Ж Ұ мысд ә птер І 6б сынып оқушысы Пән мұғалімі: Адий Аманжол 2016-2017 оқу жылы Сабақ



Дата01.04.2017
өлшемі114,73 Kb.
#13057
түріСабақ
МАКИНСК ҚАЛАСЫ №5 ОРТА МЕКТЕБІ

«Өсімдіктердің гүлдеуі және тозаңдануы.

Тозаңданудың түрлері»

ТАҚЫРЫБЫНА АРНАЛҒАН



Ж Ұ М Ы С Д Ә П Т Е Р І

6б сынып оқушысы -----------------------------------

Пән мұғалімі: Адий Аманжол

2016-2017 оқу жылы



Сабақ: 21 Күні: 25.11

Сабақтың тақырыбы : Өсімдіктердің гүлдеуі және тозаңдануы. Тозаңданудың түрлері

Сабақтың мақсаты : а) білімділік: Оқушыларды өсімдіктердің жынысты көбеюі, тозаңдану мен ұрықтану туралы таныстыру;


ә) дамытушылық: Оларға жынысты көбеюі мен тозаңданумен ұрықтану туралы ғылыми тұрғыдан түсіндіріп, ой –өрісін дамыту;

б) тәрбиелілік: жылдамдыққа, бірлікшіл болуға тәрбиелеу.


Сабақ кезеңдері: І.  Ұйымдастыру-   2 мин.

Оқушыларды 3 топқа бөлу. Бағалау парағын таратып беру.

ІІ.Қызығушылықты ояту–10 мин.

Үй тапсырмасын тексеру



  1. Көрнекі көрсету: сабақ, өркен, гүлдің құрылысын талдау



  1. Гүлшоғырлардың суретін салу, анықтамасын айту.

І топ: Өздігінен тозаңдану: Жай шашақ, күрделі шашақ, собық.


ІІ топ: Айқас тозаңдану: жай масақ, күрделі масақ, шоғырбас

ІІІ топ: Ұрықтану: жай шатыр, күрделі шатыр, себет


  1. «Кім жылдам?» сұрақ-жауап

  1. Гүл несі арқылы сабаққа бекінеді?-----------------------

  2. Гүлсерікті не құрайды? -----------------------

  3. Жай гүлсерік деген не? -----------------------

  4. Қос гүлсерік деген не? -----------------------

  5. Гүлдің дәл ортасында орналасқан? -----------------------

  6. Жатын ішінде не орналасады? -----------------------

  7. Бір гүлде аталық пен аналық екеуіде болса? ----------------------

  8. Аталық немесе аналығы ғана болса? -----------------------

  9. Тек аталығы ғана болса қандай гүл? -----------------------

  10. Тек аналығы ғана болса? -----------------------

  11. Аталық гүлдер мен аналық гүлдер бір өсімдікте орналасса? -----------------------

  12. Аталық гүлдер бір өсімдікте, аналық гүлдер екінші өсімдікте орналасса?--------------------------------------------------------------------

  13. Жүгері мен калланың гүлшоғыры? -----------------------

  14. Себет қандай гүлшоғырына жатады? -----------------------



ІІІ. Мағынаны тану-10 мин:

Мәтіндер бөлініп беріледі де, берілген сұрақтар бойынша постер құру.



І топ: Өздігінен тозаңдану

  1. Өсімдіктердің гүлдеуі дегеніміз не?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Мақтаның және лалагүлділердің гүлдеу мерзімі қанша?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Тозаңдану деген не?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Нешеге бөлінеді?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Өздігінен тозаңдану деген не?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Өздігінен тозаңданатын гүлдер қай кезде тозаңданып үлгереді?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ІІ топ: Айқас тозаңдану

  1. Айқас тозаңдану деген не?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Оның неше түрі бар?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Бунақденелілер арқылы айқас тозаңданатын өсімдіктердің гүлдері қандай болады?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Бунақденелілер қалай тозаңдандырады?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Бунақденелілер арқылы қандай өсімдіктер тозаңданады?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Жел арқылы айқас тозаңданатын өсімдіктердің белгілері?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ІІІ топ: Ұрықтану

  1. Ұрықтану деген не?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Ұрықтану қашан болады?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Тозаң түтікшесі қашан пайда болады?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Тұқымбүршікте қандай жасушалар бар?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Тозаң түтікшесінің ұшында не бар?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Қосарлы ұрықтану деген не? Ашқан ғалым?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Тұқым және жеміс неден дамиды?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ІІІ. Сергіту сәті – 2мин:

дауысты дыбысты қолдың ырғағымен төменнен жоғары көтеріп айту.

ІҮ. Ой толғаныс –15 мин:

Постер қорғау

15 зертханалық жұмыс.

Бунақденелілермен және желмен тозаңданатын өсімдіктердің гүлдерін салыстыру.

Семантикалық картаны толтыру






Сұрақтар

Өздігінен тозаңдану

айқас тозаңдану

Бунақденелілер арқылы

Жел арқылы



бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының аузына түсуі












шие, алхоры, алма ағаштары, лимон, шай, асқабақ.












тәтті шірне бөледі












Тозаңдары жеңіл












гүлдері ашылмай тұрып тозаңданады.












Аталық жіпшелері өте ұзын, төмен қарай иіліп тұрады












Аналығының ауызы қауырсын тәрізді үлпілдеген












жер жаңғағы ( арахис) , шегіргүл, саумалдық, бетеге,












Гүлдері реңсіз












гүлдері ашық реңді












Хош иісі болмайды












хош иісті












тозаңдары өте майда












тозаңдары өте ірі












гүл жарған кезде және гүл жармай тұрғанда тозаңданып үлгеретін









ЕСЕП ШЫҒАРУ

Жоңышқаның бір гүлшоғырында 0,008 г шірне болады.


  1. Балара 500г шірне жинау үшін неше гүлшоғырға қонуы тиіс?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------



  1. Балараның жемсаушасында 0,02г гүл шірне сиятыны белгілі болса, ол 500г шірне жинау үшін гүлге неше рет ұшып келуі тиіс?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ү. Бағалау- 2мин: оқушының бағалауы

ҮІ. Үй тапсырмасын беру-2 мин: жұмыс дәптерін аяқтау

ҮІІ. Кері байланыс- 2 мин




  1. Сабақты түсіндің бе?

Білдім Білгім келеді Білмедім



  1. Сабақ ұнады ма?




Қол шапалақтау (қанайналым жұмысын жақсартады)
Каталог: uploads -> doc -> 12f1
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
12f1 -> Тақырыбы: Болашақ мұғалімдердің кәсіби әрекетке психологиялық даярлығын дамыту жолдары Семей, 2016 жыл Мазмұны
12f1 -> Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары Мектептің әдістемелік тақырыбы
12f1 -> Сабақтың мақсаты: а Білімділігі: Синтаксис тақырыбына толықтай тоқталып


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет