"Қаңбақ шал" ертегісі тақырыбының қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Мақсаты: Ертегінің түрлері,ерекшеліктері туралы білімін толықтыру.Ертегінің мазмұнымен таныстыра отырып,ертегі идеясын анықтату.Шешендік,сөздік қорын толықтыру.Ой ұшқырлығы мен тапқырлығы арқылы кез-келген жағдайдан шыға білуге үйрету.
Кезеңдер
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
ресурстар
|
І.Қызығушылығын ояту
|
1."Сергіту "сәті: “Сыйлықтар сыйлайық”
Бір топ келесі топқа ыммен, қимылмен сыйлық сыйлайды, ол топтың не сыйлағанын табады.
2.Топтарға бөлу.
|
Тренинке қатысады. Топтарға бөлінеді.
ФБ."Бас бармақ"
|
|
Интербелсенді тақта
|
ІІ.
Үй тапсырмасын сұрау.
|
Интерактивті тақтағы ұяшықтарды таңдау арылы үй тапсырмасының сұрақтарына жауап алу.
1.Ауыз әдебиеті ғылымда қалай аталады?
|
2.Фольклор сөзі қандай мағынаны білдіреді?
|
3.Тұрмыс-салт жырларында не суреттеледі?
|
4.Төрт түлік малға не жатады?
|
5.Төрт түліктің иесін қалай атаған?
|
6.Мақал деген не?
|
7.Мәтел деген не?
|
8.Жұмбақтар қалай пайда болған?
|
9.Жаңылтпаштар қалай құралады?
|
2."Бізден сұрақ-сізден жауап" ойыны.
Интерактивті тақтадан тест сұрақтарын оқып жауап беру.
|
1.Оқушылар ұяшықты таңдай отырып,сұрақтарға жауап береді.
2. Тест сұрақтарына жазбаша жауап береді.Оқушылар тест жауабын ауыса отырып
|
өзара бағалайды
|
Интербелсенді тақта
|
ІІ. Таныстырылым.
|
1.Ертегінің түрлерін тірек-сызба арқылы оқушыларға түсіндіру.2."Қаңбақ шал" ертегісінің бейнебаянын көрсете отырып,диалогтік оқыту арқылы зерттеушілік әңгіме жүргізу.
|
1.Тірек-сызбадан ертегінің түрлері туралы түсінік алады.
2."Қаңбақ шал" ертегісімен танысады.Диалогке қатысады.
|
|
Интербелсенді тақта
|
ІІІ.Мағынаны тану.Топтық тапсырма.Зерттеушілік әңгіме.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
|
1.Ертегі кейіпкерлерін суреттер арқылы баяндап беру.
2."Кім жылдам" ойыны.Ертегі кейіпкерлерінің суретін салу.
|
1.Оқушылар ертегі кейіпкерлерінің суретін ретпен таңдай отырып,әңгімелеп береді.2.Топтар постерге ертегі кейіпкерлерінің суретін салады.Әр топтан спикерлер шығып қорғайды,сұрақтарға жауап береді.
|
"Екі жұлдыз,бір тілек" әдісімен бағалайды.
|
Интербелсенді тақта
|
ІУ.Сергіту сәті.
|
Физкультминутка.
|
Көзге арналған жаттығуларды орындайды.
|
|
Интербелсенді тақта
|
У. Ой- қорыту.
Деңгейлік тапсырмалар арқылы бекіту.
Топтық жұмыс.
|
І деңгей.
|
Қаңбақ шал
|
Дәу
|
Түлкі
|
Кемпір
|
"Тақсыр, қайдан қашып келесің?"
|
|
|
|
|
Шал,не асамын үйдегі қонаққа?
|
|
|
|
|
Қайда бара жатқан шалсың?
|
|
|
|
|
Бәрібір онымен бітпеймін.
|
|
|
|
|
ІІ деңгей.
Шығарманың атауы
|
Халық ауыз әдебиетінің түрі
|
Ертегі түрі
|
Авторы
|
|
|
|
|
ІІІ деңгей.
Кейіпкер
|
Қандай?
|
Неге?(Себебін ертегіден тауып оқы)
|
Қаңбақ шал
|
|
|
Дәу
|
|
|
Түлкі
|
|
|
|
Топтар деңгейлік тапсырмаларды ретімен орындайды.1 тапсырманы болған топ 2-ші тапсырманы орындауға кезек алады.
|
Топтық бағалау парағы арқылы бағалау.
|
Интербелсенді тақта
|
Үй жұмысын беру.
|
Үйге тапсырма.
|
Ұнаған үзіндіден сурет салып келу.
|
|
Интербелсенді тақта
|
Бағалау.
|
Өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді.
|
"Қаңбақ шал" ертегінің қай түрі,ерекшеліктері және мазмұны туралы ой түйіндейді.
|
|
Интербелсенді тақта
|
Кері байланыс.
|
"Көңіл-күйді білдіретін суреттер"
|
Стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазып,үш түрлі көңіл-күйдің біреуіне іледі.
|
|
|
Әдіс-тәсілдер:Топтық жұмыс,ойын,тест,деңгейлік тапсырмалар.