үлкен немесе кіші белгісімен аяқтадық? (2-3 минут)
3- кезеңге көшейік
Мәтінмен жұмыс істейміз ., «Оқу құралдары» деген мәтінді 4 минут ішінде оқып шығасыңдар , мәтін не туралы екен түсініп алу керек ,содан кейін мәтінге сүйеніп менің сұрақтарына жауап бересіңдер.
1 рет қол шапалақтайық!. Уақыт басталды. (4минут.
Уақыт бітті.
«Перекрестный опрос» -«Қарама -қарсы» сұрақтарға мәтіннен жауабын бересіңдер,
1.Оқу құралдары нелер? ( сұрақ қояды, матрица бойынша белгілерін қояды +,- )
2. Сен немен жазасың?
3. Сен немен ұштайсың?
4. Сен немен сызасың?
5. Сен қарындашпен не істейсің?
6. Сен өшіргіш не істейсің?
7. Күнделікке не жазасың?
8. Сен желіммен не істейсің?
9. Қайшымен не істейсің?
10. Олар бізге не үшін керек?
11. Сөмкеге не саласың?
12. Оқу құралдары оқушының несі
Бекітеміз: + неше шықты ,егер 8 + болса ,немесе одан көп 63 пайызға шықтық! Өте жақсы! 3 –кезеңді үлкен немесе кіші белгісімен аяқта дық. (5-6 минут)
«Бой сергіту сәті»- 1 минут
Енді балалар, дұрыс жауабын бермеген балалаларға көмек жасаймыз
«Құтқару шеңбер» - тастаймыз.
(3-4 сұрақ ). Оқушыларға қол көтеруге болады .
1.Оқу құралдары нелер?
2. Олар бізге не үшін керек?
3. Сен немен жазасың?
Матрицаға қояды +, -? (2- минут)
4- кезеңге көшеміз.
Мәтін бойынша Қате берілген сұрақтарға дұрыс жауабын бересіңдер,тез және жылдам айту керек.
Бір рет қол
Шапалақтайық!
1. Сен сызғышпен жазасың ба?
2. Оқу құралдары ойнау үшін керек?
3. Сен қаламмен оқисың ба?
4. Қандай оқу құралдарын білесің?
5Сен қарындашпен жапсырасың ба?
6. Сен ұштағышпен өшіресің бе ?
7. Сен қайшымен жазасың ба?
8. Сен желіммен сурет саласың ба?
9 Сен өшіргішпен ұштайсың ба?
10. Оқу құралдары оқушының көмекшісі емес?
11. Оқу құралдары оқушыға керек жоқ
12. Күнделікке сурет саласың ба
(5-минут
Қорытындысын шығарамыз.Неше + шықты, егер8 немесе одан да көп болса, 63 пайызға шықтық ! Осы кезеңді үлкен немесе кіші белгісімен аяқтадық.Өте жақсы!
«Спасательный круг» -«Құтқару шеңбер» тастаймыз.
4-кезең. 2-3 сұрақ береміз, ал олар жауап береді.
Оқушыларға қол көтеруге болады .
1. Мектепте асхана жоқ ?
2. Мектеп екі қабатты ма?
3. Сенің мектебіңді таза емес?
Матрицаға қояды +, -?
5-кезеңге шықтық!
«Оқу құралдары» деген мәтінді 4-минут ішінде оқып шығасыңдар ,содан кейін мәтіннен тақырыптық сөздер мен сөз тіркестерін ,сөйлемдерді 4 минут ішінде жазып бересіңдер, 37сөзден кем болмау керек.
3 минут уақыт беремін.Қол шапалақтаймыз! Бір рет! Уақыт басталды! Уақыт бітті!
Қорытындысын шығарамыз: кімде 37 сөз шықты, .Содан кейін матрица бойынша +,- белгілерін қояды. Санайды ,оқушылармен бірге, 8+ алдық па?алдық , 63 пайызға шықтық па?шықтық, өте жақсы.
Сонымен 5-кезеңді үлкен немесе кіші белгісімен аяқтадық,
6 . Сонымен балалар , сабақтың барлық кезеңдерін 63 пайызымен аяқтадық па? Көріп шығамыз!.1-кезең, 2-кезең,3-,4-,5-....?Сабақтың тақырыбына байланысты мақсаттарын орындадық па,әр кезеңінде өте жақсы жұмыс істедіңдер,жақсы нәтижелерге жеттіңдер.
Матрица бойынша оқушыларды бағалайды : +++++ -5,
+++ -«4» , ++-3 ,+ -2 қоймаймын . 5 пен 4-бағалар бойынша 63 пайызға шықтық па? 8– оқушы болу керек! Иә. Өте жақсы. Мен сендерге сенемін, келесі сабақта сендер өте жақсы жұмыс істейсіңдер деп ойлаймын.
Бәріңізге рақмет айтамын.
Үй жұмысы: 153 бет 3 тапсырма
Оқу құралдары: қалам, кітап, дәптер, қарындаш, сызғыш, өшіргіш, ұштағыш, қайшы, желім, күнделік. Олар бізге оқу үшін керек. Мен қаламмен жазамын, сызғышпен сызамын. Мен ұштағышпен ұштаймын, өшіргішпен өшіремін. Мен қарындашпен сурет саламын, желіммен жапсырамын. Мен қайшымен қиямын. Күнделікке үй тапсырмасын жазамын. Оқу құралдары оқушының көмекшілері. Олдарды сөмкеге саламын.
Оқу құралдары: қалам, кітап, дәптер, қарындаш, сызғыш, өшіргіш, ұштағыш, қайшы, желім, күнделік. Олар бізге оқу үшін керек. Мен қаламмен жазамын, сызғышпен сызамын. Мен ұштағышпен ұштаймын, өшіргішпен өшіремін. Мен қарындашпен сурет саламын, желіммен жапсырамын. Мен қайшымен қиямын. Күнделікке үй тапсырмасын жазамын. Оқу құралдары оқушының көмекшілері. Олдарды сөмкеге саламын.
Оқу құралдары: қалам, кітап, дәптер, қарындаш, сызғыш, өшіргіш, ұштағыш, қайшы, желім, күнделік. Олар бізге оқу үшін керек. Мен қаламмен жазамын, сызғышпен сызамын. Мен ұштағышпен ұштаймын, өшіргішпен өшіремін. Мен қарындашпен сурет саламын, желіммен жапсырамын. Мен қайшымен қиямын. Күнделікке үй тапсырмасын жазамын. Оқу құралдары оқушының көмекшілері. Олдарды сөмкеге саламын.
Оқу құралдары: қалам, кітап, дәптер, қарындаш, сызғыш, өшіргіш, ұштағыш, қайшы, желім, күнделік. Олар бізге оқу үшін керек. Мен қаламмен жазамын, сызғышпен сызамын. Мен ұштағышпен ұштаймын, өшіргішпен өшіремін. Мен қарындашпен сурет саламын, желіммен жапсырамын. Мен қайшымен қиямын. Күнделікке үй тапсырмасын жазамын. Оқу құралдары оқушының көмекшілері. Олдарды сөмкеге саламын.
Оқу құралдары: қалам, кітап, дәптер, қарындаш, сызғыш, өшіргіш, ұштағыш, қайшы, желім, күнделік. Олар бізге оқу үшін керек. Мен қаламмен жазамын, сызғышпен сызамын. Мен ұштағышпен ұштаймын, өшіргішпен өшіремін. Мен қарындашпен сурет саламын, желіммен жапсырамын. Мен қайшымен қиямын. Күнделікке үй тапсырмасын жазамын. Оқу құралдары оқушының көмекшілері. Олдарды сөмкеге саламын.
Достарыңызбен бөлісу: |