Атырау облысы Қызылқоға ауданы



Дата22.06.2017
өлшемі63,26 Kb.
#19644
Атырау облысы

Қызылқоға ауданы

Қаракөл орта мектебі

Тарих пәнінің мұғалімі

Суатова Фарида Болатовна

Қысқа мерзімді жоспар


Пәні

Қазақстан тарихы

Сыныбы: 10- сынып

Сабақтың тақырыбы

§11 Қазақстан ерте темір дәуірінде

Мақсаты

Темір дәуірінің кезеңдерінің ерекшелігін, тайпалары, ежелгі металлургиялық орталықтары, шаруашылық түрлері жөнінде білімді игереді. Ерекшеліктеріне сипаттама бере алады.

Жалпы мақсаты

Тарих пәнінде тарихи білімді сауатты игеруге дағдыланады.

Ауызша тарихи тілмен тақырыпты баяндауға үйренеді.

Картамен сауатты жұмыс жасауға қалыптасады.


Күтілетін нәтиже

Теориялық білімін кез-келген жерде пайдалана алады.

Сыни бағытта ойлана алады.

Қосымша құжаттармен өз бетімен жұмыс жасап талдай алады.

АКТ-мен жұмыс жасай алады.

Топтық жұмыстарға белсене араласады.

Бірлесіп оқу жүзеге асады



Сілтеме

Х.Ермұханова «Қазақстан тарихы» Шың-кітап 2009 жыл

Х.Ермұханова «Қазақстан тарихы бойынша нақты деректер» 2007жыл

«Қазақстан тарихы» 2-томы Көне заманнан бүгінге дейін


Дереккөздер

Ғаламтор материалдары

Идея

«Білімдінің күні жарық»

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Оқығаныңды бөліс...» , Мағынаны таны, топтық жұмыстар, Екі жақты күнделік

Ресурстар

А3 форматты қағазы, смайлик, стикерлер, карта.

Сабақта 7 модульдің қолданылуы

Сабақ барлық 7 модульмен байланыстырыла құрылды.

Кейінгі оқу

§11 Қазақстан ерте темір дәуірінде

Тақырыптық тест құрып келу



Мұғалім жазбалары

Сабақтың барысы

Тапсырма

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

2 минут



Сынып оқушыларының сабаққа қатысын қадағалау.

Топқа бөлу

Сергіту сәтін орындау.


1-3 сандарына дейін санау арқылы топтарға бөлу

Топ ережесін сақтау

Бағалау критерийлерін үлестіреді.


Топтарға бөлінеді

Топ ережесімен танысады

Бағалау критерийлерін жеке-жеке алдына қояды.


Үй тапсырмасын сұрау

7 минут


«Оқығаныңды бөліс...»

1.Көне парсы деректері

2.Көне грек авторларының шығармаларында не айтылған?

3.Страбон еңбектерінде қандай пікірлер келтірілген?

4.Плутархтың еңбегінде қандай пікірлер келтірілген?

5.Қытай жазба деректері қандай мәліметтерді ұсынады?

6. Банъ Гудың еңбегінде тайпалар туралы не айтылған?


Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қойып, тақырыпты оқушылардың өздеріне тұжырымдатады.



Қойылған сұраққа жауап береді.

Топ мүшелері сабаққа белсене араласады.

Топ мүшелерінің пікірінің құндылығын бағалайды. Ой бөліседі.

Бірлесіп жұмыс жасайды.



«Мағынаны таны»

10 минут


Ой шақыру

Ерте теміпр дәуірі туралы не білесің?



Жоспары:

1.Темір дәуірінің кезеңдерінің ерекшелігі 2.Тайпалары

3.Ежелгі металлургиялық орталықтар

4..Шаруашылық түрлері



Жаңа ақпарат

Тас құралдарды өндірістен толық ығыстырып шығарған дәуір-ерте темір дәуірі.



Темір дәуірі

1.Ерте темір дәуірі

(б.з.б VIII- б.з.б III ғғ)


2.Кейінгі темір дәуірі (б.з.б III ғ- б.з. VIғ)

Тайпа

Сақ тайпаларының ескерткіштері негізінен алғанда обалар түрінде кездеседі.



Сақтардың қоғамдық құрылысы

Сақ тайпаларының атауы:

Парсылар- «Құдіретті еркектер»

Ирандықтар-«Жүйрік атты турлар»

Гректер- «Азиялық скифтер»

Сақ тайпаларының негізгі 3 тобы:

Атауы

Мекені

Парадарайа

(теңіздің арғы жағындағы сақтар)



Арал теңізі маңы, Сырдарияның төменгі ағысы

Тиграхауда (шошақ бөрікті сақтар)

Сырдарияның орта ағысы, Тянь-Шань, Жетісу

Хаумаварга (хаома сусынын дайындайтын сақтар)

Мургаб аңғары, парадарайаның оңтүстігі




Электронды оқулықтан тыңдалады. Мұғалім қосымша мәлімет береді.

Картадан дәуірлер кезінде ерте темір дәуір тайпаларының қоныстанған жерлерін көрсетіледі.



Мұғалімді мұқият тыңдап, тақырып бойынша дәуір ерекшеліктерін пән дәптеріне жазып отырады. Ойларын жинақтайды.

Топтық жұмыстар
15 минут

1-топ Палеолит дәуірі

2-топ Қола дәуірі

3-топ Темір дәуірі

4-топ. Дәуірлердегі шаруашылық түрлері



Дәуірлер бойынша білім деңгейлері байқалады

Ең алдымен тақырыппен танысып, топ ішінде бір-біріне түсіндіреді. Постер дайындайды, қорғайды

Жұппен жұмыс

«Сөйлемді аяқта»


1.Сақ қоғамының сипаты.....

2.Қыста ағаштан жасалған .... тұрған.

3. .......... соғыс пен бейбітшілік мәселесін шешіп, елшілер тағайындаған.

4. «Сегіз аяқты» «екі өгізі барлар)....

5.I Дарийдің қалдырған Бехистун сына жазуында ....... туралы құнды деректер каездеседі.

6.Сақтар мал шаруашылығының 3 түрін үйлестірді

................................................

7.Ерекше бас киімі мен тостағаны болған......

8.Шірік-Рабат қалашығынан ......табылды.

9. Б.з.б VII-VI ғғ Сібір Қазақстан, Еділ бойы және Еуропаның оңтүсгігінде ...........өнері пайда болды.

10. Б.з.б VII- IIIғғ сақтар сауда байланысын жасаған елдер.......................................


Шапшаңдықпен жауап беруі тиіс.

Жекелеген оқушылар өздері жаңа тақырыпқа байланысты келесі топтың оқушыларына сұрақтар дайындайды

Сабақты қорыту

6 минут


Екі жақты күнделік






Бағалау

3 минут


Бағалау парақшаларымен жұмыс

Формативті бағалау, мадақтау, смайлик



Рефлексия

2 минут


«Менің ұсынысым...»

Каталог: 2015
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев Қазақстанның ұлттық ғарыш агенттігінің төрағасы. Ғарышкер, техника ғылымдарының докторы
2015 -> Сабақтың тақырыбы: Реактивті қозғалыс Сабақтың мақсаты: Білімділік: Реактивті қозғалыс туралы түсінік беру
2015 -> Сабақың мақсаты: Білімділік
2015 -> БАҒдарламасы қазақ филологиясы кафедрасы Орал-2014
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
2015 -> Абай және кітапхана
2015 -> «Бәріде Жеңіс үшін!!! Шығыстың қос шынары» Сыныбы: 7 Мақсаты
2015 -> Сабақтың атауы Құлын мінген бала Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет