Бекітемін: Ә. Жангелдин орта мектебінің Оқу ісінің меңгерушісі: Малаева Г. С



Дата27.12.2016
өлшемі87,3 Kb.
#6012
Бекітемін:

Ә.Жангелдин орта мектебінің

Оқу ісінің меңгерушісі:

_________________ Малаева Г.С

«____ » 2014 о/ж

Сыныбы:

8- сынып.Биология. Тірек-қимыл жүйесі. 6- сағат (2-сабақ)

Сабақтың тақырыбы:

Сүйектердің құрамы, құрылысы,олардың пішіндері және қызметі. Түтікті сүйектердің өсуі. Сүйектің ішкі құрылысы. Сүйектің қызыл және сары кемігі. Сүйектің қызыл кемігінің қан түзілудегі рөлі.

7 зертханалық жұмыс.



Кальцийсіздірілген және күйдірілген сүйектің қасиеттерін зерттеу.

Сілтеме:

Биологиялық энцеклопедиясы.Википедия сайттары.Биология 8сыныпоқулығы Қ.Қайым,Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов,Ж.Қожантаев,

Алматы «Атамұра» 2014ж .«Биология анықтамалығы»№4,5, 2013ж



Сабақтың мақсаты:

Сүйектердің құрамы, құрылысы,олардың пішіндері және қызметі. Түтікті сүйектердің өсуі. Сүйектің ішкі құрылысы. Сүйектің қызыл және сары кемігі. Сүйектің қызыл кемігінің қан түзілудегі маңызды рөлін оқушыларға

негіздеп, түсіндіру. .Олардың маңызы.Сүйектің құрылысын өсу ерекшеліктерін ажырата білу туралы мәлімет беру; Оқушылардың ой-өрісін, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту; Оқушыларды салауатты өмір салтына тәрбиелеу;




Негізгі идеялар:

Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау

арқылы теориялық ойлауын, білімін кеңейтуге ықпал жасау. Оқушыладмен бірлесе жұмыс жасауға жағдай жасалады.

Оқушылар сыни тұрғыда ойлауға үйренеді.

Оқушылардың білім сапасының динамикасы артады.

Диалогтық оқыту арқылы сөйлеу дағдылары артады.


Мұғалімдер үшін оқыту нәтижесі:

Деңгейлік Бағдарламаның жеті модулін сабақтарда қолдану7

Формативті және суммативті (жиынтық) бағалауды сабақта қолданады.

Теориялық білімдерін практикада қолдана бі

Оқушылардың қабілеттерін ашу үшін оқытудың тиімді әдіс – тәсілдерін сабақта қолданады.



Оқу нәтижесі:

Оқушылардың ой-өрісін, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту,

адам өміріндегі маңызы туралы толық меңгере алды. Топтық жұмыс арқылы ұжымдық жұмысқа, ұйымшылдыққа,сыни ойлауға ұйренді.Өзіндік идеяларын, ойларын ашық айты.АКТ-ны қолдана алады; Деңгейлі тапсырманы орындауда өзара бірлескен әрекет қалыптасады;



Күтілетін

Нәтижесі:

Оқытудағы Кембридж тәсілінің теориялық негізідерімен танысады,

Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалана отырып және сынып тәжірибесінде қолдану арқылы,оқушының тұлғалық бағытын белсенділікке бағыттай алады,өсу динамикасын кез-келген кезеңде анықтай алады,пән бойынша бағалау критерийлерін жасайды, өз идеяларын қорғайды.



Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Әдіс-тәсілдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану, қабілетті оқушыларды анықтау

Ресурстар:

Оқулық, интерактивтік тақта, слайдтар, маркерлер,электронды оқулық.


Сабақ кезеңдері:


Мұғалімнің іс – әрекеті;


Тапсырма мазмұны


Оқушының іс – әрекеті


Ресурстар

Ұйымдастыру

1-мин

Мұғалімнің алғашқы ұйымдастыру сәтіне кетеді.

Сыныптын назарын сабаққа аудару.

Оқушылар амандасады,кезекші оқушы жауап береді, құстардың дауыстарымен оқушыларды топқа бөлу.

Адам қаңқасы, электрондық оқулық, маркерлер, интерактивті тақта

Мотивация

2- мин

1. Мұғалім оқушыларды ортаға шеңбер етіп тұрғызып алады. «Мейірім» деп аталатын тапсырма беріледі.

2. Мұғалім оқушыларды топқа бөледі.



1.Мұғалім оқушыларды ортаға шеңбер етіп тұрғызып алады.

2.Атом ,молекула дегенде оқушылар еркін қозғалып жүреді. және алдын ала 1,2,3,4 деп оқушыларды санап алады да, атом -1 дегенде 1 санындағы оқушылар бір топқа жиналып отыра қалады.Осылайша Атом-2, молекула -3, молекула -4 деп топқа бөлінеді.



Оқушылар топтасып тұрып,қасында тұрған әріптесінің қасиетіне байланысты бір мадақтау сөз айту. « Мен сен сияқтышыдамд болғымкеледі.» «Сеніңжайдары мінезіңұнайды.

Оқушылар топқа бөлініп отырады.






Білу:

Өткен материалмен байланыстыр

6- мин

1. Сүйек, бұлшық ет, сіңірлер,буын туралы рольдік ойын ретінде еске түсіру.

Видеофильм көрсетіледі.




Оқушыларға 4- топқа 4-түрлі сұрақтар беріледі. Постердегі ақпаратты басқа топтарға жеткізу

ДЖИК СО стратегиясы бойынша



Постердегі ақпаратты басқа топтарға жеткізу айналым жасайды.


Адам қаңқасы,

флепчард.




Түсіну.

Ойлан, топтас,жұптас

6- мин


«Топтық жұмыс»(Топ бойынша тапсырмалар бөлініп беріледі.
ДЖИКСО әдісі арқылы топтарға тапсырма беріледі.



«Топтық жұмыс»
1- топ.Сүйектің жуандап өсуі.

2-топ.Сүйектің ұзарып өсуі

3-топ.Сүйектің құрамы.

4- топ. Сүйектің байланысуы, буындар



Топпен бірлескен жұмысжасайдыДЖИКСО әдісі бойынша әр топтан бір оқушыдан шығып бөлінген тапсырмаға дайындалады да келесі топтарға барып түсіндіреді. Нәтижесінде барлығы талданып шығады.Оқу шылар өз ойларын ортаға салады.

Маркерлер, формат қағаздар,

магниттер.



Сергіту сәті

1-мин

«Қанқа биі билетіледі»

Музыка қосылып интерактивті тақтанының көмегі мен билейді.

Оқушылар би билеп сергіту жаттығуларын жасайды.




Талдау

Жаңа тақырыпқа байланысты көрсетілім.

13 - мин

Оқушыларға зертханалық жұмыс беріледі.Талдап орындалу керек.

7зертханалық жұмыс.



Кальцийсіздіріл ген және күйдірілген сүйектің қасиеттерін зерттеу.


7 зертханалық жұмыс.




Сүйектің химиялық құрамын анықтау.

Мақсаты: Сүйектің құрамында органикалық және бейорган заттардың болатындығына көз жеткізу.
Құрал-жабдықтар:Тауықтың жіліктері, қойдың қабырғалары, 10% тұз қышқылы (HCL), су, сіріңке, пинцет.
Жұмыстың барысы:
• Кәдімгі қалыпты сүйекті зерттеу
• Бір-екі күн бұрын 10% (HCL) тұз қышқылына қойқабырғаларын,тауық жіліктерін салып қою.
• Сүйекті пинцетпен алып, суық сумен жуу.
Бақылау: Сүйектерді иіп көріп, құрамын анықтау.
• Кепкен сүйектерді күйдіру.
Бақылау: күйдірілген сүйектердің құрамын анықтау.

Зертханалық жұмыстың нәтижесі:

Сүйектер Сүйектің қасиеті Құрамындағы заттар


Кәдімгі қалыпты сүйек
Кальцийсіздендірілген сүйек
Күйдірілген сүйек

Зертханалық жұмыстың қорытынды:

1. Сүйектің құрылысын түсіндіріңдер.


2. Сүйектің жуандап өсуін түсіндіріңдер.
3.Сүйектің құрамында қандай заттар болады? Әрқайсысын жеке-жеке сипаттаңдар


Оқушылар зертханалық жұмысты орындауға жұптасып кіріседі.




Жинақтау.

4- мин


«Миға шабуыл»

Бірнеше сұрақтар беріледі.



1.Сүйектер қалай ұзарып өседі?

2.Сүйекқап қандай қызмет атқарады?

3.Қарт адамдардың сүйектері неге тез сынады?

4.Сүйек сынғанда неге қанайды, ол ет емес қой?

5.Омыртқалар бір – бірімен қалай байланысқан?

6.Сүйекте«оссеиннің» қызметі қандай?

7.Ми сауытының сүйектері қалай байл?

8.Сүйектердің шетінде болатын шеміршектер дің қандай пайдасы бар?

9.Буындар дененің қай жерінде болады?


Оқушылардың топтық жұмыс арқылы оқу белсенділігі, тапқырлығы, өзіне деген сенімі қалыптасады.

Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдауға үйренеді.

Зерттеушілік әңгіме, кумулятивтік диалог әңгіме, дебат түрлерін меңгереді.





Кері байланыс:

1-мин

Сіз үшін не жақсы болды?

Білетінім.Үйренгенім.Үйренгім келеді.



«Білемін», «Білмеймін», «Мен үшін жаңалық», «Мені таңғалдырды».




Кесте арқылы кері байланыс береді

Бағалау:

1-мин

Формативті бағалау. Оқушыларлың өзін – өзі бағалау.

Журналға бағалары қойылады

Күнделіктеріне бағаларын қойдыртады.




Үйге тапсырма беру:

1-мин

§25 . Сүйектердің құрамы, құрылысы,олардың пішіндері және қызметі. Түтікті сүйектердің өсуі. Сүйектің қызыл және сары кемігі.

№5 зертханалық жұмысты аяқтау




Синквейн

Бес жол өлең,









Кері байланыс парағы

Тыңдаушының аты-жөні____________________________




Сабақта не ұнады, немесе жақсы болды

Не ұнамады, немесе жаман болды

Сабақта нені өзгерткің келеді,сенің қалауың










Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет