Бөлім
|
Заттар және материалдар.
|
Педагогтың аты-жөні
|
Балжанқызы Әйгерім
|
Күні
|
18.11.2021
|
Сынып 5
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Табиғат құбылыстары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.3.1.5 – физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Табиғат құбылыстары ұғымын қалыптастыру
Оқушылардың басым бөлігі:
Табиғат құбылыстарының түрлерін ажырату
Кейбір оқушылар:
Химиялық және физикалық құбылыстардың айырмашылығы неде екенін білу.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: ( сәлемдесу, шаттық шеңберіне тұру,психологиялық ахуал тудыру)
Топқа бөлу: «Түстер » арқылы 2 топқа бөлу
Физикалық құбылыс
Химиялық құбылыс
Үй тапсырмасын тексеру:
Бір бірімен дәптер алмасу арқылы
«Блум түймедағы» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру
|
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақтарға жауап береді.
|
«Жұлдыздар» арқылы
|
Қағаз қиындылары
|
Ортасы
|
Жаңа сабақ
Оқушылар физикалық және химиялық құбылыстарға байланысты бейнеролик көреді.
Дескриптор:
Берілген мысалдар арқылы құбылыстарды ажыратады.
Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс
Мұғалім оқушыларға мәтінді екіге бөліп береді олар түсініктерін қағазға салу керек , постер арқылы қорғайды
1 топ. Физикалық құбылыстар
2 топ. Химиялық құбылыстар
Дескриптор:
Мәтінді оқып шығады
Постер жасайды, қорғайды.
Әр топ өзіне берілген тақырыпшаның мағынасын ашады.
Жұптық жұмыс. Берілген құбылыстардың қайсысы химиялық, қайсысы физикалық құбылысқа жататынын табыңдар.
Жаңғақты ұнтақтау
|
|
Жаңғақты қуыру
|
|
Омлет пісіру
|
|
Омлетке қажет заттарды араластыру
|
|
Газ баллонды толтыру
|
|
Баллон арқылы жанып тұрған газ
|
|
Етті қатыру
|
|
Етті қуыру
|
|
Ағашты бөлшектеу
|
|
Ошақта ағаштың жануы
|
|
Сазды пеште қыздыру
|
|
Ылғал саздан саптыаяқ дайындау
|
|
Дескриптор:
Физикалық құбылыстарды табады
Химиялық құбылыстарды табады
Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. Кестені берілген құбылыс мысалдарымен толтырып жаз:
Химиялық құбылыс
|
Физикалық құбылыс
|
|
|
Құбырды тот басты, терезе әйнегі сынды, автомобиль қозғалтқышында жанармай жанды, темір балқыды, көмір жанды.
|
Дескриптор:
Мысалдарды химиялық және физикалық құбылыстарға бөліп жазады.
Оларды ажырата біледі.
Сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.
|
Бейнеролик көреді. Талқылайды.
Мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
|
Бас бармақ
Ауызша бағалау
Мадақтау арқылы
|
АКТ
Bililand сайтынан бейнероликтер
А4 кесте сызылған қағаз
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
«Жетістік баспалдағы»
Үй тапсырмасы:
Қандай да бір табиғат құбылысын бақылап, оны жсопар бойынша сипаттау. 120 бет.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
|
|
Стикер
|