60 мектеп – лицейі АбдрахмановаПернекульШаршенбиевна Мамандығы: қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі



бет1/2
Дата05.06.2017
өлшемі204,44 Kb.
#18145
  1   2
60 мектеп – лицейі

АбдрахмановаПернекульШаршенбиевна

Мамандығы: қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі

Санаты: Ісанат

Жұмыс орны: №60 мектеп-лицейі, Астана қалалық білім басқармасы, қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Жалпы еңбек өтілі:15жыл

Астана қаласы №60 мектеп-лицейі
Пәні: орыс сыныбындағы қазақ тілі

Сыныбы: 11
Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік биліктің жоғарғы органдары. Азаматтардың құқықтары. Синтаксис.

Мақсаты:Оқушыларға бұрыңғы ел басқару жүйесінің құрылымын, билік қызметінің мәнін түсіндіру. Сөздік қорларын молайту. Тілге, пәнге деген құрметін арттыру. Грамматика саласы бойынша оқшау сөздерді меңгерту. Мамандық таңдауға баулу. Өз бетімен ізденуге, мемлекеттік тілді құрметтеуге тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ- жауап, қатысым әдістері

Көрнекілігі: оқулық, үлестірмелі қағазшалар

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: - амандасу, -кезекшімен сұхбат

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. Үкімет, сот туралы

Қызығушылықты ояту


Мемлекеттік билік


Заң шығаратын буын

Сот



Атқарушы буын


Заң шығарады

Мәжіліс,Сенат

Тұрақты қызмет


Парламент


Мағынаны тану


  1. Оқылым.

Қазақ халқының ел басқару жүйесі пәлендей күрделі күрделі болмаған. Ол әулет, ауыл, ел, мелекет басқару жүйелерінен тұрады. Басқару буындарының басына келген азаматтар жұртшылыққа әбден қабілетімен танылған адамдар болған. Көпшілігі сенім демократиясы арқылы қол көтеріп сайланбаса да басқару басына келген.

Әулет- жеті ата туыс адамдарды, шамамен алғанда 20-25 адамнан тұратын басқару түрі. Басқарудың бұл буыны туыстықтан тұратындықтан кейде сыналған басшыны іздемей-ақ жасы үлкені басқара берген.

Ауыл басқару ісі- бір атаға жататын бірнеше әулеттен құралған ауылды басқару.

Елбасқару ісі– бір елді немесе бір ірі руды басқару. Оның құрамында ел басқарушысы, биі, батыры болған. Ел басқарушысы жалпы басқару ісімен, би, ел арасындағы дау-дамайды реттеумен, батыр ел қорғаумен айналысқан.



Мемлекет басқару ісі– мемлекетті басқару. Ол хандық, биліктің қолында болды. Қазақ қауымдастығында хандықты Үлкен хандық және Кіші Хандық деп екіге бөлген. Әр хандықтың құрамында хан- жеке билеуші, би – ақылшы, кеңесші, әскербасы және сарбаз, ақылгөй сарай ақыны, уәзірлер тобы, шабармандар мен алармандар тобы т.б. ішкі шаруашылықты атқаратын жүйелер болған

2.Жазылым.

Мемлекеттік билік туралы не білесіңдер? Шағын әңгіме құрастыру.



  1. Тыңдалым.

Қазақ халқының ертеден қалыптасқан ел басқару жүйесі бар. Соның бірі- билер қызметі. Билер айтқан сөз шешімдердің бәрі де, халық көкейіндегісін жарыққа шығарып, халық мүддесін іске асырып отырған.

Ата би – бұрын билік құрған талай елдік істер мен даулардың тағдырын шешіп, елге танылған енді қартайып, билік ісін ізіне ерген кіші билерге сеніп тапсырған адам.

Төбе би – елдің немесе бір аймақтың, өңірдің сайланып қойылатын қалаулы билері.

Қатар би – қзақ билері құрамындағы Төле биден басқа төбе билерден артықшылығы не кемістігі жоқ бірдей билер.

Жеке би – әрбір ауыл, кіші рулар ішінде билер құрамы болмаған, тек бір жеке-дар би болған.

Төтен би – екі ел арасындағв кейбір даулы мәселелерді шешетін ел арасын таңджап алынған таңдама билер тобы.

Бала бибилік дәрежесін әлі иеленбеген, билік айтуға талап қвлвп, өзін әр жерде көрсет бастаған жастар.

4. Тілдесім. Билік тақырыбына диалог құрастыру
Грамматика. Синтаксис


Синтаксис



Сөз тіркесі

Сөйлем





Есімді

Етістікті

Жай

Құрмалас


Сабақты бекіту мен қорытындылау

Бағалау.

Үйге тапсырма: синтаксис тақырыбына тест жасау

Астана қаласы №60 мектеп-лицейі

Күнделікті сабақ жоспары. Гуманитарлық бағыт.

Пәні:қазақ тілі Сыныбы: 11«А» Күні: 25.01.14
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың атақты билері. Синтаксис

Мақсаты:Оқушыларға бұрыңғы ел басқару жүйесінің құрылымын, билер қызметінің мәнін түсіндіру. Сөздік қорларын молайту. Тілге, пәнге деген құрметін арттыру. Грамматика саласы бойынша оқшау сөздерді меңгерту. Мамандық таңдауға баулу. Өз бетімен ізденуге, мемлекеттік тілді құрметтеуге тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ- жауап, қатысым әдістері

Көрнекілігі: оқулық, үлестірмелі қағазшалар

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі: - амандасу, -кезекшімен сұхбат

II. Үй тапсырмасын сұрау. Үкімет, сот туралы

III. Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту


Қазақ билері


Төле би

Әйтеке би



Қазбек би

Мағынаны тану

  1. Оқылым.

Қазақ халқының ел басқару жүйесі пәлендей күрделі күрделі болмаған. Ол әулет, ауыл, ел, мелекет басқару жүйелерінен тұрады. Басқару буындарының басына келген азаматтар жұртшылыққа әбден қабілетімен танылған адамдар болған. Көпшілігі сенім демократиясы арқылы қол көтеріп сайланбаса да басқару басына келген.

Әулет- жеті ата туыс адамдарды, шамамен алғанда 20-25 адамнан тұратын басқару түрі. Басқарудың бұл буыны туыстықтан тұратындықтан кейде сыналған басшыны іздемей-ақ жасы үлкені басқара берген.

Ауыл басқару ісі- бір атаға жататын бірнеше әулеттен құралған ауылды басқару.

Елбасқару ісі– бір елді немесе бір ірі руды басқару. Оның құрамында ел басқарушысы, биі, батыры болған. Ел басқарушысы жалпы басқару ісімен, би, ел арасындағы дау-дамайды реттеумен, батыр ел қорғаумен айналысқан.

Мемлекет басқару ісі– мемлекетті басқару. Ол хандық, биліктің қолында болды. Қазақ қауымдастығында хандықты Үлкен хандық және Кіші Хандық деп екіге бөлген. Әр хандықтың құрамында хан- жеке билеуші, би – ақылшы, кеңесші, әскербасы және сарбаз, ақылгөй сарай ақыны, уәзірлер тобы, шабармандар мен алармандар тобы т.б. ішкі шаруашылықты атқаратын жүйелер болған
2.Жазылым.

Мемлекеттік билік туралы не білесіңдер? Шағын әңгіме құрастыру.



  1. Тыңдалым.

Қазақ халқының ертеден қалыптасқан ел басқару жүйесі бар. Соның бірі- билер қызметі. Билер айтқан сөз шешімдердің бәрі де, халық көкейіндегісін жарыққа шығарып, халық мүддесін іске асырып отырған.

Ата би – бұрын билік құрған талай елдік істер мен даулардың тағдырын шешіп, елге танылған енді қартайып, билік ісін ізіне ерген кіші билерге сеніп тапсырған адам.

Төбе би – елдің немесе бір аймақтың, өңірдің сайланып қойылатын қалаулы билері.

Қатар би – қзақ билері құрамындағы Төле биден басқа төбе билерден артықшылығы не кемістігі жоқ бірдей билер.

Жеке би – әрбір ауыл, кіші рулар ішінде билер құрамы болмаған, тек бір жеке-дар би болған.

Төтен би – екі ел арасындағв кейбір даулы мәселелерді шешетін ел арасын таңджап алынған таңдама билер тобы.

Бала би – билік дәрежесін әлі иеленбеген, билік айтуға талап қвлвп, өзін әр жерде көрсет бастаған жастар.

4. Тілдесім. Билік тақырыбына диалог құрастыру
III. Грамматика. Синтаксис


Синтаксис



Сөз тіркесі

Сөйлем





Есімді

Етістікті

Жай

Құрмалас



VI. Сабақты бекіту мен қорытындылау

V. Бағалау.

Үйге тапсырма:синтаксис тақырыбына тест жасау

Астана қаласы №60 мектеп-лицейі

Күнделікті сабақ жоспары. Гуманитарлық бағыт.

Пәні:қазақ тілі Сыныбы: 11«А» Күні: 15.01.14
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың бұрыңғы ел басқару құрылымы. Билер қызметі. Оқшау сөздер.

Мақсаты:Оқушыларға бұрыңғы ел басқару жүйесінің құрылымын, билер қызметінің мәнін түсіндіру. Сөздік қорларын молайту. Тілге, пәнге деген құрметін арттыру. Грамматика саласы бойынша оқшау сөздерді меңгерту. Мамандық таңдауға баулу. Өз бетімен ізденуге, мемлекеттік тілді құрметтеуге тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ- жауап, қатысым әдістері

Көрнекілігі: тақырыптық слайд, «Әке туралы» ән


Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет