Кезекті сабақты жоспарлауда мұғалімге



Дата10.03.2017
өлшемі10,82 Kb.
#11168
түріСабақ
  • Кезекті сабақты
  • жоспарлауда мұғалімге
  • не қажет?
  • Жоспарлау алдында мұғалім өзіне қажетті сұрақтарды қоя білу керек:
  • 1.Мен сыныппен қалай амандасамын?
  • 2.Сабақты қалай бастаймын?
  • 3.Сабағымның мақсаты қалай? Оқушылар тақырып бойынша не біледі?
  • 4. Оқушылар іс жүзінде нені орындайды? Мен оқушыларға олардың не істейтінін және қандай нәтижеге қол жеткізу керектігін қалай түсіндіремін?
  • 5.Сабақтың әрбір бөлімі оқушының мақсатқа жетуіне жетелей ме?
  • 6.Мен сыныпты топтарға қалай бөлемін?
  • 7.Менің үлгеретін және әлсіз оқушыларым үшін қандай қосалқы жоспарым бар?
  • 8.Тақырыпты игеруде қандай қиыншылықтар болуы мүмкін? Оқу
  • үрдісінде барлық оқушылар қалай әрекет етеді?
  • 9.Тақырыптың жалғасы ретінде қандай үй жұмысын
  • ұсынуға болады?
  • Табысты сабақтың нәтижелеріне қол жеткізу үшін мұғалімге не керек ?
  • Оқу мақсаты-қалаған оқу нәтижесі
  • Сабағыңыз табысты болуы үшін алдымен сауатты мақсат қойып, күтілетін нәтижені жоспарлаңыз.
  • 1.Нақтылық,
  • 2.Өлшенушілік,
  • 3.Қол жеткізушілік,
  • 4.Шынайылық,
  • 5.Уақытпен белгіленген.
  • Сабақ жоспарының құрылымы:
  • Үндеу: а) Білімді өзектендіру
  • ә) Мақсатты тұжырымдау
  • Пайымдау: а) жаңаны игеру
  • б) білімді қолдану
  • Рефлексия: Сабақты талдау
  • Топтарға тапсырма:
  • 1 сабақ жоспарын жасау
  • (флипчарт тарату, қорғату)
  • Ұйымдастыру кезеңі
  • Үй тапсырмасын тексеру
  • Білімді, Білуді, дағдыны (ББД) тексеру
  • Жаңа материалды игеруге дайындалу
  • Жаңа білімді игеру
  • Түсінуін тексеру
  • Жаңа материалды бекіту
  • Үй тапсырмасын орындау
  • жөнінде нұсқау
  • Қорытындысын шығару
  • Сабақтың құрылымдық элементі
  • Дидактикалық тапсырмалар
  • Оқушыларды сабақта жұмысқа дайындау, сабақ мақсаты мен міндетін анықтау
  • Үй тапсырмасының дұрыстығын белгілеу және орындалуын мойындау, кездескен кедергілерді жою
  • Оқушыларының білімін жан – жақты тексеру , аралық себептерді табу, өз - өзімен білім алуға ынталандыру
  • Оқушыларды танымдық жұмыстағы мақсаттарға бағыттау
  • Оқылатын фактілер негізгі мақсаттар, ережелер және т.б. туралы нақты көріністер беру; жаңа білімді қабылдауға және бастапқы қорытындыларға әрі жүйелеуге жеткізу
  • Оқушы мазмұнын игерді ме немесе жоқпа екенін және жаңа түсінігімен байланысын белгілеу, табылған проблемаларды жою
  • Материалдар бойынша өзіндік жұмыстар үшін қажетті білімді бекіту
  • Үй тапсырмасы туралы хабарлау және оны орындау әдістемесін түсіндіру
  • Талдау және мақсатқа жетудің табыстылығына баға беру.
  • Сабақта қолданылатын
  • әр түрлі
  • формалар мен әдістерді
  • шектеуге бола ма?
  • Қажетті ресурстар деген не?
  • Оларды қайдан аламыз?
  • Сабақта алдымен маған қиын болғаны қайсысы? Келесі жолы мұндай жағдайда нені қолдану керек?
  • Менің оқушыларым сабақта бірдеңе үйрене алды ма?
  • Менің сабағымның стратегиясы сәтті болды ма?
  • Сабақты басқаша тиімді етіп жасау үшін қалай құру керек?
  • Сабақтан соң терең
  • рефлексия жасаңыз
  • Тиімді оқытудың мысалдары болды ма?
  • Сабақты басқаша жүргізуге бола ма? Егер болса, қалайша?
  • Оқушы жұмысы объективті бағаланды ма?
  • Оқушыларға оқу жұмысында өздеріне басқару мүмкіндігі берілді ме?
  • Сабақта қандай тәжірибе енгізілді? Табысты болу үшін тағы не істеу керек?
  • Оқудың сауатты мақсатын қойыңыз және оған сәйкес
  • келетін күтілетін нәтижелерді жоспарлаңыз
  • Табыс критериі (күтілетін нәтижелер) жетістікке әкелуі мүмкін
  • Сабақты түрлі әдістермен тым толтырып жіберу оқытумақсатына жеткізе бермейтінін
  • ескеріңіз. Сабақта қолданылатын барлық тәсілдердің өзіндік мақсаттылығы болуы керек.
  • Сабақтың әрбір кезеңінде өзінің нақты оқыту мақсаты болады.
  • Таксономия мақсаты – педагогтерге оқыту мақсатында мұғалім үшінде, оқушы
  • үшінде оның мәні бойынша көмектесетінін ұмытпаңыз. Оларды бағдар ретінде
  • пайдалануға болады
  • Тәуекел етіңіз! Тәуекел ету қайтарымды іс, бірақ та жоспарлау
  • кезінде одан қалай арылуға болатынын да ойлағаныңыз жөн!
  • Сабақты жоспарлауда мұғалімге қажетті кеңестер
  • Өзіңіздің әрбір сабағыңызды талдаңыз
  • Сабақты өткізгеннен соң терең рефлексия жүргізіңіз
  • Нағыз ойлай білетін адам өзінің табысынан бұрын қатесін шимайлайды.
  • Джон Дьюи
  • Рефлексия
  • немесе
  • мұғалімге хат
  • Назарларыңызға рахмет!


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет