Табиғаттың тылсым сыры
*«Табиғаттағы күштер»
Мерекелік шаралар кезіндегі өрт қауіпсіздігі ӨҚ
Сабақтың мақсаты
Оқушылардың табиғат туралы түсінігін кеңейту; Ізгілік түсініктерін қалыптастыру; Мейірімділік қасиеттерін дамыту; Қамқорлық жасауға, мейірімділікке тәрбиелеу.
Құндылықтарды дарыту
Табиғатқа қамқор болуды әр адам өзінен бастау керек екендігін түсіндіру.
Сабақтың барысы
Сабақ-тың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Баға-лау
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі(5минут)
Амандасу
Оқушыларды түгелдеу. Тақырыпты болжау.
Білу, түсіну
Сабақ басы (10минут)
Оқушылар, біз 1-тоқсанды сәтті аяқтап, 2-тоқсанды бастағалы тұрмыз. демалыстан кейін сағынысып қалған сияқтымыз. Барлығымыз ортаға шығайық.
Қарым-қатынас амандасудан басталады. Мұғалім суреттер көрсетеді. Егер күлкі-бейнеленсе, онда бір-бірімізге күлімдей қараймыз. Қол-бейнеленсе қолымызды қысып амандасамыз. Күн- бейнеленсе жақсы ықыласпен сәлемдесеміз. Жүрек-бейнеленсе құшақтасамыз.
Түсіну
Ортасы (25 минут)
-Бізді қоршаған әлем, Жер біздің үйіміз. Ал оны зерттеумен экология ғылымы айналысады.
Экология - грек. ойкос - үй, тіршілік ету орны, баспана, үй; логотиптер - бұл ғылым.
Экология үй табиғатын қорғау туралы ғылым.
Эколог - экологиямен айналысатын, табиғатты қорғайтын адам. Сіздер де жас экологтарсыз, өйткені сіз табиғат тағдырына бей-жай қарамайсыз.
1) Мәселелік жағдай «Масалар қажет пе?» Мұғалім: Бір балықшы бүкіл өмірі бойы оған Колыма тайгасының тұрғыны Эвен берген экологиялық мәдениет сабағын еске алады. Олар өзен жағасында балық аулады, бірақ тайгада масалары көп болды. «О, осы« зұлым масалардың » бәрін жоятын бір ғалым болса еді!» - депті балықшы.
Эвен , жақын жерде отырғандар да жаңа түскен балықты алып, пышақпен жуан қарнын кесіп алды. Балықтың асқазаны ... масаға толы.
Мұғалім: Эвен балықшыға қандай экологиялық сабақ берді?
Балалардың жауаптарының үлгісі:
- Егер сіз москиттерді жойсаңыз, онда оларды тамақтандыратын балықтар жоғалады. Егер балық жоғалып кетсе, адамдар аштыққа ұшырайды.
- Табиғатта бәрі тепе-теңдікте, бәрі байланысты.
- Табиғат өте ақылға қонымды. Ол өзі барлық тірі организмдердің мөлшерін реттейді.
Мұғалім: Ия, табиғатта бәрі өзара байланысты, экология осы өзара байланысты зерттейді. Осындай қарым-қатынас туралы өз мысалдарыңызды айта аласыз ба?
Бірінші заң: «Бәрі бәрімен байланысты». Біз бұл заңның әсерін мысалдарымызда көрдік.
Екінші заңда: «Бәрі бір жерге кетуі керек» делінген. Ешбір нәрсе із-түссіз жоғалмайды, соның ішінде көмілген немесе өртенген қоқыстар да. Бір заттан екінші зат пайда болады, ауа уланғанда, климат өзгеріп, адамдар ауырады.
Үшінші заң: «Ешнәрсе бекерге берілмейді». Табиғаттан алғанның бәрін біз басқа жолмен аламыз. Тараншылар жойылды - зиянкестер бүкіл егінді жеді, жыртқыш құстар атылды, кекіріктер жоғалды. Сіз бәрін төлеуіңіз керек.
Төртінші заң: «Табиғат жақсы біледі». Табиғатты «жақсартуды» менмендікпен қалайтын адам табиғи процестердің барысын бұзады.