Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі «Н.Нысанбайұлы атындағы жалпы орта мектебі» к.м.м
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Тақырыбы: Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Қыдырбай. Е
|
Сынып: 11
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
Қазақстандағы этностардың тарихы және тағдыры тақырыбында шағын зерттеу-жобалау жұмысын жүргізу
|
Сабақтың мақсаты
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Миға шабуыл:Оқушыларға орыс, украин, өзбек, ұйғыр, дүнген, татар, азербайжан т.б этнос аттары жазылған стикерді таратып, «Қазақстанда әр аймақ бойынша көбірек шоғырланған этностарды картада белгілеңіздер» (оқушылар картаға стикерлерді дұрыс орналастыруы тиіс, оңтүстікке-өзбек, Алматы облысына ұйғыр, Жамбыл облысына-дүнген т.с.с) деген сұрақты қою арқылы, оқушылардың білімдерін тексеріп алу.
БЫМ:Қазақстанда этностардың орналасу ерекшелігі бейнеленген картаны көрсетіп, келесі сұрақтар қойылады:
Этностардың орналасу ерекшелігі қандай?
Этностардың осылай орналасуына қандай факторлар әсер етті деп ойлайсыз? (тарихи, географиялық, саяси, әлеуметтік, экологиялық т.сс)
М. Оқушылардың бастапқы білімдерін анықтаған соң, сабақтың мақсаты таныстырылады.
Б. Оқушыларға сабақ барысында кездесетін терминдер таныстырылады
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушыларға бейнеролик көрсетіледі және Қазақстандағы этностық топтардың қоныстануына әсер еткен тарихи оқиғаларды жазады
|
мадақтау
|
https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/9045/
https://www.youtube.com/watch?v=iK-gPbbd_Uc
Қазақ халқына құрметпен
|
Жаңа білім
|
Талдау мен зерттеу
Оқушыларға Қазақстанда тұратын бір этностың тарихы мен тағдырын зерттеу жұмысы беріледі. Зерттеу нысанын төменде ұсынылған этностардан таңда:
Өзбек, қырғыз, түрік, тәжік, ұйғыр, татар, орыс, украин, белорусь,башқұрт т.б.
Зерттеу әдістері:
Контент талдау-дереккөздер жинақтау
Сұхбат алу
Сауалнама жүргізу
Зерттеу түрі (ұсынылған 3 әдістің бірін таңдау керек):
Инфографика
Тақырыпқа қатысты сандық деректерді «Инфографика» негізінде модельдеп, (инфографикада сандық ақпараттар көріну керек) Уақыт, орын, кеңістік концепциясының аспектілері негізінде талқылаңыз.
|
Достарыңызбен бөлісу: |