Қызылорда облысы,
Қармақшы ауданы,
Алдашбай ахун ауылы
№111 орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі
Тұңғышбаева Назгүл Орынбекқызы
Қазақ тілі 5-сынып
Сабақтың тақырыбы
|
Антонимдер.
|
|
Сілтеме
|
Оқулық,қосымша ресурстар,
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Антоним сөздер туралы мәлімет беру, білім деңгейін көтеру, тереңдету. Тақырыпты басшылыққа ала отырып, жаңа сабақты меңгерту.
Сөйлемдегі қолданысын, ойлау, іздену, табу, қиялдау, елестету, ой қорыту дағдыларын шыңдау және бір - біріне қарама қарсы мәнде айтылған сөздердің айырмашылығын анықтау.
|
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
«Серпілген саулдар», «Бір әріптің ізімен», «Сен- маған, мен-саған» топпен, жеке жұмыс.
|
|
Оқыту нәтижелері
|
-Қарама-қарсы сөздерді қолдана алады;
-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады; Тақырыпты басқа тақырыппен салыстыра алады.
|
|
Сабақтың кезеңдері
|
Ресурстар
\Керек жабдықтар\
|
Оқыту моделі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
2-3 мин
|
Түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлу
|
Топқа бөлу
|
Оқушыларды түгендеу.
Сабаққа назарын аудару, Түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлу.
|
Түрлі түсті стикерлер арқылы топқа бөлініп отырады.
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
|
Жеке жұмыс
|
83-жаттығу.
Көп нүктенің орнына бір-бірімен синоним болатын сөздерді қойып жазу.
|
Оқушылар жаттығуды орындап келеді
|
Үй тапсырмасын бекіту
|
|
Жеке жұмыс
|
Мұғалім оқушыларға «Ақылды доп» әдісі арқылы сұрақтар қояды.
|
Оқушылар жеке жұмыс жасайды
|
Жаңа сабаққа даярлық
|
|
Жеке жұмыс
|
Суреттер көрсету арқылы жаңа сабаққа қадам басу.Оқушылардан суреттен не байқағанын сұрау. Интерактивті тақтадан мағыналары қарама қарысы суреттерді салыстыру арқылы оқушыларға не түсінгендерін және ереже шығару керектігін ескертемін.Ерекшеліктерін білу.
Қадыр Мырза Әлінің «Қырсық» өлеңімен ашу
Сен оған:- Аласа — десең,
Ол саған:- биік,- дейді.
Сен оған:- Кіші ғой!- десең,
Ол саған:- Үлкен!- дейді…
Өлеңде қандай сөздер кездеседі?
—Антоним дегеніміз не?
Мысал келтір.
|
Оқушылар ойланып жауап береді.Сабақтың тақырыбын анықтайды. Ереже шығарады.
|
Жаңа сабақ
|
|
Топтық жұмыс
|
Антонимдер — мағыналары бір-біріне қарама-қарсы болып келетін сөздер.
Антоним мен жұрнақ арқылы жасалатын болымды болымсыздық мағына бірдей емес.Оларды былайша салыстырып көруімізге болады.
Антонимдер: жақсы-жаман
Болымды-болымсыздық мағынасы: жақсы-жақсы емес.
Қандай пәндерде антонимдер кездеседі? Мысалы:
Математика сабағында:
Қосу – алу
Көбейту – бөлу
Үлкен – кіші
Жаратылыстану сабағында:
Өлі және тірі табиғат
Әдебиет сабағында:
Мақал – мәтелдерде:
Әдепті бала – арлы бала,
Әдепсіз бала – сорлы бала.
Жұмбақтарда:
Асты тас, үсті тас,
Ортасында піскен ас (таба нан) т.б
|
Оқушылар өздері жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Тағыда басқа мысалдар келтіреді.
Антоним мен болымды-болымсыздық мағынаны салыстырып айтып отырады.
|
Дамытушылық тапсырма
Оқулықпен жұмыс
|
Оқулық
|
Топтық жұмыс
|
87-жаттығу.
1.Тақырыптың неліктен «Өліара», «Амал» деп аталғандарын түсіндір.
2. Мәтіннен антоним сөздерді теріп жазу.
3.Жеті амал жайлы мұғалімнің көмегімен түсініп алу.
Ескі-жаңа, ыстық-суық,
88-жаттығу.
Мәтіннен синоним, антонимдерді теріп жазу.
Жеңілу-жеңу, әдет-ғұрып,ым-ишара, мақұлдау,қолпаштау,бәрекелді, жарайсың,ынталылық, құлшыну, іске құлшынып отыр,алақанына түкіріп отыр, алақанын уқалау. Ісі оңынан, жолы болған, амалы құру, шарасыздық,бармағын тістеп қалды. Бөркін аспанға ату, қуану, шаттану,қамшы тастау, салт-дәстүр,дау-жанжал,
|
Достарыңызбен бөлісу: |