Тексерілді
Қазақша
|
Русский
|
English
|
айнымалы
|
Переменное
|
Variable
|
Бейнелеу
|
Изображение
|
Image
|
Жиын
|
Множества
|
Set
|
Анықталу облысы
|
Область определения
|
Domain
|
Мәндер облысы
|
Область значения
|
Range
|
Күрделі функция
|
Коипозиция функции
|
Composite function
|
Кері
|
Обратная функция
|
inverse
|
Тұрақты
|
Постоянная
|
Constant
|
Сабақ №1 Нақты сандарға амалдар қолдану. Бүтін
көрсеткішті дәреже қасиеттері.
|
Мектеп: №148 мектеп-гимназия
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:10
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады.
|
Сабақтың мақсаты
|
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
|
Тілдік мақсат
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
|
Құндылықтарды дамыту
|
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер
бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыс
|
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
|
Бастапқы білім
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»
|
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
10 минут
|
№43.Өрнекті дәрежелердің көбейтіндісі түрінде жазыңдар.
1.104 3 1012 1012 1012 101212 100 1
2.162 26 24 2 1 28 1 22 4
26 26
|
|
|
3. 0.0001 103 10 4 103 4 10
10 4
4. 81 81 1 81 1 3
33 33 27
3. Үй тапсырманы қортындылау мақсатында сұрақтар мен есептер шығару.
1. Бірдей көбейткіштен тұратын көбейтіндіні қалай атаймыз?
(Дәреже)
2. Есепте. a3 4 a34 a12
Бөлшекті дәрежеге шығару?
(Бөлшекті дәрежеге шығару үшін алымы мен бөлімін жеке дәрежелейміз.)
Дәреженің мәнін табу . . . деп аталады.
(Дәрежеге шығару амалы)
5. Есепте. 23 8
6. Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту үшін . . . .
(Негіздері Бірдей дәрежелерді көбейту үшін негізін өзгеріссіз қалдырып, дәреже көрсеткішін қосамыз.)
(1-Слайд)
4. Жаңа сабақ.
Мысалы, 23 1 1 (4)2 1
23 8 (4)2 16
Сонымен
а n 1 теңдігі орындалса, мұндағы a 0 және n - натурал сан.
an
анықтама: -п бүтін теріс көрсеткішті дәреже деп п натурал көрсеткішті дәреженің мәніне тең мәнді айтады. Мысалы,
22 1 1
2 2 4
анықтама: Нөлге тең емес кез келген санның нөлінші дәрежесі 1 – ге тең, яғни а⁰=1 . Мысалы,
2 0
250 1 1,50 1 1
3
анықтама: Санның а∙10ⁿ көбейтіндісі түрінде жазылуын санның стандарт түрі деп аталады. Мұндағы 1≤а‹10 және п – бүтін сан. Мысалы,
0,025 2,5 102 (2-Слайд)
|
|
|
5. Сабақты бекіту.
№44. Өрнектің мәнін табыңдар.
24 3 27
23 2 25
103 105 105
210 28
(3-Слайд)
№45. Өрнекті дәрежелердің көбейтіндісі түрінде жазыңдар.
x 2
3
1. a 2. c d 3
b 2
x y2
3.
a 6b 3
(4-Слайд)
№46, 47 Берілген өрнекті бөлшек түрінде жазыңдар. Математикалық лото ойыны.
|
|
|
А10. 1)x y3 2)4a 2c4
В10. 1)a2 b2 1 a1 y 1 2)32 a3 3 a2
С10.
1) 2 23 2)32 0,52
D10.
1)0,24 53 2)161 0,1252
(Лото билеттері)
Серігіңді тап.
am an a n
1.
bn
am an 2.an bn
3.am n 3.1
4.a bn 4.amn
a n 5.amn
5. b
6.a0 6.amn
Жауаптары.
1 - «6» 4 - «2»
2 - «5» 5 - «1»
3 - «4» 6 - «3»
|
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту Рефлексия
|
|
|
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.
|
|
|
|
Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын. Сабақ маған түсініксіз.
Үйге тапсырма: №3-6
|
Достарыңызбен бөлісу: |