Сабақтың тақырыбы: С. Бегалин «Мейірім» Сабақтың мақсаты



Дата18.02.2018
өлшемі111,61 Kb.
#37814

Әдебиеттік оқу 4 сынып Өтебалиева Нұргүл Темірғалиқызы


Атырау облысы

Махамбет ауданы


Сабақтың тақырыбы: С.Бегалин «Мейірім»
Сабақтың мақсаты:

• С.Бегалин өмірімен таныстыру,«Мейірім» мәтінін оқып, негізгі ойды, идеяны ұғындыру.
• Мәтін бойынша тапсырмалар беріп,өз ойларын тұжырымдап жеке,топта жұмыс жасап, шығармашылықпен жұмыс жасауға, сипаттама беруге, мінездеме беруге жаттықтыру,танымдық қабілетті дамытуда, ой өрісін арттыруда ізденіс жұмыстарын жүргізу.

•Оқушының оқу мен жазу арқылы сыни тұрғысынан ойлауын дамыту, қиялын дамыту және сезімін ояту. Өзара құрмет сезімін тудыру. Эмоциялық әсер ала білуге, басқаның пікірін сыйлауға тәрбиелеу.


• Ұлы адамдар өмірінен үлгі алуға, оқушыларды адамгершілікке, мейірімділікке ,шығармашылыққа тәрбиелеу



Сабақтың типі
:Жаңа сабақты меңгерту.


Сабақтың түрі: Аралас абақ.


Сабақтың әдісі: Сұрақ жауап, топпен жұмыс, топтастыру,ДЖИГСО әдісі, әңгіме кестесі.

Сабақта қолданылатын технология: «Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту»


Сабақтың көрнекілігі: АКТ


Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі,әдеп.

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.

«Армысың досым,

Кел, маған қосыл.

Алақанға салып алақан,

Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды)

Жер шарындай айналып,

Әлемге жарық ұқсайық (айналады).

Қолымызды көтеріп, күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады).

Ортамызда күн нұры,

Құшаққа оны алайық (құшақтасады)».

Осындай жақсы көңілмен сабағымызды бастайық.


ІІ. «Ыстық үстел» әдісі

Үй тапсырмасын пысықтау.Абай мен Әбіш


-Әбдірахман кім?

-Әкесі қалай атады?

-Әкесі баласын қалай сынады?

-Қалай жауап берді?

-Саған кімнің жауабы ұнады?

-Сен қалай жауап берер едің? т.с.с



ІІІ. Үй тапсырмасын қорыту.Топ бойынша жұмыс
Мына төмендегі кесте бойынша талдау:
1 топ

Абай кім?

ақын аудармашы





компазитор саяси қайраткер

философ ағартушы

қазақ әдебиетінің

негізін қалаушы



2 топ

Абай әндері мен өлеңдері

Желсіз түнде жарық ай Көзімнің қарасы
Жаз Сегіз аяқ Бойы бұлғаң Күз Қыс

Жазғытұры Қайран шешем

Айттым сізге Қаламқас Әнді сүйсең менше сүй!

Ғылым таппай мақтанба Өзгеге көңілім тоярсың т.с.с

3 топ «Бес нәрсеге асық бол»

талап еңбек терең ой қанағат рахым



«Бес нәрседен қашық бол»

өсек өтірік еріншек мақтаншақ мал шашпақ



IY.Жаңа сабақ: Қызығушылықты ояту  

 Сөзжұмбақ шешу. «Шоқан».



Ш

а

м

д

а

й




О

р

т

а

қ




а

Қ

ы

л




м

А

қ

т

а

н

б

а

а

й

Н

а

ғ

а




1.С.Бегалин туралы мағұлмат беру

2.Жазушының 2 сыныпта қандай шығармаларын оқыдық,есімізге түсірейікші?

-Қырдың жас түлегі

-Зеректік

-Бала Шоқан
Y.Жаңа сабақ

Балалар әдебиетінің негізін салушылардың бірі Сапарғали Бегалин 1895жылы қазіргі Шығыс Қазақстан облысы, Дегелең ауылында туды.Ауылдағы молдадан оқып хат танығансоң, Семей қаласына келіп,білімін жалғастырады.



Өмірі шежіреге толы жазушы жиырмашақты поэма, оннан астам повесть,жүздеген әңгіме, көптеген естеліктер, зерттеулер, мақалалар жазған.Ол-халқымыздың ғасырлар бойы ауызша тараған әңгіме-аңыздарын, айтыс-өлеңдерін, шешендік толғауларды жатқа білетін ескінің көзі, оның үстіне этнограф, әрі тарихшы,  қазақ халық ауыз әдебиетінің білгірі және жинақтаушысы.  Ол көптеген халық әндерін, аңыз-ертегілерін, айтыскер ақындардың айтыстарының мәтінін жазған. Ол-сазды лирик, сыршыл ақын.  Оның өлеңдеріндегі басты тақырып-туған жерге деген махаббат, өмірге, тіршілікке деген құштарлық.

Талантты аудармашы. Ол Пушкин, Лермонтов және басқа да көптеген орыс классиктерінің шығармаларын қазақшаға аударған.

Сапарғали Бегалин драматург ретінде де көпшілікке танымал

YI. Оқулықпен жұмыс

1.Мұғалім мәнелеп оқу

2.Оқушыларға тізбектей оқыту

YII.Дәптермен жұмыс. Сөз сыры

Балалар, мәтінді оқу барысында мынандай  жаңа сөздермен кездесеміз.

( Слайд арқылы көрсету).

Күзек - қойды күзде қырқатын қоныс

Жылқының беті - көп жылқының бара жатқан бағыты

Шалғын –шөп шабатын жер

Ожар – мінезі тік кісі

Әмсе- әрдайым,өне бойы

Арқалану- Шоқанды арқа тұту

YIII. Шығармашылық тапсырма

1 топ Шыңғыстың егіншілерге берген төлемі жөнінде айтылған тұсты тауып оқы

2 топ Мәтіндегі ұлттық әдеп туралы айтылған жолдарды тауып оқы және есіңе сақта

3 топ Мәтіндегі жер қорушының берген батасын тауып оқы

IX.Мағынаны тану. Сөздердің мағыналас қатарын тауып көр

Ашуы -


Ызасы басылу -

X.ДЖИГСО әдісімен мәтінді оқыту. 
А)Тақырып материалдарын бөлімдерге бөлу.
Ә)Тақырыпты топтарға бөлімдер бойынша беру.Бөлімге ат қою
1 топ
2 топ
3 топ
Б)Топта оқу (5 минут)
В)Талқылау
Д)Ұжымдық талқылау. Әр топтан бір оқушыдан шығып, өзі оқыған бөліктерінің түсінігін айтады.

Ж)Мұғалім ақпараты.



XI. Мәтінді қорыту Бұл мәтінде бізді неге тәрбиелеп отыр? Автордың негізгі ойы не?

  1. Біреуге өрескел қылықтар жасап өктемдік, үстемдік жасауға болмайтынын үйретіп тұр.

  2. Ұлттық әдептілікке,мейірімділікке,адамгершілікке тәрбиелеп отыр.

  3. Шыдамды, ұстамды, төзімді, адал болуға тәрбиелеп отыр.

  4. Қасыңдағы достарыңа адал болуға үйретіп тұр.


XII.Сәйкестендіру әдісі
Бітер істің басына бүтін қыл

Қайыр қылсаң Жақсы келер қасына
Жақсыменен дос болсаң - күнде базар Біз» деген көмек. 

Қайырымдылық жасасаң Мейірімсіздік білектен



Сіз» деген әдеп Қайырын өзің көресің. 
Жаманменен дос болсаң - көңілің азар

Мейірімділік жүректен
ХIII. Білімдерін тексеру.

Тест

  1. Абайдың шын аты.

а/ Абылай ә/ Ибраһим б/ Арманбай

  1. Абайдың анасының аты.

а/ Ұлжан ә/ Ұлбике б/ Ұлтай

  1. Абайдың туған жері.

а/ Семей ә/ Текелі б/ Қапал

  1. Абайдың әжесінің аты.

а/ Зәуре ә/ Зейнеп б/ Зере

6. Шеген ауылының жылқышылары егіншілерге не істеді?


а/ жақсылық ә/ үстемдік б/ мейірімділік

7. Оларға кім араша түсті?


а/ Шеген ә/ Жазықбай б/ Шоқан

8. Шоқан егіншілерге қандай сезім білдірді?


а/ аяушылық ә/ реніш б/ қаталдық

9. Әкесі Шоқанды қалай түсінді?


а/ қате ә/ дұрыс б/ дұрыс емес.

10. Шыңғыс Шегенге неге қарсылық білдірмеді?


а/ қорықты ә/ сескенді б/ аға деп сыйлады

ХIY.Қорытынды.

Үйге тапсырма.Мәтінді мәнерлеп оқу, түсініктерін әңгімелей білу

Өрескел,өктемдік сөздерінің мағыналас қатарын тауып көр

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет