«Шибұт,Қылмойын,
Қарынбас»
|
Жан-жануарлар туралы ертегілер
|
Оқушының аты-жөні
Төрт түлік малды ата
Төрт түлік малдың төлдерін ата
Төрт түлік малдың пірлерін ата.
Төрт түлік малдың пайдасы туралы айт.
6.Жұмбақты шеш:
Кіп-кішкене бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар.
Күні: 04.11.2011
Пәні: ана тілі
Уақыты:
Сыныбы:2 «а»
Сабақтың тақырыбы: «Атадан қалған асыл мұра» тарауы бойынша өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
«Атадан қалған асыл мұра» тарауы бойынша өтілген аңыздар, ертегілер,мақалдар, жаңылтпаштар, өтірік өлеңдер, жұмбақтар,төрт түлік мал туралы жырлар бойынша балалар түсінігін тексеру және толықтыру;
Сөздік қорын, есте сақтауын, логикалық ойлауын, шығармашылық қиялын,зейінін, танымдық қабілеттерін дамыту;
Ұлтжандылыққа, жанашырлыққа, сабырлылыққа, адалдыққа, әділдікке, адамгершілікке тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: төрт түлік малдың суреттері. ертегі кейіпкерлерінің сюжеттері, үш арыстың портреті, топтама, қажетті жазулар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) сәлемдесу;
ә) оқушыларды түгелдеу
б) оқу құралдарын реттеу, жинақтау
в) психологиялық дайындығын реттеу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
а)Үш биді ата.
ә) басқарған жүздерін ата
(Ұлы жүз- Төле би
Орта жүз-Қазыбек би
Кіші жүз-Әйтеке би)
б) 1-сыныпта өтілген тақырыпты еске түсірейік Үш жүздің басын біріктірген ханды атайық
(Абылай хан)
в)Өткен сабақта өтілген «Үш арыстың үлгілері» деген шешендік өнер тақырыбын рөлге бөліп жатқа сұрау;
ІІІ. Мақсат қою кезеңі
а) бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
- тарау қалай аталады?
«Атадан қалған асыл мұра»
-Халық ауыз әдебиеті түрлерін ата?
-ертегілер, аңыздар, төрт түлік мал туралы жырлар, өтірік өлең, жаңылтпаш,мақал-мәтел, жұмбақтар, шешендік сөздер
-олардың ерекше белгісін ата?
олар осы заманға дейін ауыздан-ауызға тараған шығармалар.
-еретегілер қанша тоқа бөлінеді?
3 топқа: жан-жануарлар туралы, шыншыл ертегілер, қиял-ғажайып ертегілер.
-б)балалар тақаға назар аударайық. Тақтада ертегілердің үш тобы жазылған. Сендерге берілетін тапсырма мыныдай қазір мен сендерге жұмбақ жасырамын немесе мақалдың бір бөлігін атаймын ,жалғасын тапқан не жаңылтпаш айтам сендер соны қайталауларың керек. менің тапсырмамды орындаған оқушы тақтаға шығады да өтілген ертегі тақырыптарын үш топқа жіктеп жабыстырады.
1.жаңылтпаш
Ши тоқыдым шиеден,
теңіз кештім түйемен
Күйме жасап шиеден
Үй тұрғыздым түймеден
2.жұмбақ
Өзі ширақ, өзі қу, жүрген жері айқай шу (түлкі)
3. мақалды жалғастыр
Оқу білім бұлағы
Білім өмір шырағы
4. Жаңылтпаш
Шеше кеше
неше кесе
сынды кеше?
5.жұмбақ
бір аң бар қайраты көп, болған күшті
Басынан өткізеді әрбір істі (арыстан)
6. мақалды жалғастыр
қойдың сүті қорғасын
қойды ұрған оңбасын
в) аталған ертегі тақырыптары бойынша, ертегінің қорытынды бөлімін еске түсірту және тәрбиелік мәнін сұрау
г) балалар мен қазаір сендерге топтама таратамын, Әрбір топтамад 6 тапсырма қамтылған. Топтама төрт түлік туралы білімдеріңді анықтауға арналған. 4мин ішінде топтаманы жазып үлгеру керек
(Топтаманы жинап алу)
д)төрт түліктің кеңісі тақырыбын рөлге бөліп жатқа сұрау.
е) сергіту жаттығу
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып.
Кеудемізді ашайық
Бір демалым алайық
ж) аңыз деген не?
-өмірде болған адам басына құрылған оқиға
қандай аңыздармен таныстық?
Қожанасыр мен ашқарақ
Қожанасыр мен Алдаркөсе
Үш сом
(әрбір аңыз мазмұынын қысқаша сұрау)
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Бұрын ата-бабаларымызды, халық арасындағы жер дауы,жесір дауы,су дауын билер шешендік сөздерімен, ақылдалығымен шешіп отырған және ел дилген, басқарған .
Ал қазір бізді кім басқарады?
-президент
Еліміздің басшысы, президенті кім?
-Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев
Біздің еліміз қандай мемлекет?
-тәуелсіз, азат
Біз қашан тәуелсіздік алдық?
-1991 жылы 16 желтоқсанда
Ал сол желтоқсан көтерілісі қашан болды?
-1986 жылы 16-17 желтоқсанда
Оған қатысқан қандай аға-апаларымыздың есімін білесіңдер?
-Ләззат Асанова, Ербол Спатаев, Сабира Мұхамаджанова, Қайрат Рысқұлбеков
Ал биыл тәуелсіздігімізге қанша жыл?
-20 жыл
Дұрыс айтасыңдар. Бұл айтулы, тарихи дата. Сондықтан бүгінгі сабағымызды «Жүректен жүрекке» шеңбері бойынша аяқтайық:
Жақсыдан үйренейік
Жаманнан жиренейік
Қазақстанның
Ең бақытты,
ең ақылды,
ең білімді азаматы болайық!
Ү. Үйге тапсырма:
- «атадан қалған асыл мұра» тарауын қайталау
-үш бидің сөздерін тауып әкелу және жаттау
-сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау
Т. Рысқұлов атындағы №9 жалпы білім беретін орта мектеп
Тақырыбы: «Атадан қалған асыл мұра» тарауы бойынша өткенді қайталау
Пәні: ана тілі
Сыныбы: 2 «а»
Пән мұғалімі: Ұзақбайқызы М
Талғар қ.
2011-2012 оқу жылы
Достарыңызбен бөлісу: |