Мақсаты:
|
Жаңа тақырып туралы танымдық білімін арттыру және білетінін сөйлеу арқылы еркін жеткізу, сол білімдерін әрі қарай мәтін, сұхбат арқылы қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
сабақтың соңында оқушылар
Жаңа тақырыбы бойынша жаңа сөздерді біледі және сол сөздерді ауызекі сөйлеуде қолданады.
Әртүрлі тапсырмалар арқылы өз білімдерін түсіне көрсете, біледі.
Көп мағыналы сөздер арқылы ойларын қазақ тілінде еркін жеткізе алады.
|
Сабақтың түрі:
|
Кіріктірілген сабақ
|
Пәнаралық байланыс:
|
қазақ тілі, тарих
|
Қолданылатын әдістер:
|
жаңадан білім беру, сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамыз: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, « Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы.
|
Керекті жабдықтар:
|
сабақ барысында оқушыларға керекті өздік тапсырмалар орындау үшін қолданылатын материалдар
|
Сабақтың барысы
|
№
|
Сабақ кезеңдері:
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
1 мин
|
Сәлемдесу. Балалар, Біздің еліміздің Президенті Назарбаев Нұрсұлтан Әбішұлы бірнеше тілді білу керек дейді. Сондықтан қазіргі таңда біз, мемлекеттік тіл ретінде қазақ тілін, ұлтаралық қарым-қатынас ретінде орыс тілін, халықаралық деңгей тілі ретінде ағылшын тілін үйреніп жүрміз. Өйткені көптілдік –бірлікке апаратын жол.
|
Оқушылар 2 топқа бөлінеді
Топ ережесі
1. Белсенді болу
2. Әділ болу.
3. Сыпайы болу
4.Бір-бірін тындай білу.
5.Бір-бірімізді құрметтей білу
|
2
|
Психологиялық ахуал туғызу
|
2 мин
|
-Оқушылар өздері тандаған түрлі-түсті қағаздар арықылы топ-топқа бөлінеді.
-ТОП басшысын тандау (Орындық орнында күлімсіреп тұрған смайлик жабыстырылып тұрған болса, сол топ басшысы болады)
-Топ басшысының міндеті топ ережесімен таныстырып, бағлау.
Бағалау парақшасы
Топ басшы......................................................................
Р/С
|
Оқушының аты - жөні
|
1
|
2
|
Баға
|
Бағасы
|
1
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
3 тапсырмаға – «5»
2 тапсырмаға- «4»
1 тапсырмаға – «3»
мүлдем қатыспаған оқушыға – «2»
|
2
|
Үй жұмысын сұрау.
|
1 мин
|
Ыстық орындық әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
-Сенің Отаның қай жер?
-Қазақстан қандай мемлекет?
-Қазақстанның рәміздерін білесің бе?
-Қазақстанның елордасы қандай қала?
-Қазақстанның табиғаты қандай?
-Қазақстанның Мемлекеттік Тудың авторы кім? (Шәкен Ниязбеков)
-Қазақстанның Мемлекеттік Елтаңбаның авторы кім? (Жандарбек Мәлібеков)
-Бәйтерек сәулетшісі кім? Норман Фостер
|
|
3
|
Негізгі бөлім
|
1 мин
|
Слайд бойынша шолу жасау
Сөздерді қайталау
Оңтүстік-юг
Солтүстік-север
Батыс-запад
Шығыс-восток
Қазақстан картасы бойынша
-Оңтүстік Қазақстан қалаларының орналасуын көрсету (Алматы)
- Солтүстік Қазақстан қалаларының орналасуын көрсету (Астана)
-Батыс Қазақстан қалаларының орналасуын көрсету ( )
- Шығыс Қазақстан қалаларының орналасуын көрсету ( )
|
|
4
|
Тұсаукесер
Ойлан да тап стратегиясы
|
5 мин
|
Балалар бүгінгі күнді дәптерге жазып қояйық.
1-ші тапсырма. Сандарды сөйлету.
2006 жылы биіктігі 62 метр
2002 жылы биіктігі 97 метр
2010 жылы биіктігі 150 метр
Мысалы:
Екі мың екінші жылы Бәйтерек монументі салынды. Оның биіктігі-тоқсан жеті метр.
|
Оқушылар ойланады.
Топ басшылары өз тобының дәптерлерін жинап, басқа топ басшысына беріп бір-бірлерін тексереді.
Дәптерлерді қайтарып береді
ТОП басшысы қойылған бағаларды Бағалау парақшасына түсіреді.
|
|
Топтық жұмыс
|
5 мин
|
Оқулықпен жұмыс.
4-тапсырма.
Ертегімен танысайық.
1 топ
флепчартқа түсіреді
2топ
Сахналық көрініс дайындайды
|
|
|
Кім шапшан?
|
5 мин
|
Сұрақ –жауап
-Алма мен Бәйтеректің Отаны қай жер?
-Алма қай қаланың символы?
-Бәйтерек қай қаланың символы?
-Ертегі қалай аталады?
|
|
5
|
Оценивание
(самооценивание)
|
2 min
|
Мұғалім оқушылардың балдарын сұрап бағалайды.
|
Әр оқушы жинаған ұпайларын санайды.
|
7
|
Рефлексия
(Рефлексия. Подведение итогов)
|
2 min
|
Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?
Не білдім?
|
Не ұнады?
|
Сабақтан алған әсерім
|
|
|
|
|
Оқушылар өз ойларын жазады.
|
8
|
Үй жұмысы
|
2 min
|
тапсырма.
|
Оқушылыр күнделіктеріне үй жұмысын жазады.
|