Ермұхан Бекмаханов атындағы мектеп-гимназиясының
2014-2015 оқу жылындағы химия және биология әдістемелік бірлестігінің жылдық есебі
Әдістемелік бірлестік тақырыбы: химия және биология сабақтарында жаңа технологияны пайдалану арқылы жеке тұлғаны қалыптастыру
Мақсаты: топтық жұмыс арқылы оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру.
Міндеттері:
- мұғалімдердің өткізетін іс-шараларының инновациялық деңгейге көтерілуіне көмек беру;
- инновациялық-ізденіс жұмыстарына жаңашылдық өзгеріс енгізуге көмек көрсету;
- шығармашылықпен жұмыс атқаратын мұғалімдерді іздестіру, іс-тәжірибесін жалпылау, насихаттау, тарату;
- диагностика және мониторинг арқылы мұғалімге керек жағдайларды зерттеу
Күтілетін нәтиже:
Оқушыларға психологиялық қолайлы жағдай қалыптастыру
Жас ерекшеліктеріне сай тиімді біліктілік,қызығушылық іс-әрекеттерін ұйымдастыратын бірлескен оқу жағдайы
Барлығы мұғалімдер-8
Оның ішінде жоғары санатты- 4
1-ші санатты- 2
2-ші санатты- 2
Жоғары білімді- 8
Осы алдымызға қойған мақсатқа жету жолында бірлестік мүшелері әр түрлі бағыттарда жұмыс жасауда.Оқушылардың білім сапасын арттыру жолында атқарылған жұмыстарға ӘБ 5 тақыптық отырыс өткізілді.Оларды өткізу әдістемелік жұмыстың жоспарына сәйкес болды,оның мазмұны нормативтік құжаттарды,білім беру стандартын,дарынды балалармен жұмыс,олимпиада қатысушылармен жұмыс сияқты сұрақтар енгізілді.
Зертханалық,практикалық,бақылау жұмыстары жоспар бойынша өткізілді,оқушылардың дәптерлері жүйелі түрде тексеріліп тұрды.
1.Баспаға жарияланған тақырыптары
№
|
Пән мұғалімдері
|
Мақала жұмыс атауы
|
Журнал –газет атауы , сайт
|
Уақыты
|
1
|
Абиханова С.К.
|
Биология пәнінен сабақ «Витаминдер»
|
Өрлеу-біліктілігін арттыру ұлттық орталығы
|
2014ж.
|
2
|
Етекбаева А.Б.
|
1).Жорғалаушылардың құрылысы
2).Мұғалімнің жаңа тұрпаты
|
Өрлеу-біліктілігін арттыру ұлттық орталығ
Білім kz.журналы
|
2014ж.
2015ж.
|
3
|
Имашова Н.К.
|
1).Коучинг жоспары «Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер»
2).Химия 8 сынып сабақ «Бейорганикалық қосылыстардың генетикалық байланысы»
3).»Сын тұрғысынан ойлауға үйрету» коучингке рефлексивті есеп
|
http|www.infos.kz
http|www.infos.kz
Мектеп шеберлігі Республикалық педагогикалық журнал
|
19.09.2014
19.09.2014
2015ж.
|
4
|
Кончибаева Д.Р.
|
«Металдар және бейметалдар»химия пәнінен сабақ
|
Халықаралық арақашықтық Инфоурок
|
2014ж.
|
5
|
Масычева А.Н.
|
Биология пәнінен сабақ
|
Учитель инфоурок
|
2014ж.
|
6
|
Есбергенова Т.А.
|
Биология пәнінен сабақ
|
Учитель инфоурок
|
2015ж.
|
2.Оқушылардың пәндік олимпиадаға қатысуы
Оқу жылы
|
Пәні
|
Қатысқандар саны
|
мектеп
|
аудан
|
облыс
|
республика
|
халықаралық арақашықтық
|
2014-2015
|
Химия
|
2
|
2
|
1
|
-
|
-
|
-
|
2014-2015
|
Биология
|
6
|
6
|
2
|
1
|
-
|
6
|
№
|
Сынып
|
Оқушының аты-жөні
|
Пәні
|
Мектепішілік олимпиадада орыны
|
Аудандық олимпиадада орыны
|
Мұғалімі
|
1
|
10д
|
Кадырова Нурия
|
Биология
|
1
|
3
|
Соломахина Л.И.
|
2
|
11А
|
Қартайған Арна
|
Химия
|
1
|
3
|
Имашова Н.К.
|
3
|
11А
|
Искаков Естай
|
Биология
|
1
|
3
|
Тирибосынова
|
Халықаралық арақашықтық олимпиадаға қатысқан оқушылар
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Сынып
|
Пәні
|
Олимпиадада алған орны
|
Мұғалім
|
1
|
Атабек А.
|
6а
|
биология
|
3
|
Есбергенова Т.А.
|
2
|
Хасанов
|
8а
|
биология
|
3
|
Есбергенова Т.А.
|
3
|
Байбусинов Р.
|
10г
|
биология
|
2
|
Абиханова С.К.
|
4
|
Таттыходжаев Т.
|
10г
|
биология
|
3
|
Абиханова С.К.
|
5
|
Башкова В.
|
10д
|
биология
|
2
|
Соломахина Л.И.
|
6
|
Кадырова Н.
|
10д
|
биология
|
1
|
Соломахина Л.И.
|
Жыл сайын өтетін пән олимпиадаларының тапсырмаларын талдай отырып, нәтижеге жету үшін, дайындық жұмыстарды келесі бағыттар бойынша жүргіземіз:
-логикалық ойлау
-шығармашылық, зияткерлік
-ақпаратпен өздігінен жұмыс жасау қабідеттерін дамыту
-танымдылық іс-әрекетін дамыту
-психологиялық жағдай туғызу.
Анықталған бағыттарға сай дайындық барысында жұмыстардын келесі түрлері орындалды: тест, пән олимпиада тапсырмалары, дәстүрлі емес есептер, жеке әңгімелесу, төл сұрақтар. Қашықтық олимпиадаларына қатысу барысында оқушылар ақпарапен жұмыс жасап, өздерінің теориялық және практикалық білімдерімен біліктерін толықтырады.
2014-2015 оқу жылы кеткен қателіктерді келер оқу жылы қайталамас үшін ,әдістемелік пән бірлестігінде қиындықтар мен түзету жолдарын қарастырдық
3. Дарынды оқушылармен жұмыс нәтижелері
Бірлестік пән мұғалімдерінің әр сабағында шығармашылық жұмыспен айналысуын көруге болады.Бұл салада атқарылатын жұмыстар жетерлік, ол үшін әрине,"Баланың шығармашылық қабілетін ашу, оны алға қарай дамыту үшін ең бастысы жағдайлар жасау қажет". Бұл бағытта біздің бірлестікте барлық жағдай жасалған деп айтуға болады. Биология мен химия кабинеті осы заман талабына сай жабдықталған ,оқушыларға шығармашылық жұмыс пен зертханалық жұмыс жасауға барлық мүмкіндік жасалған.
Дарынды оқушымен жұмыс жүйесіндегі пән мұғалім маңызды орын алады. Оқушының болашақтағы мамандығына байланысты, яғни кәсіби бағыттауда пән мұғаліммен жұмыстар жасалуда. Мұғалімнің біліміне қойылатын талаптар мен Мұғалімнің іскерлігіне қойлатын талаптарына сәйкес жұмысар жүруде. мысалы :
Мұғалімнің іскерлігіне қойлатын талаптар:
дарынды оқушыны анықтау әдістерімен жұмыс жасай алуы;
дарынды оқушының ғылыми –ізденіс жұмыстарымен айналысуына жетекшілік етуі;
дарынды оқушыны олимпиадалар мен сайыстарға дайындауда жетістікке жете алатындай деңгейде жұмыс жасауы.
4.Ғылыми жобалар сайысы
№
|
Оқушының
аты-жөні
|
Сынып
|
Пән мұғалімі
|
Тақырыбы
|
Нәтижесі
мектепшілік
|
аудандық
|
1
|
Назирова Севда
|
6 «г»
|
Абиханова С.К.
|
«Влияние гаджетов.»
|
1-орын
|
-
|
2
|
Уматова Лализа
|
6«г»
|
Абиханова С.К.
|
«Бабушкина аптека»
|
2-орын
|
-
|
3
|
Сатыбалдиев Тілеуберді
|
6«б»
|
Кончибаева Д.Р.
|
«Кока-коланың адам ағзасына әсері»
|
1-орын
|
1-орын
|
|
|
|
|
|
|
Бірлестік отырыста оқушылардың жұмысымен танысып,бағыт –бағдар берілді, бірлестігінде биылғы оқу жылында 3 ғылыми жұмыс жаздық.
Оқушылардың ғылыми –зерттеу жұмыстарын бағалауда ,шығармашылық қабілетіне, ғылыми ойлауына, зерттеу дағдыларын қолдану әдістерінің тиімділігіне,тықырыптың ашылуына,сөйлеу шеберлігіне,
Қорыта келе оқушыларды сабақ барысында өзіндік шығармашылық ізденіспен ізденуге интеллектуалдық еңбекпен байланыстыру,ғылыми жаңалық ашуға талаптандыру.
5.Пән мұғалімдердің семинар,конференция,пед.оқуларға қатысуы
№
|
Пән мұғалімдері
|
түрі
|
тақырыбы
|
деңгейі
|
қызметі
|
1
|
Имашова Н.К.
|
Химия пәні мұғалімдерінің семинары
|
Химия пәнінен оқушыларды ҰБТ-ға дайындаудың тиімді жолдары
|
Аудандық
|
баяндама
|
2
|
Етекбаева А.Б.
|
|
1).Болашақ мамандардың ғылыми-зерттеу мәдениетін қалыптастыру атты Республикалық ғылыми-практикалық конференция
2).21-ғасыр биология ж\е биотехнология халықаралық ғылыми-конференция
|
Республикалық
Халықаралық
|
қатысушы
қатысушы
|
6. Пән мұғалімдерінің біліктілікті арттыру курстарына бару туралы мәлімет.
№
|
Мұғалімнің аты-жөні
|
Тақырыбы
|
Жылы
|
1
|
Имашова Н.К.
|
Қазақстан республикасы педагог кадрларының біліктігін арттырудың деңгейлі бағдарламалары бірінші(ілгері)деңгей бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқыту курсы
|
17.11.2014
|
2
|
Абиханова С.К.
|
1.Технология работы с одаренными детьми в условиях системного обновления содержания образования
2.»PISA» Халықаралық зерттеулері аясында оқушылардың жаратылыстану функционалдық сауаттылығын дамыту
|
2014ж.
2015ж.
|
3
|
Есбергенова Т.А:
|
Өзін-өзі тану пәнін оқытудың ғылыми-әдістемелік негіздері
|
27.03.2015
|
7. 2014-2015 оқу жылындағы химия-биология бірлестігінің апталық қорытындысы
Тақырыбы:« Табиғат адамзаттың өмір нәрі, қажеттінің табылар содан бәрі».
Мақсаты: Оқушылардың ізденімпаздығы мен танымдық әрекеттерін шығармашылыққа бейімдеу, оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын, белсенділігін арттырып, білімді, білікті жеке тұлға тәрбиелеу, сонымен бірге экологиялық тәлім – тәрбие беру.
Апталық өту барысы: Мектепте 10-19.03 аралығында биология,химия пәндер бірлестігінің аптылығы өткізілді. Апталықтың жоспары екі бөлімнен тұрады: бірінші бөлім- ашық сабақтар өткізілді. Екінші бөлім- сабақтан тыс іс-шаралар 10.03 күні апталықтың ашылуы өткізілді. Апталықтың ашылуында оқушылар әр пәннен өзінің ерекшілігін,өту барысымен таныстырылды. Әр күн жоспарланған жоспар бойынша жұмыс түрлері жүргізілді. Әр пән мұғалімі өз жұмысын сауатты, білікті құрып, оны іске асыра білді. Олар оқушылардың деңгейлеріне байланысты іс-шара ұйымдастырып, кеңес бағыт-бағдар беруге құрылды. «Жаратылыс ғажайыптары» атты қабырға газеттерінің көрмесі 6-8 сыныптар аралығында өтсе, 10 сынып арасында 7 грецких орехов атты сайыс өткізілді,оқушылар өте үлкен қызығушылықпен,ізденушілік таныттыСабақтар жан-жақты ұйымдастырылған.Әдістемелік тұрғыда жаңа әдіс-тәсілдер пайдаланылды.Интерактивті тақтамен,электронды оқулықтарды кеңінен қолданды.Өткізілген сабақтар барысында оқушылар толымдық,ізденушілік,шығармашылық қабілеттерін арттырды.Апталық папкасы жинақталып талдау жүргізілді.Қорыта келе, жаратылыстану пәндері апталығы оқушылардың жан-жақты дамуына үлес қосып, жаратылыстану пәндеріне деген көзқарасы мен қызығушылығын арттырды деген ойдамыз.
8. Мұғалімдердің аттестациясы: Абиханова С.К. – 12 разряд,Етекбаева А.Б.-
13 разрядқа ие болды.
9. 9-ші сыныптар арасында ОЖСБ - дан білім сапасы химия-64%,биология-68%
Химия және биология пәнінің білім сапасы
№
|
Аты-жөні
|
Пәні
|
Білім сапасы %
|
Үлгерімі %
|
1
|
Имашова Н.К.
|
Химия
|
50
|
100
|
2
|
Кончибаева Д.Р.
|
Химия
|
57
|
100
|
3
|
Есбергенова Т.А.
|
Биология
|
58
|
100
|
4
|
Соломахина Л.И.
|
Биология
|
66
|
100
|
5
|
Абиханова С.К.
|
Биология
|
58
|
100
|
6
|
Масычева А.Н.
|
Биология
|
78
|
100
|
7
|
Етекбаева А.
|
Биология
|
63
|
100
|
8
|
Тирибосынова А.А.
|
Биология
|
68
|
100
|
Жалпы білім сапасы: химия-54 %
биология-67 %
2013-2014 оқу жылына салыстырғанда білім сапасы:химиядан-1%,биология-1%-ға артқан.
2014-2015 оқу жылындағы ҰБТ- ның қорытындысы:
Сынып
|
Оқушы саны
|
Пән
|
Мұғалімнің аты-жөні
|
«5»
|
«4»
|
«3»
|
«2»
|
Білім сапасы %
|
Үлгерімі %
|
11(қаз)
|
17
|
Биология
|
Тирибосынова А.А.
|
2
|
13
|
2
|
-
|
88,23
|
100
|
11(орыс)
|
8
|
Биология
|
Масычева А.Н.
|
1
|
5
|
2
|
-
|
75
|
100
|
Биология пәнінен ҰБТ-ы бойынша білім сапасы- 84 %
Сынып
|
Оқушы саны
|
Пән
|
Мұғалімнің аты-жөні
|
«5»
|
«4»
|
«3»
|
«2»
|
Білім сапасы %
|
Үлгерімі %
|
11(қаз)
|
6
|
Химия
|
Имашова Н.К.
|
3
|
2
|
1
|
-
|
83,33
|
100
|
Химия пәнінен ҰБТ-ы бойынша 83,33%.
Әрине кез келген жаңалықты тәжірибеге енгізу барысында қиындықтар болатыны белгілі.Сол себептен де биылғы жылында мынадай міндеттерді шешуді алға қойып отырмыз. Келешекте әр пән мұғалімі мынадай өз жұмыс жалғасын табады.
-әдістемелік жинақ ұйымдастыру
-өз білімдерін әрдайым көтеру
-озық педагогикалық тәжірибелерді зерттеу,тарату
-өзара сабақтарға жиі еніп,сабақтың талдауын дұрыс деңгейде меңгеру.
Әдістемелік бірлестік жетекшісі: Имашова Н.К
Достарыңызбен бөлісу: |