Кемпірбаева Ғалия Асылқанқызы
Математика пән мұғалімі
«Б. Майлин атындағы орта
мектеп-бақша» КММ
Шығыс Қазақстан облысы
Үржар ауданы
Қабанбай ауылы
Жас ұрпақтың саналы да,сапалы білім алуының бірден бір себепкері,ол мұғалімнің жаңашыл болуы.Әр сабақты жаңаша ,қызықты өткізу, оқушылардың қабілеттерін арттыру,шығармашылық деңгейін дамытуды жүзеге асыру мұғалімнің негізгі мақсаты. Осыған орай 6 сыныпта өткен «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу» сабағымды ұсынып отырмын.
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу.
Сабақтың мақсаттары: Білімділік: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешімі ұғымымен және шешу алгоритміміен таныстыру, бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту. Математикалық терминдермен сөйлете отырып, сөздік қорларын молайту.
Тәрбиелік:Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекіліктер: : Интерактивті тақта, карточкалар , Бағалау парағы.
Сабақтың түрі : топтық сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:. «Сыни тұрғыдан ойлауға оқыту» /Тақырыпты топ арасында өзара талқылау бір-біріне түсіндіру, баяндау, практикалық сабақ/
Сабақтың типі:Жаңа сабақ
Сабақ барысы: І . Ұйымдастыру. Сергіту сәті. Топқа бөлу.Топ басшысын тағайындап,бағалау парағымен жұмыс жүргізу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Үй тапсырмасының орындалуын тексеру./топ басшылары/
Жан – жақты білімдерін тексеру:
І топ
|
ІІ топ
|
ІІІ топ
|
ІV топ
|
Берілген сан аралықтары бойынша не білесің?
|
[ -5; 1]
|
( 0;12]
|
(; -0,8]
|
(-2; 2,5)
|
-2 -1
|
9,6
|
10 13
|
-5
|
[ 1; 5] [ 3; 7]
|
( 1;8) (5; 10)
|
[ -7; 0] [-3; 5]
|
;10) -;6)
|
[ 1; 5] [ 3; 7]
|
( 1;8) (5; 10)
|
[ -7; 0] [-3; 5]
|
;10) -;6)
|
2х-1
А) (
Ә) (-1;+
Б) (
В) (
|
Х+34
А) (
Ә) (-1;+
Б) (
В) (
|
3х-15
А) (
Ә) (-1;+
Б) (
В) (
|
2-х0
А) (
Ә) (-1;+
Б) (
В) (
|
ІІІ. Жаңа тақырып: Әр топқа бірдей тапсырмалар беріп, өзара сабақты талқылау.
Топтың өзара талқылау тапсырмасы: 1 – мысал. Оқушы 4 дәптер сатып алу үшін 20 теңгеден көп ақша төлейді.егер дәптердің бағасы 2 теңгеге қымбаттаса, ол 36 теңгеден аз ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңге?
Шешуі. Х- дәптердің алғашқы бағасы
|
Есептің шарты бойынша:
|
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі құрылады.
|
|
,
|
5 7
|
Жүйедегі теңсіздіктердің екеуіне де ортақ шешімдер жиыны (5;7) аралығы (интервал) немесе 5
|
2. мысыл: теңсіздіктер жүйесін шешіңдер./Бір оқушыны тақтаға орындату/ Есеп шығарылып болғаннан кейін, олардан бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын бірлесе отырып анықтап, «жүйе» ұғымымен таныстыру.
Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз – жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысын тура теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндері
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін:
- жүйедегі теңсіздіктердіәң әрқайсысының шешімдерін табу керек;
- табылған шешімдерді координаталық түзуде кескіндеу керек;
- координаталық түзуден жүйедегі теңіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек;
Жүйедегі теңсіздіктердің барлығыныа ортақ шешімдер жиыны жүйенің шешімдері болады.
Жүйенің шешімдері сан аралығымен немесе теңсіздікпен жазылады.
IV. Дамыту кезеңі. Есептер шығару:№1574 (1;3;5);№1575(1)
Сабақты бекіту кезеңі:
Қандай теңсіздіктер бір жүйеге біріктіріледі?
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз не?
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін қалай табуға болады?
Сәйкестендіру тесті
|
І топ -
|
|
( 9; +)
|
ІІ топ -
|
Шешімі жоқ
|
ІІІ топ -
|
( -; 4)
|
ІV топ -
|
( 3,5; 6)
|
Сабақты қорытындылау: Оқушыларды топ басшылары бағалады. Үй жұмысы: №1575, №1578 Рефлексия. /стикерлермен жұмыс/
Не білдім?
|
Не білгім келеді?
|
Түйін сөз
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |