Қазақ әдебиеті
|
6-сынып
|
Алпамыс батыр жырының құрылысы
|
Файзуллаева Әсел
|
17.09.15ж
|
Сілтеме
|
Оқу бағдарламасы, орта мерзімді жоспар, әдебиет оқулығы
|
Мақсаты
|
Оқушыларға Алпамыс батыр жыры туралы мағлұмат беру.жырдың құрылысына талдау жасай білуге үйрету.
|
Міндеттер
|
Алпамыс батыр жырын оқып,мазмұнымен танысамын.
|
Күтілетін нәтиже
|
Алпамыс батыр жыры туралы мағлұмат алады, жырдың құрылысына талдау жасай білуге үйренеді.
|
Негізгі идея
|
«Батыр туса -ел ырысы»
|
Тапсырмалар
|
Топтық,жеке жұмыстар
|
Ресурстар
|
Қазақ әдебиеті оқулығы, 6-сынып, интерн. Матер.
|
№
|
Сабақ кезеңдері
|
уақыты
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Әдіс-тәсілдер
|
1
|
Ұйымдастыру
|
2 мин.
|
Амандасып,көңілді ахуал орнату,сабаққа дайындығын тексеру
|
Ынтымақтастық орта қалыптастырады, амандасады.
|
Шаттық шеңбері
|
2
|
Қызығушылықты ояту
|
5 мин
|
Сыныпты 2 топқа бөліп отырғызып, ел қорғаған батырлардан кімдерді білетіндерін сұраймын.
|
Оқушылар жауап береді.
|
Сұрақ-жауап
|
3
4
|
Мағынаны тану
Білімді жинақтау, қорытындылау
|
25 мин
3мин
|
«Әдебиет лотосы» әдісі бойынша жырдың құрылысына талдау жасауды тапсырамын.
І Шығарманың аты
ІІ Оқиға желісі
1.Оқиғаның басталуы
2.Байланысуы
3.Дамуы
4.Шиеленісуі
5.Шарықтау шегі
6.Шешімі
ІІІ Қандай көркемдік тәсіл қолданылған?
ІV Не суреттеледі?
V Қалай аяқталады?
Өз-өздерін бағалайды.
«Глоссарий»
Жырдағы түсініксіз сөздерді жазу тапсырылады.
«Егер де мен Алпамыс болсам...»
Екі топ бірін-бірі бағалайды.
|
2 топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды.
Мәтіннен түсініксіз сөздерді теріп жазады.
Эссе жазу
|
«Әдебиет лотосы» әдісі.
Глоссарий
Эссе
|
5
|
Кері байланыс
|
3мин
|
Бірін-бірі бағалау
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Ұсынысың
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа өз пікірлерін білдіреді.
|
Кері байланыс
|
7
|
Үйге тапсырма
|
2мин
|
Тақырыпты оқып келу.
|
Үйге тапсырма алады.
|
|