Биология
|
Класс 8 Күні 11 сабақ
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қалқанша без,қалқанша маңы безі, оның гормондарының қызметі. Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары. Қазақстан Республикасында қалқанша без ауруларының алдын алу шаралары
|
мақсаты
|
Қалқанша без гормондарының қызметі мен маңызы туралы түсінік қалыптастыра отырып дүниетанымдығын арттыру.
|
Жұмыс нәтижесі
|
Қалқанша без гормондарының қызметінің бұзылуынан пайда болатын аурулары туралы білімдері толығады, алдын алу шараларын оқып біледі.
|
сілтеме
|
Е. Очкур. 8класс Биология. «Мектеп» МАН, Интернет желісі, электрондық оқулық
|
Негізгі идея
|
АКТ-ны қолдану, ынтымақтастық пен топтағы бірлескен жұмыс, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, оқуды және оқыту үшін бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту, СТОү. Қосымша материалдармен жұмыс. Жеке және топпен жұмыс.
|
ресурстар
|
Интерактивті тақта, постер, түрлі қағаздар, маркерлер, компьютер, желім,тақта,суреттер
|
Сабақ жоспары
|
І. Ұйымдастыру, топқа бөлу, мақсат қою,
ІІ. Сабақ барысы.
ІІІ.Рефлексия.
ІҮ.Үйге тапсырма.
|
Үйге тапсырма
|
Қалқанша без, оның гормондарының қызметі. Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары.
|
Психологиялық ахуал туғызу.
Топқа бөлу.
|
Қызыл, сары, жасыл түстер бойынша стикерлер арқылы топқа бөлу. «Түрлі-түсті түстер терапиясы».
«Менің көңіл күйім» стикерлерге смайликтер салу арқылы көрсету.
|
Үй тапсырмасын сұрау.
|
І топ.10 жабық тест, ІІ топ.глосарий, ІІІ топ. «Аурулар мен оның белгілері» кестесімен жұмыс.
|
|
|
Ойлауды
Блум
бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
критерийлер
|
дескриптор
|
Ұпай
|
Жиынтық баға
|
Білу
|
Бұған дейінгі оқушылардың білетінін анықтау.
|
Топтастыру
І.Қалқанша без, оның гормондарының қызметі.
Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары:
ІІ. Қалқанша маңы безі.
ІІІ. ҚР-да қалқанша без ауруларының алдын алу шаралары
|
Секреция бездері мен олардың гормондары туралы, ҚР-да. қалқанша без аурул
арының алдын алу шаралары туралы біледі. Постер қорғау. Әр топ тақырыпты ашады, ой қозғайды. Сұрақтарға жауап береді
|
Тақырыптың
басты идеясын табу .
Мұғалімнің ынталандырушы қолдау сөздері арқылы
|
Тапсырманы толық орындады
|
3
|
|
Қателіктері болды
|
2
|
Мүлдем орындай алмады
|
1
|
Түсіну
|
Білетіндерін әңгімелеу.
|
Венн диаграммасы
Секреция бездерін салыстыру
|
Салыстыра отырып айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтайды.
|
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру
|
Қалыптасқан
|
3
|
|
Толық емес
|
2
|
Қиын
|
1
|
Қолдану
|
Қисынды ойлауға әкелу. Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру
|
Мәтінмен жұмыс, қосымша материалдар жинау
|
Шығармашылық қабілетіне қарай тапсырмалар орындалады.
|
Жұлдызша беру арқылы бағалау
|
Креативті
|
|
|
Орташа ойлайды.
|
|
Өз ойын жеткізе алмайды
|
|
Талдау
|
Бұған дейінгі білімін зерделеу.
салыстыру арқылы пікірталас.
|
Қалқанша без, оның гормондарының қызметі. Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары: кретинизм, шырыштық ісік, базед ауруы , оның зардаптары туралы талдау. Көрсетілім:Судың және топырақтың құрамында йод жетіспейтін аймақта тұратын, қалқанша бездері ұлғайған бірнеше әйелдің суреттерін көрсету арқылы салауатты өмір сүру керектігі туралы білімдерін толықтырады.
|
Өз білетіндерін нақты дәлелдермен жеткізе біледі.
|
Пікірталасқа түсу
|
диалог құрып,қорытынды жасайды
|
3
|
|
тек диалог құрады
|
2
|
жұмысқа қатыспайды
|
1
|
Жинақтау
|
Оқушыларды өз ойын жинақтап айтуға итермелеу.
|
1 сурет, 5 сөз.
Терминдік болжам.
|
Сурет арқылы түсінгендерін 5сөзбен жеткізеді.
Оқушылар өз ойын жинақтап айта алады.
|
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
|
Толық шықты
|
3
|
|
Қиналды
|
2
|
Шаға алмады
|
1
|
Бағалау
|
өз бетінше жорамалдау. Дүниетанымын кеңейту.
|
ҚР қалқанша без ауруларының алдын алу шаралары туралы білімдерін толықтыра отырып, өмірмен байланыстыру.
|
Нақты дәлелдермен жорамалдайды
Эссе жазу
|
Логикалық ойы
|
Мен көп нәрсені үйрендім
|
3
|
|
Мен аз нәрсе үйрендім
|
2
|
Ештеңе үйренбедім
|
1
|
Рефлексия
|
2жұлдыз 1тілек
|
Өз ойларын стикерлерге жазады, айтады, тілектерін білдіреді
|