“Ақыл- ойды тәртіпке келтіретін математика, сондықтан оны оқу керек” М.В.Ломоносов
Мақсаты:
Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру. Шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру бөлімі.
Негізгі бөлім:
І-тур: “Бәйге”
ІІ-тур: “Полиглот”
ІІІ-тур: “Ғажайып үштік”
ІV-тур: “Көкпар”
V-тур: “Жорға”
VІ-тур: “Шешендік өнер”
Қорытынды
“Математика - барлық ғылымдардың бекзадасы, оның сүйіктісі-шындық, сәні- қарапайымдылық пен айқындылық” Ян Снядецкий
І-тур: “Бәйге”
1. “Алгебра” деген сөз қандай сөзден шыққан?
(“ал-джебр” - қалпына келтіру)
2. Отырадан шыққан ұлы ойшыл, данышпан, ғалым, математик
(Әл-Фараби)
3. Әріпті өрнекті енгізген ХVІ ғасырдың көрнекті математигі
(Француа Виет (1540-1603))
4. Квадраттық функцияның графигі (парабола)
5. Барлық қабырғалары тең параллелограмм (ромб)
6. Квадрат теңдеу анықтамасы
7. Қандай сан барлық сандарға қалдықсыз бөлінеді? (нөл)
8. Қосындысы мен көбейтіндісі бірдей болатын сан (екі)
9. “Трапеция” сөзінің қазақша мағынасы қандай?
(грекше”трапедзион”-ас үстелі)
10. Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы
ІІ- тур: “Полиглот”
6. Сырт-сырт соғады, уақыт озады.
cағат – часы - clock
1. Алды- артымыз шексіз де,
Жете алмайсыз біздерге.
Сәуле менен кесінді,
шыққан тегін білсін де.
түзу – прямая - straight
2. Бір шеңберді бір шеңбер,
Көтеріп тұр білсеңдер.
cегіз – восемь -eight
3. Біз –санбыз, сызықпен бөлінген.
Математиканы ұқпас адамға,
Құбыжық болып көрінген.
Дұрыс, бұрыс, аралас,
Ондық болып бөлінген.
бөлшек – дробь - fraction
4. Бойы бір қарыс,
Сиып тұр 25 арыс.
сызғыш – линейка - ruler
5. Алтын терек, он екі бұтақ,
Үш жүз алпыс бес жапырақ.
жыл – год - year
7. Сөзі дана, үні жоқ,
Сөйлемейді, тілі жоқ.
Қолыңа алсаң шешен,
Ақылы асқан көсем.
кітап – книга - book
ІІІ- тур: “Ғажайып үштік”
10
20
30
10
10
20
20
30
30
ІV- тур: “Көкпар”
Математика-
әдебиет
Математика-
тарих
Математика-
жаратылыстану
10
10
10
20
20
20
30
30
30
V- тур: “Жорға”
І-ойыншыға:
1. Катет қандай үшбұрышта болады?
2. Тік бұрыш жасап қиылысатын екі түзу?
3. “Эврика” кімнің сөзі?
4. Қабырғалары тең тіктөртбұрыш?
5. 225-тің түбірі неге тең?
6. Арифметикалық квадрат түбір анықтамасы
7. Аксиома деген не?
8. 90 –тан үлкен бұрыш?
9. Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі?
10. Неше үш таңбалы сан бар?
V- тур: “Жорға”
ІІ-ойыншыға:
1. Гипотенуза қандай үшбұрышта болады?
2. Қарама-қарсы қабырғалары параллель төртбұрыш
3. Теорема деген не?
4. Жарты түзудің басқаша аты
5. Нөл қай елдің сөзі?
6. 144-тің квадрат түбірі?
7. Қиылыспайтын екі түзу?
8. Тең бүйірлі үшбұрыштың анықтамасы?
9. 5-тің үшінші дәрежесі?
10. Квадраттың периметрі?
VІ – тур: “Шешендік өнер”
“Ақын жанды болмаған адам математик те бола алмайды"
С.В.Ковалевская
“Жақсы шығарма жазу үшін творчестволық қиял қандай керек болса, геометрия есептерін шығару үшін сондай қиял керек”
А.С.Пушкин
10. Жазықтықта қиылыспайтын екі түзу.
10. Жазықтықта қиылыспайтын екі түзу.
10. Ақиқаттығы дәлелдеусіз қабылданатын сөйлем.
10. Ақиқаттығы дәлелдеусіз қабылданатын сөйлем.
10. Бір таңбалы санға дәл сондай санды тіркеп жазса, сан неше есе өседі?
10. Бір таңбалы санға дәл сондай санды тіркеп жазса, сан неше есе өседі?
20. Қосындысы 8-ге, айырмасы 2-ге, көбейтіндісі 15-ке тең екі сан.
20. Қосындысы 8-ге, айырмасы 2-ге, көбейтіндісі 15-ке тең екі сан.
20. Ешқандай амал қолданбай 666 санын бір жарым есе арттыр.
20. Ешқандай амал қолданбай 666 санын бір жарым есе арттыр.
20. 4 қасқыр 4 қойды
20. 4 қасқыр 4 қойды
4 сағат жейді. 10 қасқыр 10 қойды неше сағат жейді?
30. Трапецияның табандары 5,6 м және 2,4 м. Трапецияның диагоналдары оның орта сызығын қандай кесінділерге бөледі?
30. Трапецияның табандары 5,6 м және 2,4 м. Трапецияның диагоналдары оның орта сызығын қандай кесінділерге бөледі?
30. Функцияның анықталу облысын
30. Функцияның анықталу облысын
табыңдар:
30.
30.
теңдеуін шешіңдер.
Математика -әдебиет
10. Нәрселерді санағанда,
Керек бізге ауадай.
Айтыңдаршы, бұл қандай сан,
Жан жағыңа қарамай?
Математика -әдебиет
20. Математик бір ғалым,
Бірмүшеліктен іріктеп,
Үшеуін қосып топ құрды.
Атын жайып әлемге,
Топтың көңілін тоқ қылды,
Екі алып ол топты,
Нөлге теңеп жоқ жоқ қылды.
Математика -әдебиет
30. Кітаптың әр бетінде 35 жол бар Оның әр жолында орта есеппен х таңба бар бар. Кітаптың әр бетіндегі таңбаларды бірдей деп есептегенде оның 10 бетінде неше таңба бар?
Математика -тарих
10. Жазықтықта координаттар жүйесін енгізген ғалым?
Математика -тарих
20.Біздің эрамызға дейін ІІІ-ғасырда өмір сүрген ежелгі грек математигі, “Бастамалар” деп аталатын еңбегі бар ғалым?
Математика -тарих
30. Ең алғаш тікұшақтың жобасын жасаған, математика, физика, астрономия, геология, адам және жануар физиологиясымен айналысқан, бірақ дүние жүзіне басқа жетістіктерімен танылған адам?
Математика - жаратылыстану
10. Бір көйлек жылы ма, әлде бір көйлектің қалыңдығындай үш көйлек жылы ма?
Математика - жаратылыстану
20. Жер шарындағы алты материктің қайсысы пішіні жағынан үшбұрышқа ұқсайды?
Математика - жаратылыстану
30. Теңіз суында 5% тұз бар. 40 кг теңіз суында 2 % тұз болу үшін оған қанша тұзсыз су қосу керек?