Қысқа мерзімді жоспар Пәні : Қазақ тілі



Дата04.08.2017
өлшемі440,01 Kb.
#22632
Оңтүстік Қазақстан облысы

Шардара ауданы

Т.Айбергенов атындағы мектеп - гимназиясы

Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі

Дүйсенова Нұржамал Қонысбекқызы

Тақырыбы: Қысқа мерзімді жоспар





Пәні : Қазақ тілі




Сынып : 7в

Мерзімі: 19 қараша 2014 жыл

Тақырыбы:

Есімдіктердің түрленуі. Жіктеу есімдігінің түрленуі

Мақсаты:

Есімдіктің түрленуін оқушы іс-әренкеті арқылы меңгерту

Міндеті:

Есімдіктің мағыналық түрлерін табады, басқа сөз табынан ажырата біледі

Күтілетін нәтиже:

Есімдікті сөйлемдегі қызметіне қарай синтаксистік талдау жасауды меңгереді

Жұмыс түрі :

Жеке, жұптық, топтық




Уақыт

Сабақ

кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар.

құралдар





2 мин
1 мин


8 мин

Кіріспе Ұйымдастыру
Топқа бөлу

Үй жұмысын

сұрау

1. Сәлемдесу

2. Сыныпта жағымды атмосфера

қалыптастыру
Қызыл , жасыл алма бойынша

топқа бөліну


1. «Жұлдызды сәт» ойыны

. 1. Біз тіл білімінің қай саласын оқып жатырмыз, ол нені зерттейді?

2. Зат есім, оның мағыналық түрлерін ата

3. Сын есім, сұрақтарын ата


Сәлемдесу

Өз есіміне сын есім тіркестіріп айту


1-топ «Қызыл алма»

2-топ «Жасыл алма»

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

1. Морфология. Ол сөз құрамын, қосымшаларды, сөз табын зерттейді.

2. . Жалпы, жалқы есім. Деректі, дерексіз зат есім болып бөлінеді.

3. Анықтамасы мен сұрақтарын атайды


формативті








Кеспе қағаз

Жұлдызшалар

















5 мин
5 мин


Танысты-

рылым

«Біліміңді байқап көр»

4. Сын есімнің мағынасына қарай түрлерін атаңдар

5. Сын есімнің түрленуін қалай атаймыз?

6 Салыстырмалы шырай деген не ? Жасалу жолы ?
7.Күшейтпелі шырай деген не?
8. Зат есімнің түрленуі деген не?
9 Сан есім, мағыналық түрлерін атаңдар

10. Сан есімнің түрленуі дегеніміз не?

2. «Тілдік тренажер» ойыны

арқылы зат есім, сын есім, сан есімдерге талдау жасайды

Өтілген тақырыпты қорытындылап, жаңа сабақта

электронды оқулық пайдаланамын

1-топқа тапсырма

2-топқа тапсырма



4. Сапалық, қатыстық сын есім
5. Шырай деп атаймыз. 4 түрі бар
6. Зат сынын екінші зат сынымен салыстырып, бір-бірінен кем я артық екенін білдіреді

7.Заттың біркелкі сындық белгілерін күшейтеді не кемітеді .

8. Жалғаудың 4 түрін қабылдауы
9. Анықтамасын, сұрағын, мағыналық түрлерін атайды.

10. 4 түрлі жалғау жалғануын түрленуі дейміз


1.Астана 2.Әсем. 3.Он 4.Тіс дәрігері. 5.Оқушы. 6.Қара ала.

7.Арман.8. Жиырма бір.9.Балалы.

10. Мақсат 11. Оқулық.
ЭО тыңдау арқылы жіктеу есімдігінің түрленуі туралы мағлұматпен танысады.

«Мен» есімдігінің септелу үлгісі

«Мен» есімдігінің жіктелу үлгісі

формативті


Табыс критерийі

1. Тапсырманы нақты, жүйелі орындау 2. Ой мен сөздің үйлесімділігі 3.Қосымша дерек ұсынуы

формативті

Г:Т:Тұрсынова

А:А:Қасымбек

А:Н:Нұрғазы


«Қазақ тілі» 7-сынып

«Арман-ПВ»

Сызба-таблица

Электронды оқулық


Тақта, бор













12 мин

2мин

5 мин

2 мин

2 мин

1мин

Негізгі бөлім
Оқулықпен жұмыс


Сергіту сәті

Қорытынды.

Бағалау

Рефлексия

Үйге тапсырма

89-жаттығуды орындаңдар

1.Қожанасырға бір кісі келеді.

(морфологиялық талдау)

2. Қожа оны қуанып қарсы алады.

(синтаксистік талдау)

АКТ-ны пайдаланып видео көрсетемін


«Топтастыру» стратегиясы

Топпен бағалатамын

Кері байланыс жасатамын

Есімдіктің түрленуі. Жіктеу есімдігі



  1. топ талдау жұмысын орындайды.

  2. Топ мәтіннен септеулі жіктеу есімдігін табады.

(Оны,онымен,сенің, сіз, мені, мен, біздің)
Дене қимыл жаттығуын жасайды



  1. топ Есімдіктің мағыналық түрлері

  2. топ Жіктеу есімдігінің түрленуі

  3. Тест тапсырмалары

Топ басшы топ мүшелерінің

жинаған ұпай санын жариялайды.

1 .Бүгінгі сабақта не сәтті өтті?



  1. Топпен жұмыс жасағанда

саған көмек қажет болды ма ?

3. Сенің ұсынысың ...


90-жаттығуды орындау

Тест тапсырмасы


формативті

суммативті

Өзін-өзі бағалау


Өзара бағалау

АКТ

Постер жасау



Маркер
Бағдаршам
Стикер








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет