Бейімделушілік эволюция факторларының өзара әрекетінің нәтижесі



Дата05.06.2017
өлшемі54,51 Kb.
#17856
түріСабақ

Пән: биология

9-сынып

Тақырыбы:

Бейімделушілік эволюция факторларының өзара әрекетінің нәтижесі.

Мақсаты

Эволюция процесінің жүруі,оның бағыттары мен қозғаушы күштерінің болуы ,бейімделушілік және түрлері мен нәтижелеріне тікелей байланыстылығын білу,

бейімделушіліктің тірі ағзаларға тән ерекшеліктерді сипаттай білуге үйрету .





Күтілетін нәтиже

А) Эволюция үдерісіндегі қозғаушы күштерінің жүріп жатқандығы бейімделушілік қасиеттеріне байланыстылығын меңгереді

Б)Бейімделушілік эволюция факторларының өзара әрекетінің нәтижесін,оның түрлерін мысалдар келтіріп,салыстыра алады.

С) Табиғаттағы тірі ағзалар үшін бейімделушілік факторларының маңызын түсінеді


Керекті жабдықтар

оқулық, нұсқаулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, топшамалар, маркер, АКТ интернет желісі, кеппешөп,фотосурет,слайд,интербелсенді тақта

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық. Оқушыларды топқа бөлу. Топтардың атауы:

І топ:«түрішілік»

ІІ топ: «түраралық»

ІІІ топ: «абиоздық фактор» 2 минут

Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі.

Үй тапсырмасында ашық және жабық сұрақтарға жеке жауап береді.

Берілген сұрақтарды түсініп оқып,сұрыптаудың қай түріне жатанының әрқайсысының тұсындағы төркөздің ішіне бас әрпін қою арқылы жауап қайырыңдар. «Т»-табиғи сұрыпталу, «Қ»-қолдан сұрыптау.


  1. Сұрыптау кезінде организмдегі белгілердің төзімділігі арттырады. 

  2. Жаңадан пайда болған белгілер организм үшін пайдалы. 

  3. Адам егіншілікпен және мал шаруашылығымен айналыса бастаған соң қолға алынды. 

  4. Нәтижесінде жаңа түр түзіледі. 

  5. Нәтижесінде қолтұқымдар мен іріктемелер алынады. 

  6. Жүруі білінбейді,көзге көрінбейді. 

  7. Қажетті деп тапқан белгініөзгерту үшін жоспар құрады. 

  8. Тіршілік пайда болғаннан бері үздіксіз,үзіліссіз жүріп отырады. 

  9. Пайда болған белгілер организмге пайдалы. 

5 минут

Үш топқа табиғи сұрыпталуға мысалдар келтіріп,,табиғи сұрыптау нәтижесіне әңгіме жазу.




Мұғаліммен амандасады. Топтарға бөлінеді.

Топқа бөлуде, тіршілік үшін күрес түрлерінің мысалдар жазылған парақтар мен бөлінеді

Топ мүшелері сұрақтардың жауабын айтады.
Табиғи сұрыптау нәтижелерін дәлелдеде мысалдар мен әңгіме құрау талантты оқушыларға тапсырылады

Бағалау түрі: бағдаршам



Тұсаукесер


«Стоп кадр» арқылы сурет көрсетіледі.

Суретте не көріп тұрсыз?

Ойланып,сыни жауап алу.

Бейімделушілік сөзіне сипаттама



суреттігі оқиғаны болжап,ойларын айтады.

Бейімделушілік деген сөзді қалай түсінетіндерін сұрау

Бағалау:Қол соғу


Негізгі бөлім

Бекіту


Оқулықпен, ресурс парақтарымен жұмыс.

Жаңа тақырыпты «ДЖИКСО әдісі» арқылы түсінеді, талдайды. 6 минут.

Жаңа тақырыпты меңгеріп болған соң,интербелсенді тақтадан слайд көрсету бейімделушілік кестесін толтырады

Слайдтан тақырыпқа қажетті сөздерді жазады,

1.Кесте: мысал келтіру

Бүркеніш рең

Сақтандырушы рең

Қауіп төндіруші рең

Қызықтырушы рең

Еліктеуші рең













































2.Биологиялық диктант,актив студия мен ж



Сөйлемдер

Қажетті жауаптар






Зертханалық жұмыс №3

«Ағзалардың бейімделуі»


Джиксо әдісі бойынша топ ішінен беске санын санайды,қайтадан жаңа топ құрайды.

Әр оқушы санға байланысты мәтіндерін оқиды

Мәтінді оқып, топта талдайды.

Талдап болған соң,өз топтарына қайтадан оралып,рет сандарымен топқа түсіндіреді.

7минут

Оқушылар тапсырманы жеке орындап,топта талдайды.



Кеппе шөптер мен жануар мен өсімдік фотосуреттерімен жұмыс жасап олармен танысып қарау,кесте толтыру

Қорытынды

«эволюция нәтижесінің бірі бейімделушілік» эссе жазу. 2 минут уақыт беремін.

Эссе жазып оны оқиды
Бағалау: Блоб ағашымен

Рефлексия жазу



Үйге тапсырма

$40 «Табиғатта кездесетін жәндітер мен күнделікті үйде көріп жүрген ағзаларды қарау ,олардың әрекетін бақылап жазып келу»

Үй тапсырмасын күнделікке жазады.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет