Сабақтың тақырыбы:
|
«Үштілдік –заман талабы».Қалау рай урок по казахскому языку-10класс
|
|
Мақсаты:
|
Цели:
Образовательные: развивать коммуникативные компетенции, умения понимать иноязычный текст, развивать познавательную деятельность учащихся
Развивающие: развивать устную речь, память и мышление; развивать мотивационную сферу учащихся, языковую догадку.
Воспитательные: формировать умение работать в паре, формировать навыки сотрудничества
Знать лексику по теме – 10 слов
Уметь правильно образовать желательное наклонение и уметь их спрягать.
Білімділік: Жаттығулар мен тапсырмалар орындау арқылы етістік тақырыбынан алған білімдерін еске түсіру,бекіту. Дамытушылық: Оқушылардың танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Оқушыларға адамгершілік және, ақыл-ой тәрбиесін беру, халықтық педагогика негізінде тәрбиелеу.
|
|
Күтілетін нәтижелер:
|
Етістік туралы біледі. Сөйлемде ажырата алады, талдау жасай біледі. Сөйлеу кезінде қолдана алады. Мәтін идеясын түсінеді.
1.Знают новые слова по теме.
2. Могут применяют их в составлении вопросов и модели.
3. Рефлексия «Настроение»
|
|
Қажетті құрал-жабдықтар:
|
смайликтер, мәтін, рефлексия парағы, «дұрыс, бұрыс » парақшалары, тапсырмалар, Семантикалық карта
|
|
Сабақ барысы:
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Уа қыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
|
Кіріспе
Үй тапсырмасын тексеру.
|
2 мин
5
мин
|
1.Орг.момент
2. Психологиялық дайындық.
Игра на сплочение «Сәлем,добрый день, хеллоу, шалом, салют!»
Упражнение лишний раз подстегивает ребят для выражения своих добрых чувств по отношению к другим, убеждает в том, что существует множество вариантов для проявления хороших отношений
Оқушылармен сенімді қарым қатынас орнату.
Үй тапсырмасын тексеру. Критерии для оценивания:
1.Полнота ответа
2.Произношение
3.Выразительность
«Қабілет пен дарын» диалог,сөздер
«Джокер» әдісі бойынша тексеру.
|
Бір-бірімен амандасады(әртүрлі тілдерде)
Өткен сабақты еске түсіреді, интерпретация жасайды.
Үй жұмысын бір-біріне жауап береді,бағалайды
|
|
Жаңа сабақ
Активизация мыслительной деятельности: тілдік жаттығу
|
5 мин
3 мин
|
Аудирование : А сейчас послушайте пожалуста внимательно текст на казахском языке.
Как вы думаете, какова ваша задача?
1.Қазақша
Қазіргі уақытта көп тіл білу-өмір талабы. Көп тіл білетін адамды- полиглот деп атайды.
Полиглот - грек сөзі. Әр адам көп тіл білуге ұмтылған жөн, өйткені көп тілді білу өте пайдалы.
Дүние жүзі халықтары 5000-ға жуық тілде сөйлейді.
2. Аудиожазба- ағылшын тілінде( қазақ тіліне аудару). Здравствуйте ребята. Есть три языка в Казахстане которые Вы изучаете в школе.Это казахский,русский и английский.Казахский-это государственный язык, русский –это язык межнационального общенияи английский-это язык мира.
Сендер неше тілде мәтіндерді тыңдадыңдар?
Сондықтан қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен ?
Дұрыс, сабағымыздың тақырыбы:
«Үштілдік –заман талабы» .
Тақтада әріптер жазылған,жасырынып тұрған сөздерді табу.
білемін алпдүйренукерекмнетжазасыңионба
арьндтыңдажалтжаттаугоилжіктеуагприелп
ғапнаударуыциатазалауонтпжақсыкөруолпь
авчабарсапонлкелдіапгерсатқанлаьвбсөйлеу
Дұрыс балалар, сондықтан граматикалық тақырыбымыз қандай?
Иә, дұрыс, граматикалық тақырыбымыз- етістік,қалау рай.
Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге ашу. Бүгінгі такырыпка сай не үйреніп білеміз, қалай ойлайсындар?
Сабақтың критерилерін анықтау:
1) Мәтін идеясын түсінеміз.
2) жаңа сөздерді үйренеміз
3) етістіктерді жіктейміз
|
Мәтіннің мағынасын түсінеді, тақырыбын ашады.
көршілерімен жұптасып талқылайды.
Оқушылар өз ойларын айтады. Жауаптарына қарай сабақтың мақсатын ашу.
Оқушылар өз ойларын айтады
жасырынып тұрған сөздерді табады
|
|
Негізгі бөлім:
Тапсырмаларды орындау
|
1 мин
4 мин
5 мин
4 мин
1
мин
2
мин
5 мин
5 мин
|
Жаңа сөздермен жұмыс:
Жаһандық- глобализация, кірігу тілі - язык внедрения, самғау-парить; құпияны үңіліп- взглянуть на тайны, қажеттілік-необходимость; меңгеру-освоить; бағдар- направление, курс, зиялы –интеллигенция; қалыптастыру– сформировать; жүйе –система.
Сабағымызды Н.Ә.Назарбаевтың сөздерінен бастаймыз.
1 тапсырма
124 бет №2 тапсырма – ауызша.
Қазақстан бүкіл әлемде халқы үш тілді пайдаланатын мәдениетті ел ретінде танылуға тиіс. Бұлар: қазақ тілі – мемлекеттік тіл, орыс тілі- ұлтаралық тіл және ағылшын тілі – жаһандық экономиакаға ойдағыдай кірігу тілі.
2 тапсырма
124 бет №1 диалогты оқу,аудару.
Диалогтан етістіктерді теріп, райларды анықтау.
(ашатын-ауыспалы осы шақ, беретін, меңгерген-ежелгі өткен шақ). Дұрыс, ашық рай.
Айтыңдаршы, қазақ тілінде райлардың неше түрі бар? Қалау рай қандай жұрнақтар арқылы жасалынады?
Жаңа сөздерден етістіктерді теріп,қалау райда жіктеу( ауызша)
Сергіту сәті: «Қызыл өрік»
Балалар,сендер біздің мектепте қандай тілдерді үйреніп жүрсіңдер? Осы үш тілді жақсы білесіңдер ме? Қазір тексерейік.
3 тапсырма
Бұл тапсырмада мақал –мәтелдің түсіп қалған сөздерін тауып, үш тілдегі баламасын айтады.
1.Өнер алды қызыл … (тіл-язык-лэнгвидж )
2.Ағаш тамырымен, … досымен мықты (адам-человек -мэн)
….. — үлкен мектеп. ( өмір- жизнь-лайф )
— алтын қазына. (кітап –книга- бук)
Жақсы … – жарым ырыс.( сөз-слово-вёд)
— Қазіргі заманда өмір қандай талап қойып жатыр?
Иә, көп тіл білу. Ал тілдерді үйрену үшін қандай ережені білу керек?
4тапсырма
Тілді үйренудің 5 ережені құрастырыңдар,тақтаға ілу. Жұппен жұмыс А-4 Рақмет,жарайсыңдар.
Енді тілді үйренудің жалпы ережелерімен танысайық. 125 бет №7 –оқу,аудару
|
Мәтіннің мазмұнымен танысады
( оқиды,аударады).
Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазады
Оқушылар жұп бойынша оқып, бірге талқылайды,бір-бірін бағалайды
( кесте бойынша)
Оқушылар диалогтан етістктерді теріп, райларды анықтайды.
мәтелден түсіп қалған сөздерін тауып, үш тілдегі баламасын айтады
Жұппен жұмыс. 5 ережені құрастыру
тілді үйренудің жалпы ережелерімен танысу, оқиды,аударады
|
|
Қорытынды: Рефлексия:
Үй жұмысы:
Бағалау
|
2
ми н
|
«Настроение»
Какое задание было самым сложным? Какая форма работы больше понравилась? Что у вас получалось легко, что вызвало трудности? Что вы узнали? Что для этого делали?
1)Выучитьслова 2)Составить сновыми словами на «5» -10 предложений, «4»-8 предложений, «3»-6 предложений
Сумативное оценивание
|
Күнделіктеріне жазады
|
Правило работы
– взаимодействовать в парах с любым партнером или партнерами;
– работать активно, серьезно относясь к порученному заданию;
– вежливо и доброжелательно общаться с партнерами;
Правило работы
– взаимодействовать в парах с любым партнером или партнерами;
– работать активно, серьезно относясь к порученному заданию;
– вежливо и доброжелательно общаться с партнерами;
Правило работы
– взаимодействовать в парах с любым партнером или партнерами;
– работать активно, серьезно относясь к порученному заданию;
– вежливо и доброжелательно общаться с партнерами;
Правило работы
– взаимодействовать в парах с любым партнером или партнерами;
– работать активно, серьезно относясь к порученному заданию;
– вежливо и доброжелательно общаться с партнерами;
Правило работы
– взаимодействовать в парах с любым партнером или партнерами;
– работать активно, серьезно относясь к порученному заданию;
– вежливо и доброжелательно общаться с партнерами;
Правило работы
– взаимодействовать в парах с любымпартнером или партнерами;
– работать активно, серьезно относясь к порученному заданию;
– вежливо и доброжелательно общаться с партнерами;
Критерии для оценивания: Критерии для оценивания: Критерии для оценивания:
1.Полнота ответа 1.Полнота ответа 1.Полнота ответа
2.Произношение 2.Произношение 2.Произношение
3.Выразительность 3.Выразительность 3.Выразительность
Критерии для оценивания: Критерии для оценивания: Критерии для оценивания:
1.Полнота ответа 1.Полнота ответа 1.Полнота ответа
2.Произношение 2.Произношение 2.Произношение
3.Выразительность 3.Выразительность 3.Выразительность
;
Достарыңызбен бөлісу: |