Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы №8 жалпы орта білім беретін мектептің биология пән мұғалімі Ибраева Фарида Музапбаровна
Пән
Биология
Сынып
11 "а"
Уақыты 18.11.215ж
Тақырыбы
Организмдердің бейімділігі және салыстырмалы сипаты
Мақсаты
Оқушыларға организмнің бейімділігін таныстыра отырып, мәтіннің салыстырмалы сипатын толықтай меңгерту
Міндеттері
•Бүркеніш рең, түйсік-сезімдік, ұрпағына қамқорлық секілді бейімделушіліктің түрлеріне анықтама беру;
•Бүркеніш реңнің негізгі төрт түріне тоқталу;
• Организмдердің бейімділігі мен салыстырмалы сипатын басқа да дерек көздері арқылы білімдерін кеңейту
• Шығармашылық жұмыста белсенділік таныту;
Күтілетін нәтиже
•Бүркеніш рең, түйсік-сезімдік, ұрпағына қамқорлық секілді бейімделушіліктің түрлеріне анықтама береді.
•Бүркеніш реңнің негізгі төрт түріне тоқталады.
• Организмдердің бейімділігі мен салыстырмалы сипатын басқа да дерек көздері арқылы білімдерін кеңейте алады.
• Шығармашылық жұмыста белсенділік таныта алады.
Түйінді түсініктер
► Бүркеніш рең түрлері
► Ұрпағына қамқорлық
► Түйсік -сезімдік бейімделу
Сабақтың өту барысы
Сабақ кезеңдері, модуль
Мұғалімнің іс әрекеті
Тапсырма мазмұны
Оқушының іс әрекеті
1 Кіріспе
(оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді)
Модуль: жаңа әдіс -тәсілдер
Әдісі: топқа бөлу тренингі
Уақыты: 3мин
Модуль: Бағалау
Әдісі: өзара бағалау
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа қатысымын қадағалау. Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.
Уақыты: 2 минут Оқушыларды топқа бөлу.
Әр топқа бағалау парағын тарату
"Ағза- қоршаған ортаның ажырамас бір бөлшегі"
(суда, құрлықта және ауады еркін ұшуға бейімделген жануарлар) тренингі арқылы топқа бөлемін.(оқушылардың әрқайсысына жануарлардың суреті таратылады сол суреттерді атын атай отырып топқа бөлінеді)
Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.
Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді Өзара критерийлі бағалау өлшемдерімен танысады
II Тұсау кесер
(сабақ басталмас бұрын оқушылар нені білетіндіктерін анықтау) Модуль Сыни тұрғыдан ойлау Әдісі: Топтық жұмыс Модуль АКТ
Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақтаға үй тапсырмасы беріледі. Үш топқа да тапсырма шығады.
Әр топтың қасына барып, тапсырманы қалай орындап жатқандығын бақылаймын
1топқа
Түрішілік күрес бойынша сұрақтарға жауап беру;
1. Түрішілік күрес дегеніміз не?
2. Түрішілік күрес қандай ағзаларда көбірек байқалады?
3. Түрішікке тағы қандай қосымша мысалдар келтіре аласың?
2 топқа Түраралық күрес бойынша Биологиялық диктант
1.......... Тұқым қуаламайтын немесе фенотиптік өзгергіштік.
2.Мутация--- ......... Өзгеруіне байланысты болатын жеке организмдердегі өзгергіштік.
3. Табиғаттың әр түрлі (жел, жауын-шашын , қатты аяз т.б.) жағдайларынан болатын күресті......... Деп атаймыз. 4. Жазық далалы жерде ылғалдың тапшылығынан өсімдіктердің жерүсті мүшелері ........., ...... , жұмсақ түк басқан.
3 топқа: Сыртқы орта жағдайларымен керес бойынша Терминдерге анықтама беру.
1.Сұрыпталу 2. Табиғи сұрыпталу
3. Түраралық күрес 4 Рафлезия
5. Қолдан сүрыпталу 6.Тіршілік үшін күрес
Топта бірлесе отырып жұмыс жасайды, дұрыс шешім қабылдауға үйренеді
Тапсырманы әуелі топта, содан соң ортаға шығып қорғайды. Әр топтан 2,3 оқушыдан шығады
Оқушылар бір -бірлерін үш шапалақ арқылы бағалайды.
III Негізгі сабақ
(оқушылардың жаңа тақырыпты оқып үйренуіне көмек көрсету)
Модуль:
1.Сыни тұрғыдан ойлау.(диалогтық,қайта бағыттау сұрақтары)
2Талантты және дарынды баланы анықтау
3. АКТ-ны кеңінен қолдану
Әдісі: топтық жұмыс Модуль Бағалау
1.Интернеттен бейне жазбаны көрсету(2 мин.)
2.Дәптерлеріне жаңа тақырыптыжазғызу,назарларын кітапқа тақырыпқа аудару,оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу. Оқушылардың жұмыстарын қадағалау, жетекшілік жасау. Тақтаға постерді бағалаудың ұсынбасын шығарамын.
"Бәріміз бірге" кезеңі, мәтіннің тәрбиелік тағылымдық мәнін ашу.
Топтық жұмыс1
Бейнежазбадан қандай іс әрекет байқап және қандай ой түйдіңіз.........
Қай топтың ойы түйінді,өте жақсы болды,шапалақтап білдіреміз.
Топтық тапсырма 2
I топ
Бүркеніш рең түрлеріне тоқталып, ерекшеліктерін анықтау
II топ
Қызықтырушы рең, еліктеуші рең, қауіп төндіруші рең түрлерін мысалмен түсіндіру
III топ
Түйсік сезімдік бейімделу және ұрпағына қамқорлық тақырыбының мағынасын ашу Әр топ өзінің тапсырмаларын қорғап болған соң критерий арқылы бағалайды
Критерий
Дискриптор
Ұпайы
1. Жаңа тақырыптың ашылуы
1.Тақырыптың ашылуы жоғары деңгейде
2. Тақырыптың ашылуы орташа деңгейде
3. Тақырыптың ашылуы төмен деңгейде
3
2
1
2. Тақырыптың ерекшелігі
1. Деректердің нақты болуы
2. Деректердің аз болуы
3. Деректердің болмауы
3
2
1
3. Тақырыпты қорытындылау
1.Қорытындылау жоғары деңгейде
2.Қорытындылау орташа деңгейде
3.Қорытындылау төмен деңгейде
3
2
1
Бұрыннан білетін білімдерін пайдалана отырып, өз ойын ашық, еркін білдіріп, жаңа тақырыпты анықтай алады.Ой пікірлерін бір арнаға тоғыстырады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесінмбір оқушы айтады.
Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады.Топтық жұмысқа даярланады.
Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыс жасайды және сол тапсырманы интерактивті тақтадан көрсету арқылы қорғап шығады.
Қорытынды бөлім
(оқушылардың оқып -үйренгендерінің нәтижесін бағалау)
Модуль
1 Дарынды балалармен жұмыс
2Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту
Үш топқа бірдей тапсырма беру, оқушылар жеке-жеке орындайды
" Бес жолды өлең" әдісі
1топқа "Бейімделушілік"
2 топқа "Табиғи сұрыпталу"
3 топқа " Тіршілік үшін күрес"
Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату.(Қалыптастырушы бағалау)
Кері байланыс
(оқушылар рефлексиясы)
Бүгінгі сабақты қорытындылау, оұушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі.
Уақыты: 5 минут
Стикерге әр оқушы бүгінгі сабақ бойынша:
Бүгін мен не үйрендім?
Маған не ұнады/ ұнамады?
Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірін?
Пайдаланылған ресурстар: интернет желісі, оқулықтар, Биология және салауаттылық негіздері №4 (2014) журналы, плакаттар, суреттер, бағалау парақшалары, маркерлер, плакаттар.