Сыныбы: 7 сынып
|
Күні: Орта ғасырлардағы қазақстан тарихы
|
Тақырыбы
|
Ақ Орданың,Моғолстанның,Әбілқайыр хандығының,Ноғай ордасының мемлекеттік-әкімшілік құрылысы
|
Мақсаты
|
Хандық әкiмшiлiк құрылыстың басқару жүйесіндегі ерекшеліктері мен айырмашылықтарын үйрену
|
Күтілетін нәтиже
|
А. Тақырып бойынша ойларын толық әрі ашық айтады
|
В. Хандықтарды карта арқылы тауып, көрсете біледі
|
С. Мемлекеттiк-әкiмшiлiк құрылысын басқарудың ұлттық жүйесінің маңыздылығын түсінеді,деректерді талқылайды және баға береді.
|
Дереккөздер, құрал-жабдықтар
|
Интернет, ресурстар, оқулық мәтіндері,кесте.Карта,тірек–сызба. Слайд,стикер,бағалау парағы,маркер. қосымша әдістемелік құралдар.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңдері:
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Оқушылармен амандасу.
Оқушылардың құрал жабдықдарын түгендеу
Топқа бөлу
1-топ Ақ Орда
2-топ Моғолстан
3-топ Әбілқайыр хандығы
4-топ Ноғай Ордасы
Үй тапсырмасын тексеру:
«Ыстық орындық» әдісі және А,В,С деңгейлі тапсырмалар бойынша сұралады
1.Карта мен жұмыс
2. Ойлан тап ( Математикалық сұрақ)
3.Кестемен жұмыс
|
Суреттерге байланысты төрт топқа бөлініп отырады.
Оқушылар қойылған сұраққа жауап береді.
Оқушылар тақтамен жұмыстанады
|
Тұсаукесер
|
Тақтадағы кестені талдата отырып, сұрақтар қою арқылы оқушылардың жауаптарын тыңдап тақырыпты ашу.
Жаңа тақырып:
Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр хандығының,Ноғай ордасының мемлекеттік-әкімшілік құрылысы
Слайд. Ой қозғау.
|
Тақырыпты дәптерлеріне жазады.
Кесте бойынша тақырыпты ашады.
|
Негізгі бөлім
Сергіту сәті
|
Оқулықпен жұмыс. Жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру.
Мәтінді оқушыларға оқыта отырып талдатамын.
1-топ. Әлеуметтік құрылысы 2-топ.Жерге меншіктік қатынастар 3-топ.Салық түрлері және міндеткерліктер 4-топ.Қоғамдық және әкімшілік құрылысы
Ұлы тау«Жұмыр қылыш» әуені
|
Оқулықты оқиды.
Басты ұғымдарды флипчартқа түсіріп постер қорғайды
Белсенді оқиды, топта түсінгендерін айтады.
Әр топ негізгі түсініктерді талдап, түсіндіреді,
оқу техникасын дамытады, алған білімін пысықтайды, өмірде қолданып үйренеді.
Топпен тапсырмаларды бірігіп орындайды, дарынды оқушылар жетекшілік етеді,
қалған оқушылар солардың көмегі арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.
|
Қорытынды
|
1-топ Термин сөздермен жұмыс:
Тағар-
Қалан-
Құшыр
Зекет-
Харадж,баж-
2- топ “Тарихи мозайка “немесе адасқан сөздер
1.мемлекеттік-әкімшілік
2.билеушілер
3.жүйесі
4.қорғауға
5.өкіметтерінің
6.мүддесін
7.бағытталған.
8.хандық
3-топ (Семантикалық карта)
4-топ Жоғары және төменгі дәрежелі сұрақтар құрастыру.
|
Әр топ берілген тапсырмалар бойынша жұмыстанып жауап береді.
|
Бағалау
|
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.
|
Бағалау парағы
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
Топтық тапсырма
|
Термин сөздермен жұмыс
Картамен жұмыс
|
Семантикалық карта
|
Қорытынды баға
|
1
|
1-оқушы
|
|
|
|
|
|
2
|
2-оқушы
|
|
|
|
|
|
3
|
3-оқушы
|
|
|
|
|
|
4
|
4-оқушы
|
|
|
|
|
|
Тапсырма бойынша бағалайды. Оқушылар өз-өзін бағалайды
|
Үй тапсырмасы
|
Осы тарау бойынша өткен тақырыптар бойынша жоғары және төменгі дәрежелі сұрақтардан тест құрастыру.
|
|
Рефлексия
|
«Бағалау ағашы»
|
Оқушылар білім деңгейін бағалау ағашына белгілейді..
|