Күні: 13.12.2019ж
Сынып: 9
|
Мұғалім аты-жөні:
|
Жармағамбетов Е
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану
|
Сабақтың мақсаттары
|
Шексіз кемімелі геометриялық ұғымымен, шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысының формуласымен танысып, осы формуламены қолданып есептер шығаруды үйрену;
|
Бағалау критерийлері
|
Айнымалыларды таба алады (алғашқы мүшесін, еселігін, қосындысын);
Бір айнымалыны екіншісі арқылы өрнектей алады;
Шығармашылық есептерде шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысы формуласын қолдана алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Сурет, геометрия, биология
|
Тілдік құзыреттілік
|
Кемімелі санды тізбек, геометриялық прогрессия, оның еселігі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабақтың мақсатымен, бағалау критерилерімен таныстыру.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Қызығушылықты ояту. "Сұрақ -жауап"әдісі
| | | | |
Геометриялық прогрессия деген кейінгі мүшесі алдыңғы мүшесінен белгілі бір санға артық болатын сан тізбегі
| | | |
Геометриялық прогрессияның да, арифметикалық прогрессияның да кез – келген мүшесін табу формуласымен алғашқы мүшелерінің қосындысын табу формулалары болады.
| | | |
Геометриялық прогрессияның алғашқы мүшелерінің қосындысы мына формуламен табылады. S
| | | |
Геометриялық ортаны табу үшін алдыңғы және кейінгі мүшелерін көбейтіп, түбір табамыз .
| | | | | | | |
81+27+9+3+1+ ... Осы тізбек кемімелі геометриялық прогрессия
| | |
Кері байланыс: белгіге қарап дұрыс жауап берген оқушыдан ауызша сұрау
Бағалау :
дұрыс - 2 балл
3 дұрыс - 1 балл
Топқа бөлу: Арифметикалық прогрессия
Геометриялық прогрессия
|
Кеспе қағаздары, қызыл, жасыл белгілер
|
Сабақтың ортасы
|
Бұл тапсырма 2 топқа беріледі.
q =
S=
дескриптор:
3-тапсырма:
Видео ролик.
Ол үшін ортаға әр топтан бір оқушыдан шығып мозайка құрады. Оның артында дискриптор болады.
Кері байланыс: екі топ бір – біріне кері байланыс жасайды.
|
Bilim land интернет
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы
|
Оқулық,
|
(Қ)Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Оқушылар берілген сұрақтарға өз ойларын, бүгінгі сабақта кім қаншалықты жаңа ұғыммен танысты, кімге түініксіз болды..
|
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Оқушылар осы сөздердің ішінен өздерінің жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдап алу қажет.
|