3 сынып Күні: Пәні: дүниетану Тақырыбы



Дата07.05.2017
өлшемі260,32 Kb.
#15848
түріСабақ
3 - сынып Күні:

Пәні: дүниетану

Тақырыбы: Ас қорыту жүйесі

Мақсаты: Ас қорыту жүйесі туралы түсініктерін қалыптастыру

Игерілетін міндеттер:

Білімділік: Ас қорыту жүйесінің адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін кеңейту, ас қорыту мүшелерінің қызметі туралы білімдерін кеңейту.

Дамытушылық: Жаңа материалды қабылдай отырып, оқушылардың өз бетімен білімін толықтыру,ойлау,синтездеу,талдау,қорытындылау,нақтылау қасиеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Өз денсаулығын сақтауда жинақылыққа және зейінділікке үйрету. Салауатты өмір сүруге және дұрыс тамақтана білуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: ас қорыту жүйесінің суреті.

Әдіс - тәсілдері: ой шақыру,Т кестесі, тест

Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақ барысы:


Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Уақыт


Ұйымдастыру

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа әзірліктерін тексеру.


Сәлемдеседі. Кезекші тақтаны дайындап. Сыныпты түгендейді








Психологиялық жаттығу

Бізде әрқашан:

Жұтатын таза ауамыз болсын!

Жылынатын үйіміз болсын!

Ішетін таза суымыз болсын!

Бәріненде өмір сүретін жеріміз болсын!

Бүгінгі күніміз сәтті өтсін!

Мұғалімнің айтқаны бойынша жұмыс жасайды.


2 мин



Үй жұмысы

Тестпен жұмыс



1. Өкпе қайда орналасқан?

а) қарнымызда ә)көкрек қуысында б) білмеймін

2. Өкпе неше бөліктен тұрады?

а) бір ә) екі б) үш

3. Тыныс алғанда өкпенің көлемі өзгере ме?

а) өзгереді ә) өзгермейді б) білмеймін

4. Ересек адам минутына шамамен неше рет тыныс алады?

а) 20 рет ә) 15 рет б) 18 рет

5. Адам дем шығарғанда қандай газ бөліп шығарады?

а) оттегін ә)көмір қышқыл газын б) ешқандай



5мин

Қызығушылықты ояту




«Ой шақыру»






Адам не үшін тамақтанады?

Өмір сүру үшін

Тіршілікке қажетті құнарлы заттарды алу

үшін


Қуат,күш,энергия алу үшін

Дене өсу үшін

Т.с.с

Денсаулықты сақтау үшін


5мин



Жаңа білімді қалыптастыру



Пысықтау

Жаңа сабақ «Ас қорыту жүйесінің» суретімен түсіндіріледі.

Оқулықпен жұмыс

Дәптермен жұмыс



Сергіту сәті

Күн сияқты жарқыраймыз,

Жұлдыздай боп шашыламыз.

Бұлттай болып жүгіріп,

Жер секілді айналамыз.

2-тапсырма: Ас қорыту мүшелеріне қатысты сөздерді табу.



Оқушылар кезектесе тізбектеп оқиды

Дәптерде берілген тапсырмаларды орындайды.





Ас қорыту мүшелерінің аталуы

Ас қорыту жүйесі


Ас қорыту мүшелерінің қызметі



1

Ауыз қуысы





Ауыз қуысында тамақ тіспен тістеліп,тілдің көмегімен шайналып сілекеймен шыланады

2

Асқазан



Асқазанда бөлінген сөлден ас қорытылады.

3

Ашішек



Ашішек ас қорытатын сөл бөледі.

4

Бауыр



Бауырдан бөлінген сөлде сонда барады.

5

Тоқішек



Ал қорытылмаған қалдықтар тоқішекке барады

Мұғалімнің айтқанын қайталайды.


Бүйрек, зәрағар,қуық,ашішек, тіс, тоқішек, жұтқыншақ, бауыр, өңеш, тіл, сілекей безі, асқазан.



15 мин


10мин


Қорытындылау

«Т» кестесін толтыру







Сұрақтар

Иә

Жоқ

1

Ас қорыту ауыз қуысынан басталады.







2

Тіс жұмсақ және қара түсті болады.







3

Жеген тамақ тістеледі,шайналады,сілекеймен шыланады.







4

Асқазаннан өңешке өтеді







5

Ашішек ас қорытатын сөл бөледі.







6

Қорытылмаған тамақ тоқішекке өтеді.







7

Қорытылған заттар қанға өтеді.







8

Зиянды заттарды ұдайы бөліп шығаратын негізгі ағза – бүйрек.










5 мин


Кері байланыс

Оқушылар өзіне ұнаған смайликке стикер жабыстырады.






1мин


Үйге тапсырма

Ас қорыту жүйесі.


«Ас қорыту жүйесін» оқу. Қосымша кітапханадан іздену.



1мин


Бағалау






1мин

Өмірлік орта мектебі

Ашық сабақ

Тақырыбы: Ас қорыту жүйесі
Сыныбы: 3
Пәні: дүниетану
Орындаған: Бейсембаев Қ. М

2014-2015 оқу жылы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет