Бекітемін: ______________
№76 мектеп – лицейінің директоры С.С. Тулекова
«_____» ___________ 2016 жыл
Келісемін: _____________
директордың
оқу ісі жөніндегі орынбасары З.И. Адилбекова
«_____» ___________ 2016 жыл
Қаралды: ______________
МИФ ӘБ жетекшісі
З.Ж. Боранбаева
«_____» ___________ 2015 жыл жыл
Қаралды: ______________
МИФ ӘБ жетекшісі
З.Ж. Боранбаева
«_____» ___________ 2016 жыл
«Квадрат теңдеу» тарауын қайталау
/қысқа мерзімді сабақ жоспары/
Математика пәні мұғалімі: А.У. Сагиндыкова
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мерзімі
|
16.01.2016 жыл
|
Мұғалім:
|
Сагиндыкова Айгуль Умиткалиевна
|
Пән
|
алгебра
|
Сынып
|
8
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Квадрат теңдеу» тарауын қайталау
|
Сілтеме
|
Оқулық. 8 сыныптың алгебра оқулығы. Білімділер сайты. http://pritchi.ru/id_25
|
Мақсаты:
|
Оқушылардың «Квадрат теңдеулер» тарау бойынша алған білімдерін тереңдету, жинақту, жүйелеу, бекіту.
|
Мәндеттері:
|
Оқушылардың ой өрісін кеңейту, математикалық және логикалық ойлау қабілетін дамыту;
Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке өзін-өзі басқаруға дағдыландыру;
Оқушылардың квадрат теңдеулерді және оған келтіретін теңдеулерді шешу дағдыларын жетілдіру;
Табыс критерийлерін қолдана отырып оқушылар өз мақсатына жетуге жолды табу.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар формулаларды қолданып есептер шығарады, мысалдар келтіре алады, талдайды, жинақтайды және қорытынды шығарып, бағалай алады.
|
Негізгі идеялары:
|
Smart бойынша өз шыңына жетуге дағдыландыру.
Оқушылар сыни тұрғысынан ойлау арқылы мақсатына жету;
Математикалық диктантты көшірме қағаз арқылы жазғыздыру және диктантты аудио-дауыс арқылы жазғыздыру.
|
Әдіс тәсілдер:
|
Сыни тұрғыдан ойлау, АКТ қолдану интерактивті тақта, слайдтар көрсету, өзін-өзі бағалау (формативті, суммативті бағалау), табыс критерийлерін қолдану ВВВ, Smart-ты қолдану.
|
Сабақтың типі:
|
меңгерген білімдерін практикада қолдануға бағытталған сабақ
|
Көрнекіліктер және оқу әдістемелік жабдық
|
компьютер, мультимедиа проектор, интербелсенді тақта арқылы слайд көрсету;
үлестірмелі парақтар.
|
Қолданылған модульдер:
|
Білім берудегі жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау, сыни тұрғыдан ойлау.
|
Рефлексия
|
Сабақтың қорытындысын жасау, сабақты суммативті бағалау.
|
Сабақтың жоспарын «Блум таксономиясы» бойынша құрастыру.
Ұйымдастыру бөлімі (1 минут)
Қызығушылықты ояту (2 минут)
Шыңға жету үшін табыс критерийларын құру (1 минут)
«Блум таксономиясы бойынша» деңгейлік тапсырмаларды орындау:
Білу. Ауызша сұрақтарға жауап беру (5 минут)
Түсіну. Есептің шығару жолын түсіндіруге берілген тапсырмалар (5 минут)
Қолдану. Есепті әр түрлі әдістермен шығару (10 минут)
Жинақтау. Өзіндік жұмыс тест орындау (5 минут)
Бағалау. Мәтінді есепті шығару – шығармашылық есеп – топтық жұмыс (10 минут)
Үйге тапсырма беру. (1 минут)
Қорытынды. (5 минут)
өзін-өзін критерийлары бойынша бағалау;
рефлексия жасау.
Сабақтың өту барысы:
Жоспар бойынша кезеңдер
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
|
Оқушылармен Сәлемдесу!
Біз осы күнге дейін квадрат теңдеу тарауындағы көптеген тақырыптарын өткенбіз, ал енді осы сабақта барлық осы күнге дейінгі жинағп алған білімдерінді қайталап, пысықтайсыз.
Сабақты бастамас бұрын топтарға бөлемін. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды түгендеу, жоқ оқушыларды белгілеу.
Сынып оқушыларын топқа бөліп отырғызу. Әр топқа ат беріп, әр топ жетекшілерін сайлау. Топ жетекшілері бағалау парағына өз тобындағы оқушыларды бағалап отырады.
|
Оқушылар амандасып, сынып старостасы жоқ оқушылар жайлы мәлімет береді.
- оқушылар топтарға бөлінеді;
- топ басшыларын сайлайды;
- топ атын қояды.
|
ІІ. Қызығушылықты ояту кезеңі:
|
Қызығушылықты ояту кезеңі:
Сабақты өсиет әңгімеден бастағым келеді.
Баяғы заманда ескі қалада бір шебер өмір сүріпті. Шебердің көптеген оқушылары болған екен. Шебердің ең дарынды оқушысы бір күндердің күнінде ойланып: «Ұстаз жауап бере алмайтын сұрақ бар ма екен?» - деп ойланып кетіпті. Одан кейін көптеген гүлдердің түрлері өсіп жатқан гүлденген жайылымға барып, сонда ұшып жүрген ең әдемі көбелекті ұстап, алақанына тығып тастады. Одан кейін ол өз ұстазына барып сұрады: «Айтыңызшы менің қолымда тұрған көбелек тірі ме, әлде өлі ме?».
Ол көбелекті өз алақанына қатты қысып, кез келген уақытта алақанындағы көбелекті өлтіру не қолынан шығарып тастауды ойлайды: «Қазір ұстаз көбелек тірі десе-мен оны қысып өлтіремін, ал өлі десе мен алақанымды ашып, көбелекке ұшып кетуге мүмкіндік беремін», деп ойланған уақытта. Ұстазы өз оқушысына қарамай-ақ былай деп жауап береді: «Бәрі сенің қолында»!!!
-Сондықтан-да оқушыларым, шыңға жету – ол тек СІЗДЕРДІҢ ҚОЛДАРЫҢЫЗДА.
Шыңға жету үшін келесі критерийлерді қолданамыз:
Құнды пікір айтуға, басқаның ойын тыңдау;
Топта диалогтік әңгіме дамыту;
Топпен жұмыс жасай отырып, еркін ойлауға қалыптасу;
Тапсырманы берілген нақты уақытта аяқтау;
Оқушы өз-өзін нақты критериалды бағалай алуы;
Ұжымдық, бірлескен жұмыс істей алу;
Есептің шығару жолын талдай алу.
|
Оқушылар өсиет әңгімені тыңдап отырады, одан кейін осы өсиеттен түйгенің ортаға салады.
Шыңға жету критерийлерін құрастырады.
|
ІІІ. Деңгейлік тапсырмаларды орындау
Ауызша есептеу
|
Қазір біз алған білімдерінді пысықтау үшін және есептер шығаруға, өзіндік жұмысын орындауға дайындалу үшін өткен тақырыптарды қайталайық, не білетінімізді еске түсірейік.
І топқа берілетін ауызша сұрақтар:
Пысықтау сұрақтар:
Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады ?
Егер ах2 +вх+с=0 теңдеуіндегі b немесе с нөльге тең болса, онда ол теңдеулер қандай теңдеулер болады?
Квадрат теңдеуді шешудің қандай әдістерін білесіңдер?
ІІ топ тапсырмалары:
Берілген жауаптарды қолданып, сөйлемді аяқта.
|
Жауаптары
|
ax2+bx+c=0 теңдеу квадрат теңдеу деп аталады, егер…
Теңдеу келтірілген квадрат теңдеу деп аталады, егер…
Теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады, егер...
ax2+bx+c=0 теңдеуінің екі түбірі болады, егер…
ax2+bx+c=0 теңдеуінің бір түбірі болады, егер…
ax2+bx+c=0 теңдеуінің түбірі болмайды, егер…
|
b=0
c=0
a=0
b≠0
а≠0
D=0
D<0
D>0
а=1
|
ІІІ топ тапсырмалары: Теңдеулердің ішінде қайсысы артық?
IV топ тапсырмалары: Теңдеулерді шығармай-ақ түбірлерін атаңыз.
(x-6)(x+13)=0
x(x+0,7)=0
-4x=0
-1=0
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
І топ: Пысықтау сұрақтарға жауап береді.
ІІ топ: Әдістері:
Көбейткіштерге жіктеу
Екімүшенің квадратын айырып алу
Формула арқылы шешу
Графиктік тәсілмен шешу
Виет теоремасын қолдану
ax2+bx+c=0 теңдеу квадрат теңдеу деп аталады, егер а≠0.
Теңдеу келтірілген квадрат теңдеу деп аталады, егер а=1.
Теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады, егер b=0, c=0
ax2+bx+c=0 теңдеуінің екі түбірі болады, егер D>0.
ax2+bx+c=0 теңдеуінің бір түбірі болады, егер D=0.
ax2+bx+c=0 теңдеуінің түбірі болмайды, егер D<0.
ІІІ топ жауаптары:
А: 3, себебі барлығы толымсыз тек 4+x-3=0 – толымды.
Б: 2, қалғаны келтірілген квадрат теңдеулер.
IV топ жауаптары:
(6; -13)
(0;-0,7)
(0; 4)
.
|
Түсіну
/4 ұпай/
|
Әр топ жеке-жеке берілген тапсырманы:
Квадрат теңдеулер түрлеріне мысал келтіру;
Берілген квадрат теңдеулердің шығару жолын түсіндіру:
2+3-3х-2=0
+tx-18=0
=-t, 9 =-18
=-18:9=-2,
= 7
t=7
-7+12=0
=k
-7k+12=0
=7, =12
=k, y=±2, y=±
±2; ±
(х-20- (х-20)-20=0
(х-20)=z
-z-20=0
=1, =-20
(х-20)=z;
x-20=-4, x=-4+20=16.
x-20=5, x=5+20=25
Жауабы: 16; 25
|
Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды.
Мысал келтіреді;
2+3-3х-2=0
5-3x-2=0
D=9-4∙5∙1∙(-2)=9+40=49=
= ; =1, =0,4
-7+12=0
=k
-7k+12=0
=7, =12
=k, y=±2, y=±
±2; ±
(х-20- (х-20)-20=0
(х-20)=z
-z-20=0
=1, =-20
(х-20)=z;
x-20=-4, x=-4+20=16.
x-20=5, x=5+20=25
Жауабы: 16; 25
|
0> |
Достарыңызбен бөлісу: |