Сабақтың тақырыбы Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы



бет1/3
Дата26.05.2018
өлшемі0,82 Mb.
#40759
түріСабақ
  1   2   3
Сабақтың жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым Сынып: 7 а Қатысқандар: 23

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.1 заттардың молекулалық құрылысы негізінде қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың құрылымын сипаттау;

7.3.1.5 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару жəне оны есептер шығаруда қолдану.


Сабақ мақсаты

сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару жəне оны есептер шығаруда қолдану.

Күтілетін нәтиже

Барлығы: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының ұғымдарының теориялық негізгі мағынасын біледі;

Көпшілігі: сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады

Кейбіреуі: сұйықтардағы гидростатикалық қысымның қалай таралатынын біліп өмірмен байланыстыра алады.

Бағалау критерийі

Әр тапсырманың орындалысының дескрипторлары қарастырылған

Тілдік мақсаттар


Арнайы пәндік лексика мен терминология:

қазақша

орысша

ағылшынша

қысым

давление

pressure

күш

сила

force

табанның ауданы

площадь дна

bottom area

сұйық

жидкость

liquid

газ

газ

gas

ауа

воздух

air

Паскаль шары

шар Паскаля

Paskal globe

температура

температура

temperature

көлем

объем

volume

тығыздық

плотность

density

сұйық бағанының биіктігі

высота столба жидкости

height of liquid column

ауырлык күші


сила тяжести


the forse of gravity

салмақ

вес


weight




Диалог үшін қолданылатын тексерістер:

Қысым – дененің бір өлшем бетінің ауданына перпендикуляр бағытта түсетін күш.

Паскаль заны- Сұйыққа немесе газға түсiрiлген қысым барлық бағыт бойынша өзгерiссiз берiледi.

Әрекет ететін ауырлық күшi сұйықтың қысымының ыдыс табанының ауданына тәуелдi болама?.

Гидростатикалық кысымтек қана сұйық бағанының биiктiгiне және оның тығыздығына тәуелдi .




Құндылықтарға баулу

Өндіріс пен ауыл шаруашылығын индустрияландыру мақсатында жаңа инновациялық технологияларды пайдалану.

Пəнаралық байланыс

агылшын,математика,география,биология,қазақ әдебиет.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

негізгі түсініктер:

1.қысым ұгымын ,өлшем бірлігін,формуласын және скалярлық шама екенін біледі;

2. қатты денелерде сұйық, газдарда қысымның қалай таралуын түсіндір алады;

3. Паскаль заңынын анықтамасын қолдана алады.


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы –

13 минут


Сәлемдесу,түгендеу, смайлик арқылы көңіл күйін білу.Үй жұмысын тексеру үшін

"Ой қозғау"- оқушының өзіндік ойын ортаға салуға дағдыланады, пікірталасқа белсенді түрде ат салысады, өзгелердің пікірін құрметтей алады;"Сұрақты қағып ал"- сұрақ қойған кезде бадана қапшығын лақтырылады,бұл сұрау үдерісіне кинетикалық сипат береді және өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді.

Тест жұмысы-10 сұрақтан тұрады




Смайликтер

Қосымша1


Бүркіт суреті
сұрақтар

таратпа материалдар



Сабақтың ортасы

-21 мин


.Сабақтын тақырыбын ашу үшін екі сурет көрсету арқылы проблемалық сұрақ тұғызу.

Пирамида әдісін пайдалана отырып сұйықтардағы қысымның формуласын математикалық түрінде жазып шығару.

Бекіту кезінде деңгейлік есептер шығару


Оқулық,

Bilimland.kz

Пирамида моделі

Деңгейлік тапсырмалар




Сабақтың соңы-9мин

Бағалау


" жетістік саты" стратегия бойынша рефлексияны жүргізу;дескрипторларға суюне отырып оқушылар өз білімдерін жұптасып белгілі бір критерий арқылы бағалау .Үйге тапсырма:деңгейлік тапсырма құрастыру (3-5 сұрақ), жаттығу 4.2, сұйқтардағы қысымын таралуын және есептеуын қатынас ыдыстарда ?



Сатының суреті




Сабақтың басы-13 мин

Қосымша1

1."Ой қозғау"

.«Қансонарда бүркітші шығады аңға»
Сегіз найза қолында, көз аудармай,
Батыр да аял қылмай ертең таңға.
Қанат құйрық суылдап, ысқырады,
Көктен қыран сорғалап құйылғанда.
А. Құнанбаев
Осы жерде сегіз найза деп отырғанымыз бүркіттің тырнақтары. Бұл жыртқыш құстың тырнақтары мен
тұмсықтары қатты өткір жылтыр болып келеді. Аудандары кішкентай болғандықтан, тіпті болымсыз ғана күшпен зор қысым жасап, аң аулауға шамасы келеді.

2."Сұрақты ұстап ал"



Мұғалім сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады. Бұл сұрау үдерісі кинетикалық сипат береді және оқушыларды өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді.

сұрақтар


- Адамның тісі неге үшкір?

- Салынып жатқан үйдің табанына кең бетон плиталар салатын себебі не?

-Шеберлер киім тіккенде неге оймақ киеді?

- Неліктен аңшы шаңғысы спортшылардың шаңғысына қарағанда жалпақ жасалады?

- Неліктен велосипед дөңгелегінің камерасы тесілгенде ондағы қысым кемиді?

-Н/м2 қандай мағынаны білдіреді?

-Адамдарға неге судың бетіне тез көтерілуге болмайды?

Дескриптор: сұрақ құны (топтық жұмыс)

сұраққа шүғыл жауап береді құны-3 ұпай

сұрақты басқа топқа лақтырады құны-2 ұпай

сұрақты кері қайтарады- құны-1ұпай



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет