Білімділік: Мүшелерде астың қорытылу құбылысын, ас қорыту сөлдерін, ферменттердің



Дата13.02.2017
өлшемі24,48 Kb.
#9283
  • Білімділік:
  • Мүшелерде астың қорытылу
  • құбылысын, ас қорыту
  • сөлдерін, ферменттердің
  • әсері туралы түсінік бере
  • отырып, ас қорытудың адам
  • денсаулығына қажеттілігін
  • ұғындыру
  • Сабақтың мақсаты
  • Дамытушылық:
  • Оқушылардың білімдерін
  • жетілдіру мақсатында
  • тәжірибелер көрсету арқылы
  • олардың дүниетанымын
  • ойындар ойнату арқылы
  • дамыту
  • Тәрбиелілік:
  • Дұрыс және ағзаға пайдалы
  • тағамдармен қоректену арқылы
  • салауатты өмір салтын
  • сақтауға тәрбиелеу.
  • Сабақтың көрнекілігі:
  • Ас қорыту жүйесінің
  • құрылысы
  • суреттері,
  • тірек – сызбалар,
  • оқушыға көмекші
  • материалдар
  • топтамасы
  • Химия
  • Медицина
  • Пәнаралық
  • байланыс
  • Сабақтың типі:
  • Жүйелеу жинақтау сабағы
  • Сабақтың түрі:
  • Зерттеушілік тұрғыдағы сабақ
  • Сабақтың әдісі:
  • Түсіндірмелі көрнекілік

І.Ұйымдастыру кезеңі

  • І.Ұйымдастыру кезеңі
  • ІІ. “Ер дәулеті – еңбек”
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • ІІІ. “Ырыс алды – ынтымақ”-негізгі бөлім
  • Үй тапсырмасын пысықтау.
  • ІҮ. “Бәрін білгім келеді”- қорытындылау.
  • Ү. “Бейнет түбі- зейнет”- бағалау.
  • ҮІ. Үйге тапсырма
  • Сабақтың жоспары
  • “Ер дәулеті – еңбек”
  • Вен диаграммасы
  • Биологиялық диктант
  • “Миға шабуыл”
  • Сызықтық диктант
  • Мылқау сурет
  • “Миға шабуыл”
  • 1. Оқушылар бір рет болса да тіс ауруын сезіндіңіздер ме? 2. Тіс бізге не үшін керек? 3. Адамда неше тіс болады? 4. Алғашқы тіс қашан шығады? 5. Неге тісті тірі ағза дейміз? 6. Тіс неше бөлімнен тұрады? 7. Тістің ішкі құрылысы қандай? 8. Қандай тіс ауруларын білесіңдер?
  • Сызықтық диктант
  • Сәби дүниеге келгенде 4 тіс болады
  • 2. Алғашқы күрек тістер сәбидің 6-9 айында
  • шыға бастайды
  • 3. Екі жастағы балада 20 тіс болады.
  • 4. Баланың сүт тістері 4-5 жасында
  • түсе бастайды
  • 5. Сүт тістердің орнына тұрақты тістер балаға
  • 12-14 жасында шығып бітеді.
  • 6. Соңғы азу тістер балаларға
  • 18-20 жасында шығады.
  • + Иә /\
  • - Жоқ
  • Дұрыс жауабы
  • -++-++
  • Биологиялық диктант
  • Тістің ақ бөлігі ............... деп аталады.
  • 2. Тістің қалған бөлігі................. жасырынған.
  • 3. Тіс түбірінде қантамырлар және................. бар.
  • Тістің кіреукесін ........... бұзғанда , тіс жегісі пайда болады.
  • 2. Кейіннен тісте саңылау немесе ........ пайда болады.
  • 3. .................. жайыла бастайды.
  • Топтастыру стратегиясы
  • Тіс
  • бөлімдері
  • Күрек тіс
  • Ит тіс
  • Кіші
  • азу тіс
  • Үлкен
  • азу тіс
  • Топтастыру стратегиясы
  • Тіс
  • құрылысы
  • Тіс
  • сауыты
  • Тіс түбірі
  • Тіс мойыны
  • Мылқау сурет
  • Жауаптары
  • 1-бауыр; 2- өңеш ; 3-асқазан; 4-ұйқы безі; 5-ұйқы безі өзегі;
  • 6-ұлтабар ; 7-өт өзегі; 8-өт қабы;
  • Суретте берілген мүшелерді анықтап жазыңдар.
  • Дәлелдеу
  • Жауаптар
  • ТІСТІҢ ТОПТАРЫ
  • Ит тіс
  • Күрек тіс
  • Үлкен азу тіс
  • Кіші азу тіс
  • Тіс эволюциясы
  • 6-9 айда
  • сүт тіс
  • 2 жас
  • 20 сүт тіс
  • 6-7 жас
  • тұрақты тіс
  • 12-14 жас
  • толық алмасу
  • 20-22 жас
  • ақыл тіс
  • Жауаптары
  • Тіл ұшы –
  • тәттіні
  • Тілдің бүйір жағы
  • қышқылды
  • Тілдің түбірі –
  • ащыны
  • Тілдің алдыңғы бүйірі – тұзды
  • Тілдің дәм сезу бөліктері
  • Венн диаграммасы
  • күрек тіс
  • азу тіс
  • ұқсастығы
  • ТАҒАМНЫҢ МАҢЫЗЫ
  • ІІІ. “Ырыс алды – ынтымақ” - негізгі бөлім Өткен материалды пысықтау.
  • Құрылыстық
  • Энергетиалық
  • ТАҒАМНЫҢ ҚҰРАМЫ
  • ИОД
  • (0,10 – 0,25 г)
  • БЕЛОК
  • (күніне
  • 100 – 120 г)
  • МАЙ
  • (80 – 90 г)
  • КӨМІРСУ
  • (400 – 500 г)
  • ТҰЗ
  • (10 г)
  • СУ
  • (1,5 – 2 л)
  • ДӘРУМЕН
  • (А, В,С т.б)
  • АС ҚОРЫТУ ЖҮЙЕСІ
  • АС ҚОРЫТУ
  • ЖОЛЫ
  • ҰЗЫНДЫҒЫ
  • 8 – 10 М
  • АС ҚОРЫТУ
  • БЕЗДЕРІ
  • АС ҚОРЫТУ
  • МҮШЕЛЕРІ
  • АС ҚОРЫТУ
  • МҮШЕЛЕРІ
  • ТІК ІШЕК
  • АУЫЗ ҚУЫСЫ
  • (тіс, тіл)
  • ЖҰТҚЫНШАҚ
  • (11 – 13 см)
  • ӨҢЕШ
  • (25 см)
  • АСҚАЗАН
  • (қарын)
  • (сыйымдылығы –
  • 1,5 – 2 л)
  • АШ ІШЕК
  • (5,5 – 7 м)
  • ТОҚ ІШЕК
  • (1,5 – 2 м)

АС ҚОРЫТУ МҮШЕЛЕРІ

ТОҚ ІШЕК

  • Тоқ ішектің ұзындығы 1,5-2метр.
  • Ащы ішектен екі есе жуан.
  • Қортылмай қалған
  • ас қалдықтары тоқ ішектен 12 сағатта жүріп
  • өтеді. Осы уақытта ондағы судың көбі қанға сіңеді.
  • Тоқ ішектің алдыңғы бөлігі соқыр
  • ішек деп аталады.
  • Соқыр ішекте тұйық өскін-аппендикс
  • болады. Аппендикс иммунды жүйеге жатады.
  • Оның бездері құрамында ферменттер аз,
  • аз клегейлі заты көп сөл түзеді,
  • осындай клегейлі зат арқасында
  • қорытылмаған ас қалдықтары ілгері жылжып,
  • ағзадан оңай шығарылады.
  • Тоқ ішекте бактериялар көп болады.
  • Олар астың қорытылуына,
  • әсіресе жасунықтың ыдырауына жәрдемдеседі,
  • бактериялар қатысуымен кейбір дәрумендер
  • ( К В) түзіледі.
  • Тоқ ішек бөлімдері:
  • соқырішек – 8-15см
  • жиек ішек
  • тік ішек

АС ҚОРЫТУ БЕЗДЕРІ

  • ҮШ СІЛЕКЕЙ
  • БЕЗДЕРІ:
  • Шықшыт,
  • тіс түбі,
  • алқымбағы
  • бездер
  • ҰЙҚЫ БЕЗІ
  • Инсулин
  • Глюкагон
  • Панкреатин
  • БАУЫР БЕЗІ
  • Салмағы
  • 1500 г.
  • Ең ірі без, өт бөледі.
  • Қызыл,
  • қоңыр түсті.
  • Оң жақ қабырға
  • астында.
  • Қор заты гликоген

Орналасқан жері ауыз қуысы, өзі тағамды

  • Орналасқан жері ауыз қуысы, өзі тағамды
  • ұнтақтауға көп көмек көрсетеді
  • Бұл ішектің бір бөлігі тұйықталып, бүйен деп
  • аталады да, құрт тәрізді өсінді – соқырішек түзеді
  • Ас қорыту бездерінің ішіндегі үлкен без.
  • И.П.Павлов астың қорытылуын зерттеу үшін
  • иттің қай мүшесін кесіп пайдаланды.
  • Сұрақты суретте
  • Сәйкестік тест
  • 1. Бауыр астың сіңуі өтеді
  • 2. Аш ішек қорытылмаған заттардың өтуі
  • 3. Тоқ ішек организм лабораториясы
  • 1. Бір түбірлі үлкен азу тіс
  • 2. Екі түбірлі ит тіс
  • 3. Үш түбірлі кіші азу тіс
  • Семантикалық карта
  • Асқорыту бөлімдері
  • Ыдырайтын заттар
  • Әсер ететін ферменттер
  • 1.Ауыз қуысы
  • 2. Асқазан
  • 3. Ұлтабар
  • Семантикалық карта
  • Асқорыту бөлімдері
  • Ыдырайтын заттар
  • Әсер ететін ферменттер
  • 1. Аш ішек
  • 2. Тоқ ішек
  • 3. Тік ішек
  • ІҮ. “Бәрін білгім келеді”-
  • қорытындылау.
  • Денің сау болсын десең
  • Денің сау болсын десеңіз
  • Көп Жасағыңыз келсе
  • Қазір ғалымдар жануарларға тәжірибе жасаудың нәтижесінде адамның ғұмыр жасын ұзарта алатындай ондыған тамақтық заттарды анықтап отыр. Бұлардың арасында кәдімгі қызыл бұрышта бар. Ол линидтік алмасуды қалыпқа келтіріп дұрыстайды, актериялық қысымды төмендетеді, ішек жолдарының микрофлорасын сауықтырады, жастың ұлғаюына байланысты болатын өзгерістерді тежейді.
  • Ұзақ жасағысы келетіндерге бірер кеңес.
  • Ең алдымен ішетін тамағыңыздың түрі – түрін көбейту керек. Холестерині көп майы қышқылдары мол деп кейбір тамақтарды мүлдем жемей қоюға болмайды, олардың мөлшерін ғана азайтыңыз. Әдетте, іс жүзінде ке келген тамақта организмге қарама- қарсы әсер ететін тамақтық заттар болады.
  • Өсімдік өнімдері мен мал өнімдерінен, әсіресе сүт өнімдерінен мөлшерлестіріп жасалған құрама тамақ түрлері пайдалы. Кешкі тамақты кейін айран ішуге дағдыланып,күніне төрт рет тамақтану керек. Өйткені егде тартқан организм тамақпен келген нәр – қуаттың шағын мөлшерін ғана қажетке жаратып,қалғаны қорға жинала беретін болады.

  • Пайдалы кеңестер
  • В
  • 2
  • Тәуліктік қажеттілік 2-3мг
  • Бери-бери
  • Зат алмасуды реттейді
  • Жүрек, жүйке қызметі бұзылады
  • Д
  • Рахит
  • Мал өнімдерінде өте аз
  • Өсімдік тағамдарында мүлде болмайды
  • Кальциферол
  • А
  • Көздің қалыпты көруі үшін
  • Өсу витамині
  • Тәуліктік мөлшері - 1мг
  • Ақшам соқыр
  • В
  • 12
  • Цианкобаламин
  • Қалыпты қан өндіруге қажет!
  • Тәуліктік мөлшері - 0,001мг
  • Қаназдық
  • Пайдалы кеңес
  • Ү. “Бейнет түбі- зейнет”-
  • бағалау.
  • Жарайсыңдар!
  • §44-49.
  • Үйге тапсырма
  • Назарларыңызға рахмет!
  • “Қазақстан – 2030”
  • Болашақ ғасыр иегерлерінің дені сау, терең білімді, жат қылықтардан аулақ болғаны біз үшін үлкен бақыт.

Еліміздің, қазақ ұлтының болашағы

  • Еліміздің, қазақ ұлтының болашағы
  • - жас ұрпақ !
  • Қазақ халқының қаны таза, дені сау, сымбатты, білімді болуы үшін салауатты өмір салтын сақтап, дұрыс тамақтануды естеріңде сақтаңдар!

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет