Сабақ тақырыбы:
|
Көлік түрлері
|
Мақсаты:
Міндеттері:
|
Көлік түрлері тақырыбы бойынша білімдерін практика жүзінде қолдана алу.
Лексикалық тақырып аясында тіуелдік жалғауды меңгерту.
Жаңа тақырып аясында түрлі тілдік тапсырмаларды орындату арқылы шығармашылыққа баулу.
Қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы оқушыларға рухани-мәдени тәрбие беру
|
Сілтеме:
|
Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы.
|
Жетістік критерийлері (күтілетін нәтижелер)
|
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): Тақырыпқа қатысты қысқа мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты таба алады.
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): сабақ барысында қысқа мәтіндерді талдау, сипаттау арқылы өзі қатысатын үйірмелер, көлік түрлері туралы толық ақпарат бере алады.
Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып көлемінде шағын сөйлемдерді құрау арқылы тілдесімге түсіп, көлік түрлерін сипаттайды, жан-жақты ақпарат береді.
|
Негізгі түсініктер:
|
Ауада ұшатын, суда жүзитін, зымыран, көлік түрлері
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
Ноутбук, слайдтар, суреттер, парақшалар, кесте
|
Оқыту әдістері:
|
Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Жүректен жүрекке» тренингі, жұптық жұмыс, «Сұхбат алу» дидактикалық ойыны, синквейн, жағдаяттық тапсырма, диалог, «Жағымды сөздер», «Шағын шолу» тәсілдері, сергіту жаттығуы.
|
Дереккөздері:
|
Оқулық, сөздік, мәтіндер
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушыныңіс-әрекеті
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
|
Мұғалім «жүректе жүрекке» тренингі, «Қайталау-оқу анасы» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап беру
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сұрақтарға жауап береді.
|
Өткен сабақты тексеру
|
А)Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Сөйлемдерді тексеру.
Б) Терме диктант жазғызу. Слайдтарда жазылған мақалдардан көмектес септіктерде тұрған сөздерді теріп жазғызады.
|
Өткен тақырып бойынша туралы диалог айтады, көмектес септігі туралы терме диктант жазады
|
І. Қызығушылықты ояту
|
1. Ноутбуктан криптограмманы шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбы «Көлік түрлері» сөздері шығады.
2.Сипаттап берулерін сұрайды. «Көлік» сөзіне ассоциаграмма құрғызады.
|
Слайдтан криптограмманы шешіп тақырыпты ашады. «Көлік» сөзіне ассоциаграмма жасайды.
|
|
Мұғалім оқушыларға А4 парағы мен түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлер таратады. «Көлік түрлері » туралы постер жасайды.
|
А4 парағына Көлік түрлері суретін салады, постер жасайды.
|
ІІ. Мағынаны тану
|
Айтылым'>Мәтін алды жұмыс
А) Оқылым Б)Жазылым В) Айтылым
А) Сөздік жұмысы: жаңа сөздермен таныстырып, сөздікке жазғызу.
Ә) сөздік картасы тәсілі арқылы жаңа сөзден сөзтіркес-синоним-сөйлем құрастырыды
жаңа сөз сөзтіркес синоним сөйлем
|
Айтылым.ОқылымЖаңа сөздермен танысып, сөздік картасы бойынша сөз-синоним- сөзтіркес құрайды
Жазылым.
Әр бағанға 5 сөзден жазады
|
|
Мәтінмен жұмыс
|
Мәтінді оқып аударады
|
|
Оқушыларды үш топқа бөліп, әр топқа тапсырмалар беріледі
І топ – қаладан қалаға қандай көлікті пайдаланасың
ІІ топ – қала ішінде қандай көлікті пайдаланасың
ІІІ топ – бұрын адамдар қандай көлікті пайдаланатын
|
Тапсырмаларын орындайды
|
|
Мәтінмен танысып болған соң А3 форматты қағазға түсінгендерін суреттеп түсіруді, сосын әр топ ортаға шығып қорғауды тапсырады
|
|
ІІІ. Ойтолғаныс
|
Венн диаграмманы толтыру
|
Дәптерлеріне жазады
(Зосичке тапсырма карточка беріледі)
|
IV. Бекіту
Кері байланыс
|
«Бас бармақ» әдісі бойынша кері байланыс жүргізу
|
|
|
|
|
Бағалау
|
Формативті бағалау. Мұғалім
оқушылардың бағалауы бойынша өз ойын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды.
|
«Жеке әңгіме» техникасы
бойынша бағаланады
|
Үйге тапсырма
|
110-бет, 3-тапсырма, диалог құрастыру
|
|