Ғани мұратбаев атындағы орта мектеп кмм сынып сағаты тақырыбы: «Сынып үздігі» Сынып жетекші



Дата27.11.2019
өлшемі26,16 Kb.
#52499
түріСабақ
Байланысты:
сынып сағаты

Ғани мұратбаев атындағы орта мектеп КММ

СЫНЫП САҒАТЫ

Тақырыбы: «Сынып үздігі»

Сынып жетекші: Мамырова А.Б.


2017-2018 оқу жылы
Ғани мұратбаев атындағы орта мектеп КММ

СЫНЫП САҒАТЫ

Тақырыбы: «Сынып үздігі»

Сынып жетекші: Бозайбаева О.М.


2017-2018 оқу жылы

Тақырыбы: Сынып үздігі

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға ғарыш әлемі, қазақ ғарышкерлері жайлы түсінік беру.

  2. Оқушылардың ой-өрісін дамыта отырып, таным деңгейлерін кеңейту.

  3. Ғарышкерлерге деген сүйіспеншілік пен қызығушылыққа тәрбиелеу

Көрнекілігі: слайд, ғарыш туралы суреттер
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі– оқушылармен амандасу, түгендеу

– назарларын аудару«Ән ұран орындалады»




Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс -әрекеті

Ресурстар

І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу оқушылардың назарын сабаққа аудару

Сабақтың мақсатын тақырыбын түсіндіру

Оқушылар өз қалаған орынға отырады

Нақыл сөздер

Жаңа сабақ

Тақырып бойынша жұмыс



Мұғалімсөзі: І.

Сұрақпен жұмыс:

Қорытынды:


Қарағым оқу оқы, босқа жүрме 
Ойынға құр қаларсың, көңіл бөлме 
Жолама шақырса да, қасына ерме 
Кідірме, аялдама, ұмтыл алға 

Сонымен бірінші кезең

Бүгінгі біздің сайысымыз 6 кезеңнен тұрады



1турБәйге                                            

2тур – «Ғажайып төртеу»

3тур – “Қиял әлемінде”

4тур – “Ата салт дәстүрім”

5тур – Көшбасшы

  1.  Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді?

  2. «Қызыл шұнақ » сөзінің мағынасы?

  3. “Қ” қандай дауыссыз дыбыс?

  4. Адамның өмір сүруіне не қажет?

  5. Қосудың компанентерін ата.




  1. Санды қай санға көбейтсең, сол санның өзі шығады?

  2. Қазақтың ұлттық аспабы

  3. 8 мен 9-дың  көбейтіндісі нешеге тең?

  4. Қазақстан Республикасының рәміздеріне не жатады?

  5. Балалар сөзіне қандай сұрақ қойылады?

  6. Анаңның жолдасы (күйеуі) саған кім болады?

  7. Ғарышқа ең алғаш ұшқан адам?

  8. «Б» әрпі қандай дауыссыз дыбыс?

  9.  Жаяу жүргінші бағдаршамның қай түсі жанғанда жүреді?

  10. Бүгін аптаның қай күні?



Екінші кезең: «Ғажайып төртеу»

Сұрақтар:



Математика: 
1. 35 саныңда неше ондық бар? (3 ондық) ? 

2. 3.Ағаш үстінде 30 торғай қонып отыр еді,аңшы оның 2-еуін атып түсірді.Торғайдың қаншасы қалды?(2-еуі қалды, қалғаны ұшып кетті)


3. Ең үлкен 3 таңбалы санға бірді қоссақ неше шығады? (999+1=1000) 
4. Әлібек 1 айда 2 ертегі оқыды. Ол 1 жылда неше ертегі оқиды. Осы қарқынмен? (24 ертегі) 
Қазақ тілі
5. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді, олардың түрлері? (қатаң, ұяң, үнді) 
6. Қарсы мағыналы сөздерді тауып ата: семіз – (арық), терең – (таяз), қою – (сұйық), қысқарды – (ұзарды) 
7. Қай кезде бастауыш пен баяндауыштың ортасында сызықша қойылады? (Егер баяндауыш зат есім болса) 
8. Жұмбақты шеш. Өзім сөзден тұрамын 
Біткен ойды құрамын (сөйлем) 
Дүниетану: 
9. Сезім мүшелеріне нелер жатады? (көз,құлақ,мұрын,тіл,тері ) 
10. Адамда неше жұп қабырға болады?
11. ҚР Конституциясының 29 бабында не делінген?
12. Жан жағымыздан қоршаған ауаны неге көрмейміз? (Себебі: ауа түссіз мөлдір)
Әдебиеттік оқу: 
13. Қазақтың көрнекті ақыны, жазушы, тұңғыш ағартушы ұстаз. Қостанай облысында туған. Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан бұл кім? (Ыбырай) 
14. Еңбек туралы 2 мақал-мәтел айт. 
15. Мұқағали Мақатаевтың «Үш бақытым» атты өлеңінен бір шумағын жатқа айт. 
16. Абайдың 5 асыл іс пен 5 дұшпанды атап шық? 
5 асыл: талап, еңбек, терең ой, қанағат, рақым 
5 дұшпан: өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ . 

IІІ кезең. «Ата салтым дәстүрім »

«Бесікк салу»

Тұсау кесер (салт
Ат қою (ғұрып).

Айдар (ғұрып)..

ІV кезең.

 «Қиял әлемінде»  ҚИЯЛ ӘЛЕМІНДЕ



«Қиял әлемінде» Ойыншыларға тақырып беріледі. Тақырыпқа сәйкес қызықты әңгіме құрастыру керек. «Егер мен ел басы болсам», «Егер мен сиқыршы болсам»

VI. «Көшбасшы»



Бір бірімізге сұрақ қою...

Белсенді топты анықтау. Ең жоғары ұпай жинаған топты анықтайды. . 


Бүгінгі сайыста қай пән және қандай сұрақтар қиынға соқты сол пәнді тереңірек оқу тапсырылады. Сарапшылар белсенді топты мақтау қағазымен марапаттайды. Сайыстан алған әсері,қиындығы,ұтымдылығы жөнінде пікір айтады. 

(Қатаң дауыссыз) 


(ауа, су, жылу, жарық, тағам)
 (Қосыл, қосылғыш, қосындының  мәні)
(бірге) 

(домбыра)

 (72-ге) 
(әнұран, елтаңба, ту) 
(Кімдер?)
(әкем) 
(Юрий Гагарин)
 (Ұяң)
 (Жасыл) 

(Сәрсенбі) 



Бесік - қасиетті, киелі құтты мүлік, сәбидің алтын ұясы болып есептеледі. Қырқынан шығару (салт). Баланың туғанына қырық күн толған соң оны ыдысқа қырық қасық су құйып шомылдырады. Ол сәбидің жан – жүйесінің қалыптасып дені сау болып өсуіне деген ақ тілектен шыққан.

)- сәби қаз тұрғаннан кейін тез жүріп кетсін деген тілекпен жасалатын ғұрып. Қазақтың өмір салты, өрен салты т. б. қолдану мен дәріптеуді ғұрып дейміз.

Қазақ халқы жаңа туған сәбиге жақсы есімдер мен әйгілі адамдардың атын қойған. Сонымен бірге бала есімін беделді кісілерге қойғызып батасын алған.

Балалардың төбе шашын ұзартып өсіріп қоады. Бұл ғұрып ер балаға жасалады. Сәбилерге шаш орнына кекіл, тұлым да қойылады



«Егер мен ұстаз болсам....»   «Егер мен директор болсам...»





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет