Сабақтың тақырыбы: Төрт түліктің кеңесі Сынып: 2



Дата26.08.2017
өлшемі105,24 Kb.
#29218
түріСабақ
Пән:әдебиеттік оқу

Күні:20.10.16.

Сабақтың тақырыбы: Төрт түліктің кеңесі

Сынып: 2


Сабақ мақсаты: Төрт түлік туралы білімдерін кеңейте отырып, мал өрісімен, тіршілік табиғатымен, қадір-қасиетімен таныстыру. Төрт түлікті қадірлеуге үйрету;

Міндеттері:

-Төрт түліктің адам өміріндегі пайдасы мен маңыздылығын анықтау.
- Төрт түлік малдың төлдері мен пірлерін ажырату

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану.

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, Puzzel,эссе жазу, рөлдік оқу, «ия, жоқ»

Оқыту нәтижесі: оқушылардың мәнерлеп оқу дағдысы дамиды,тіл байлығы, ой-өрісі кеңееді, іскерлік дағдысы, шығармашылық қабілеті дамиды, сауатты жазуға, мәдениетті сөйлеуге дағдыланады..

Сілтеме: Оқулық 2 сынып Б. Т. Қабатай, С. Р. Рахметова, 2013 Алматы «Атамұра»; әдістеме.




Сабақ кезеңдері

Кірікті

рілген модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдас-

тыру кезеңі


Білу


7 мин


СТО

ОЖТ



Топқа бөлу:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

1.Үй тапсырмасын қорыту:

а/«Түйе» өлеңді жаттау.

ә/Үй тапсырмасын қорытындылауға ауызша сұрақтар беріледі.


  • Түйе атасы - Ойсылқара

  • Түйенің төлі – бұзау

  • Түйенің сүті – саумал

  • Түйенің жүні - шуда

  • Түйе тікенексіз, жұмсақ шөптерді жақсы көреді

  • Түйенің адамға пайдасы жоқ

  • Түйенің жүнінен кесте тоқиды

  • Түйенің сүтіннен шұбат жасайды

  • Түйе шөлге шыдамды

  • Түйе тамақсыз, сусыз он күнге шыдай алады

2.Қызығушылықты ояту:әр топқа тапсырма беріледі. Төрт түліктің атын шығарып алу керек.

1 топ:қиылған суреттерді құрастырады.

2 топ: жұмбақ шешеді.

3 топ:малдың дыбысталуын табады.

4 топ: ребус шешеді.

-Балалар біз мына суреттегі малдарды бир сөзбен қалай атауға болады?

Олай болса, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: «Төрт түліктің кеңесі» деп аталады.




Әр оқушы стикерді таңдап, 4 топқа бөлініп отырады.

1-топ «Құлыншақ»

2-топ «Ботақан»

3-топ «Қошақан»

4-топ «Бұзау»

Оқушылар хормен айтады:

Оң жақтағы көршіге,

Сол жақтағы көршіге

Қайырлы таң дейміз

Содан кейін баршаға 

Сәттілік біз тілейміз!

Суреттер бойынша

Әр топтан 1 оқушыдан шығып, өлеңді жатқа айтады.

Оқушылар айтылған сұрақтарға «ия, жоқ» деп жауап береді.

1-топқа Puzzel әдісі бойыша «Қиылған суреттерді құрастыру»(қой)



2-топқа жұмбақ жасыру;

Иір-иір денесі,

Сахараның кемесі

Ащы шөптер – тамағы,



Шөлге шыдап бағады. (Түйе)

3-топқа малдың дыбыстауын табу.(жылқы)

4-топРебус шешу (сиыр) сағат ит шатыр

,,,, , ,,,



Түсіну

5 мин


СТО

ТжДбж


-Балалар кеңесу деген сөзді қалай түсінесіңдер? (оқушылардың пікірлері)

1.Мұғалімнің кіріспе сөзі

Төрт түлік дегеніміз - олар үй жануарлары. Төрт түлік малдар: жылқы, түйе, сиыр, қой,ешкі. Ешкі мен қой басқа малға қарағанда кіші мал болғандықтан оларды біріктіріп айтуға болады. Үш мал ірі қара малдар (түйе, жылқы, сиыр). Бәрін қосып төрт түлік мал деп атаған. Әрқайсысының өздерінің иелері, аталары бар. Оларды баптап баққан.



КЕҢЕС- ақылдасу, кеңесу, талқылау деген мағынаны білдіреді.
Төрт түлік туралы білетіндерін ортаға салып, талқылайды.

Қолдану

10 мин


ТжДбж

СТО


Оқулықпен жұмыс.

1.Мәтінді мәнерлеп оқу,түсініп алу.

2.Мәтінді рөлге бөліп,мәнерлеп оқу.

3.Сөздікпен жұмыс:

Ну-қалың

Сор – құрғақ жер

Біту-қандай жерге барамын

Оқушыларды рөлдерге бөліп, тауып,жалғастырып оқыту.


Оқушылар мәтінді іштей оқып шығады.

Бірнеше оқушы рөлге бөліп оқиды.

Сөздікпен жұмыс жүргізіледі.


Талдау

5 мин



СТО

ТжДбж


ОКжОБ


Шығармашылық жұмыс:

1-топ «Құлыншақ» тобы - «Менің сүйікті төлім» тақырыбында шағын эссе жазу.

2-топ «Ботақан» тобы- түйе сөзіндегі бас әріптерден зат есім құрап жаз.

(Тарақ, үтік,йод,етік)



3-топ «Қошақан» тобы- Қане, бізде ақын болып өзімізді сезініп көрейікші. Сендерге «Ауылды қалай суреттесек болады?» тақырыбында аяқталмаған өлең жолдары беріледі, әрі қарай аяқтап, жазып көрейік. Ақындық қасиеттерімізді көрсетейік.

____________________барамыз,

____________________көреміз.

Асыр салып______________,

Қызықты күн _____________ .

4-топ «Бұзау» тобыСиыр сөзінің бас әріптерінен басталатын етістіктерді құрап жаз. ( секірді,итерді, ызаланды,ренжіді)


Шығармашылық жұмыс

1 топ:эссе жазады

2 топ:зат есімдер құрап жазады

3 топ:өлең шығарады

4 топ:етістіктер құрап жазады.

Жинақтау

6 мин


ОКжОБ

ОмоЖТ


ожесоо

Тапсырма : жеке-дара

1.Мәтіннен төмендегі сөздердің мағынасын ашатын тіркестерді дәптерге теріп жаз



2.Қай төрт түлік қандай жерді қалайды екен?




3.КЕҢЕС- ақылдасу, кеңесу, талқылау деген мағынаны білдіреді.

-Кеңес деген сөзде неше әріп, неше дыбыс, неше буын бар?



Оқушылар кестені толтырады.

Қай төрт түлік қай жерді қалайды екен? деген сұраққа жауап береді.

Кеңес -2 буын, 5 дыбыс, 5 әріп.


Қорытынды

5 мин
рефлексия


Бағалау


ОүБжОБ


Оқушылардың білім-білік дағдыларын
дамытуға арналған өзіндік талдау жұмысы

Болжау дәлел қорытынды


Смайликке жабыстыру
Өз-өзін бағалау/топтық

Үй жұмысын беру:



1. Төрт түлік мал –қазақ халқының күн-көрісінің негізі.

2. Төрт түлік малдың иесі бар деп түсінген.

3. Түлікті құрметтеп, қадір тұтқан

4. Халық -шебер суреткер

Жақсы орташа төмен

Бағдаршам арқылы бағалау/ бағалау апарғы

1-топ «Құлыншақ» - мәнерлеп оқып, келу, сахналау

2-топ «Ботақан» - мәнерлеп оқып, төрт түлік туралы мақал-мәтелдер жаттау;

3-топ «Қошақан» - төрт түлікті бағып-күтуге байланысты еңбек түрлерін жаз;

4- топ «Қозы» - «Төрт түлік» тақырыбында эссе жазу.





Берілген сөздер

Мәтіндегі осы сөздердің мәні

1.

2

3



4

Азығы таусылған кедей

Еңбекқор адам

Батыл, өжет адам

Шаруасы жақсы, бай адам



Шаруа қуған басқа бітем

Найза ұстаған ерге бітем

Қоры үзілген қуға бітем

Ел ішіндегі зорға бітем



«Малайсары жалпы орта білім беретін мектеп» мемлекеттік мекемесі

Ашық сабақ

Тақырып:


«Төрт түліктің кеңесі»

Сынып:2 «А»

Пән:әдебиеттік оқу

Өткізген:Жаксымбетова Ж.М.


2016 жыл, 20 қазан

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет