I. Сабақтың мақсаты: Білімділік



Дата11.01.2017
өлшемі49,63 Kb.
#6649
Сабақтың тақырыбы: Табиғат - тіршілік көзі

Адамдардың табиғатсыз күні жоқ

Оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.

I.Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларды туған жерін сүюге, табиғатты аялай және қорғай білуге баулу;
Дамытушылық: оқушылардың қоршаған ортаны қорғауға деген жоғары адамгершілік сезімі мен жауапкершілігін арттыру;
Тәрбиелік: оқушылардың халық ауыз әдебиетінсн табиғат туралы білімдерін кеңейту.

II.Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру.

  1. Мәтінге қандай ат қойдыңдар?

  2. Мәтінде салт және сабақты етістіктер бар ма?

  3. Қоршаған сөзіне фонетикалық талдау.

  4. Салт, сабақты етістік дегеніміз не?

III.Жаңа сабақ.

  1. Видеоролик көру.

Ал, балалар, қалай ойлайсыңдар бүгін біздің сабақтың тақырыбымыз қандай?

  1. Дұрыс, бүгін сабақтың тақырыбымыз «Табиғат – тіршілік көзі».

  2. Сөздік жұмысы:

Тіршілік көзіисточник жизни

Елестету мүмкін емес – не возможно представить

Жыр – песня

Нұр – луг, свет

Сезім – чувство

Жарамсыз – непригодный

Су тапшылығы – нехватка воды

Ұшырап отыр – столкнулись

Тұщы – пресная

Текше – куб

Тасу – перевозить

Тұтас – целый

Тіршілік ету – жить, существовать

IV.Мәтінді оқып, аударамыз.

Табиғат – ол су. Суды «тіршілік көзі» дейді. Сусыз жер бетінде тіршілікті елестету мүмкін емес. Су адам жүрегіне жыр, көңіліне нұр, сезіміне гүл сыйлайды.

Жер шарының үштен екісі – су. Оның 97%-ы жарамсыз тұзды теңіз суынан тұрады. Бізде су көп пе, аз ба? Демек, жердің физикалық-географиялық картасына қарағанда көгілдір түс көбірек болғанымен, су ресурстары көп емес. Планета халқының үштен бірі қазірдің өзінде-ақ су тапшылығына ұшырап отыр. Жаңа ғасырда таза су тауарға айналды. Германия тұщы суды Швециядан сатып ала бастады, АҚШ бір текше метр тұщы су үшін Канадаға 5 центтен төлейді. Гонконг ауыз суды Қытайдан алады. Тасымал сумен тұтас бір мемлекет – Алжир тіршілік етіп отыр.

Тестпен жұмыс.


  1. Мәтін мазмұны ... туралы.

  1. Ауыз су

  2. Теңіз

  3. Өзендер

  4. Су ресурстары

  1. Сөйлемді жалғастырыңыз.

Планета халқының үштен бірі қазірдің өзінде-ақ су тапшылығына ұшырап отыр, себебі ...

  1. Мұхиттар көп емес

  2. Су ресурстары көп емес

  3. Ауыз су көп

  4. Тұщы су көп

  1. Асты сызылған сөзге сәйкес мағынаны табыңыз.

Оның 97%-ы жарамсыз тұзды суынан тұрады.

  1. Пайдасыз

  2. Тиімсіз

  3. Дәмсіз

  4. Қасиетсіз

  1. Мәтінге сәйкес ақпаратты көрсетіңіз.

  1. Жер шарының төрттен екісі – су.

  2. Гонконг ауыз суды Швециядан алады.

  3. Жер бетінде су ресурстары көп.

  4. Жаңа ғасырда таза су тауарға айналды.

  1. Мәтінде жауабы бар сұрақтары анықтаңыз.

  1. Су тапшылығы деген не?

  2. Германия тұщы суды қайдан алады?

  3. Теңіз суы ішуге жарамды ма?

  4. Бізде су көп пе, аз ба?

  1. Мәтіндегі негізгі ойды белгілеңіз.

  1. Планетадағы су тапшылығы

  2. Теңіз суының жарамсыздығы

  3. Тұщы судың құны

  4. Тасымал судың пайдасы

Сұрақтарға жауап бер.

  1. Табиғат дегеніміз не?

  2. Су адамға не сыйлайды?

  3. Жер шарының неше бөлігі?

  4. Оның қанша пайызы жарамсыз?

  5. Жаңа ғасырда су неге айналды?

V.Грамматикалық тапсырма.

  1. Мәтіннен салт және сабақты етістіктерді анықтаңдар.

  2. Оқылым тапсырмалар орындаңыз.

Біз де табиғатты қорғауға үлес қосуымыз керек?

а) Біз сенбілікте мектеп ауласына ағаш отырғызамыз.

б) Қанатты құстарға үйшік жасаймыз.

Сөйлемдерді толықтыру. Көп нүктенің орнына керекті сөзді жаз.

А) Табиғат ... байлығымыз.

Б) Табиғатты қорғау ... борышы.

В) Табиғаттың басты ... – жер.

Г) Жер – біздің ... .

Д) Адам үшін табиғат ең ... .



Керекті сөздер: достойный, ценный, золотая колыбель, наша, человека, богатство, понятие.

«Ең» дейтін сөзбен басталатын тапсырмалар.

Ең ірі балық – ... акула.

Ең үлкен жануар – .... кит.

Ең терең көл – ... Балхаш.

Ең тұщы көл – ... Маркакөл.

Ең тұзды көл – ... Алакөл.

Ең үлкен көл – ... Балхаш.

Ең киелі құс – ... аққу.

VI. Қорытынды.

Біз бүгін сабақта не білдік?

Табиғат ... біздің байлығымыз.

Табиғатты ... қорғау керек.

Сусыз ... тіршілік жоқ.

Суды ... үнемдеп пайдалану керек.

Табиғатты қорғау ... біздің азаматтық борышымыз.



Рефлексия. Табиғат асыл қазына. Осы байлықты қорғап, оны мұқият сақтай білу – бәріміздің борышымыз.

VII. Бағалау.

VIII. Үйге тапсырма. Су- тіршілік көзі тақырыбына шағын әңгіме жазу.

Каталог: uploads -> doc -> 08bb
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
08bb -> Сабақтың тақырыбы : наурыз төл мерекеміз. Сабақтың мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет