9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;
Сабақтың мақсаты:
Барлығы: Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін таба алады
Басым бөлігі: Бірлік шеңберде берілген шартты қанағаттандыратын бұрыштың барлық мәндерін жаза алады
«Миға шабуыл»
1. Косинустар теоремасын тұжырымдаңыз.
2. Синустар теоремасын тұжырымдаңыз.
3. Үшбұрыштың ауданын мен үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусы (r) арасындағы тәуелділікті тұжырымдаңыз.
4. Үшбұрыштың ауданын мен үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусы (R) арасындағы тәуелділікті тұжырымдаңыз.
5. Қандай нүктені үшбұрыштың ауырлық центрі деп атайды.
6. Үшбұрыш биссектрисасының қасиеттері.
7. Медианалар бір нүктеде қиылысып, ... қатынасында бөлінеді.
8. Биссектирсалардың қиылысу нүктесі – үшбұрышқа ... сызылған шеңбер центрі. Жалпы сыныптық жұмыс «9.3.3.5 косинустар теоремасын дәлелдейді және қолданады» мақсатына берілген есеп: №1. Үшбұрыштың екі қабырғасы 6 см және 10 см, 1200 бұрышқа қарсы жатқанқабырғасын табыңыздар.
Сұрақтарға жауап береді.
Оқулық
9 сынып,
Геометрия
Сабақтың соңы
Оқушылардың жұмыстарына талдау жасаймын, мадақтау арқылы өз ұсынысымды айтып, үйге № ___ есепті беремін.
Оқушылардың басым бөлігі: бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табуды біледі
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.
«Миға шабуыл»
Сұрақтарға жауап береді
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Онлайн мектеп платформасы
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері
функияларының анықталу облысы аралығы болады.
функияларының мәндер жиыны кесіндісі болады.
( мұндағы
-кез-келген бүтін сан) мәндерінен басқа
-ның барлық мәндері функциясының анықталу облысы болады;
( мұндағы
-кез-келген бүтін сан) мәндерінен басқа
-ның барлық мәндері функциясының анықталу облысы болады.
функияларының мәндер жиыны
аралығы болады.
Тригонометриялық функциялардың таңба тұрақтылық аралықтары анықтамасынан тригонометриялық функциялардың таңбалары жылжымалы радиустың ұшының координаталарының таңбаларына, яғни жылжымалы радиустың ұшы қай координаталық ширекте жатқанына байланысты болады.
Ширек
І
ІІ
ІІІ
IV
Функция
+
+
-
-
+
-
-
+
+
-
+
-
+
-
+
-
Тригонометриялық функциялардың периодтылығы Егер анықталу облысынан кез-келген х үшін теңдігі орындалатындай нөлге тең емес Т саны бар болса, онда
функциясы периодты функция, ал ең кіші Т саны функцияның периоды деп аталады.
Демек, тригонометриялық функциялары периодты функциялар.
Мысал
өрнегінің мәнін табайық.
Шешуі: бұрышта қанша толық бұрыш бар екенін анықтайық. Ол үшін
амалын орындаймыз. Сонда бөліндіде 4 және қалдықта шығады. Демек,
Ендеше,
«Оқы, бірік, жұптас» әдісі бойынша топтық жұмыс орындау №21.1 Егер:
болса, онда өрнектері мәндерінің таңбалары қандай?
№21.2
Өрнегі мәнінің таңбасын анықтаңдар.
«Кім жылдам?» №21.3 Егер және -ІІ ширек
және - ІІІ ширек
және - IV ширек
және - І ширек
және -ІІІ ширек
және - ІІІ ширек
Оқулық
9 сынып,
Алгебра
А.Әбілқасымова,
В.Корчевский,
З.Жұмағұлова
Алматы «Мектеп» 2013
Сабақтың соңы
Оқушылардың жұмыстарына талдау жасаймын, мадақтау арқылы өз ұсынысымды айтып, үйге № ___ есепті беремін.
Бекітемін:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3А Үшбұрыштарды шешу
Мектеп: М.Ғабдуллин атындағы №70 ЖББОМ
Педагогтің аты-жөні:
Қазиева М
Күні:
25.01.22
Сыныбы: 9 «Б», «В»
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Үшбұрыштарды шешу
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
9.1.3.6
косинустар теоремасын білу және қолдану;
Сабақтың мақсаты:
Үшбұрыштың белгісіз шамаларын табады; Үшбұрыштың белгісіз шамаларын табу үшін теоремаларды, қасиеттерді дұрыс пайдаланады.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.
«Миға шабуыл»
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Онлайн мектеп платформасы
Сабақтың ортасы
Фигуралар арқылы сынып оқушылары үш топқа бөлінеді.
Өткен тақырып бойынша тестке жауап береді. Өз білімдерін тест кілті бойынша сараптайды.
Бейнежазба арқылы оқушылардың
үшбұрыштар туралы түсініктері кеңейеді.
Косинустар теоремасы
Синустар теоремасы.
Екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрышы бойынша
Үш қабырғасы бойынша
Екі қабырғасы және біріне қарсы жатқан бұрышы бойынша.
ІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
1. a = 20, b = 7, c = 27, cos 2. Үшбұрыштың a=7м, b=5м қабырғаларымен а қабырғасына қарсы жатқан бұрышы берілген. B қабырғасына қарсы жатқан бұрышының синусын табыңдар. 3. АВС үшбұрышының қабырғасы және екі бұрышы берілген. Оның үшінші бұрышы мен қалған екі қабырғасын есептеңдер.ВС 4. a=16, b=10, . Табу керек: с,
Сұрақтарға жауап береді.
Постер немесе кластер арқылы берілген фигуралардың анықтамасы мен формулаларын еске түсіреді.
Оқулық
9 сынып,
Геометрия
Сабақтың соңы
Оқушылардың жұмыстарына талдау жасаймын, мадақтау арқылы өз ұсынысымды айтып, үйге № ___ есепті беремін.
Бекітемін:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3А Тригонометрия
Мектеп: М.Ғабдуллин атындағы №70 ЖББОМ
Педагогтің аты-жөні:
Қазиева М
Күні:
28.01.22
Сыныбы: 9 «Б», «В»
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
9.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: Функциялардың жұп-тақтығын анықтау;
Басым бөлігі: Функциялардың ең кіші оң периодын табу
Кейбір оқушылар: Тригонометриялық функциялардың периодтылығын пайдаланып,өрнектің мәнін анықтау.Өмірмен байланысын білу
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
1. Сыныпты ұйымдастыру.
1. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
2. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау.
Қозғалмалы сәуле.Бірлік шеңбердегі нүктелер
Нүкте, радиус және бұрыш.Синус пен нүкте координаталары.Косинуспеннүктекоординаталары
Тангенс пен нүкте координаталарын bilimland -тан көрсетемін
тригонометриялық функциялардың мәндерін бірлік шеңберден анықтатамын.
Жұптық жұмыс
№1 Тригонометриялық шеңбердің көмегімен 1500, 2100, 5400, -450, -1350, -7200-қа тең бұрыштардың синусын, косинсын, тангенсін, котангенсін анықтаңдар
1. Білу және түсіну
Оқушыларды 3 топқа бөлемін (сину, косинус,тангенс)
Топтық тапсырма
Бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу.
Синус функциясыкезкелгенбұрышүшін, яғникезкелгеннақты сан үшінанықталған. Синус функциясыныңмәндерініңаймағы -1 мен 1 аралығындаболады.
Косинус функциясыкезкелгенбұрышүшін, яғникезкелгеннақты сан үшінанықталған. Косинус функциясыныңмәндерініңаймағы -1 мен 1 аралығындаболады.
Тангенс функциясынүктесінің х координатасыбірлікшеңберденөлгетеңболатынбұрыштардаанықталмайды. Тангенс функциясыкезкелгеннақтымәндіқабылдайалады.Бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу жолдарын оқушылар білгеннен кейін жаттығулар орындайды.
Оқулық
9 сынып,
Алгебра
А.Әбілқасымова,
В.Корчевский,
З.Жұмағұлова
Алматы «Мектеп» 2013
Сабақтың соңы
Бағалау. Оқушылар өзін-өзі ауызша критерий бойынша бағалайды.
3. Оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.
4. Үйге тапсырма: теорияны оқып келу және төмендегі тапсырмаларды орындау: №____
Оқушылар өздері сұрақтар құрастыру арқылы «иә» немесе «жоқ» стратегиясы арқылы жауап беру.